Учасників фондового ринку доцільно віднести до категорії підприємств, що становлять суспільний інтерес

На такому підході наполягає Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Зокрема, НКЦПФР прийняла рішення підтримати законопроект «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» (реєстраційний №6016-д) за умови врахування в ньому принципових зауважень Комісії.

Як повідомляє прес-служба Комісії, найголовніше зауваження – у законопроекті необхідно поширити на професійних учасників фондового ринку термін «підприємства, що становлять суспільний інтерес», який запроваджений у правове поле Законом №2164-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (щодо удосконалення деяких положень).

На жаль, в останній момент в проекті закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» був змінений перелік підприємств, що підпадають під визначення «підприємства, що становлять суспільний інтерес». У результаті, зі сфери прозорого державного нагляду випав 521 учасник фінансового ринку, а саме компанії, які працюють на фондовому ринку.

Як зазначають у Комісії, абсолютна більшість професійних учасників фондового ринку, відповідно до визначених законодавством критеріїв, належить до малих та мікропідприємств. Зокрема, кількість професійних учасників фондового ринку, які підпадають під критерії мікропідприємств становить 448 компанії, а малих – 73 компанії (без урахування банків). До середніх або великих підприємств законодавство дозволяє віднести, за попереднім аналізом, лише 6 професійних учасників фондового ринку.

Водночас ці компанії на рівні з іншими учасниками фінансового ринку – банками, страховими компаніями, недержавними пенсійними фондами – розпоряджаються сотнями мільярдів гривень своїх клієнтів, тобто суспільними коштами, що створює суттєві диспропорційні ризики.

Наприклад, розмір клієнтських активів, який наразі знаходиться в управлінні компаній з управління активами, становить 252 млрд. грн. Обсяг біржових контрактів, які торговці цінними паперами уклали в інтересах своїх клієнтів за минулий рік, становив 235 млрд. грн. Обсяг угод із цінними паперами на позабіржовому ринку склав у рази більше – 1892 млрд. грн. Загальна номінальна вартість фінансових інструментів на рахунках власників у депозитарних установах сягає 1746 млрд. грн.

Застосування до професійних учасників фондового ринку спрощених вимог, які висуваються до малих та мікропідприємств в питаннях звітування та аудиту, є неприпустимим. Професійні учасники фондового ринку повинні бути віднесені до категорії підприємств, що становлять суспільний інтерес, вважають у НКЦПФР.

Враховуючи поточний стан фондового ринку, суттєві обсяги фіктивного підприємництва, використання «сміттєвих» цінних паперів та зловживання з цінними паперами, збереження можливості працювати непрозоро для учасників фондового ринку призведе до погіршення ситуації у фінансовому секторі. Фондовий ринок і надалі буде залишатися в сірій зоні, а операції на ньому не матимуть нічого спільного з інвестиційною діяльністю, а проводитимуться лише з метою оптимізації фіскального навантаження, виведення капіталу з країни тощо.

В Комісії зазначають, що якщо Україна прагне побудувати цілісний ефективний фінансовий ринок, забезпечити захист всіх категорій споживачів фінансових послуг, необхідно застосовувати однакові підходи щодо розкриття фінансової звітності всіма учасниками фінансового ринку, без виключень і без збереження сірих зон. Непослідовний підхід створюватиме системні ризики для існування всього фінансового сектору і матиме негативні фіскальні наслідки.

Наша держава стоїть на порозі впровадження накопичувального рівня пенсійної системи, і не можна довірити непрозорим компаніям управління пенсійними накопиченнями мільйонів громадян.

Саме тому Комісія наполягає на виправленні цього недоліку через законопроект «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» і доповненні переліку підприємств, що становлять суспільний інтерес, професійними учасниками фондового ринку.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: