В Україні відбулися позитивні зрушення у ставленні до наглядових рад

Аналізу цих процесів був присвячений «ІІ Міжнародний форум корпоративних директорів: ефективна наглядова рада», організований Професійною асоціацією корпоративного управління та Міжнародною фінансовою корпорацією.

Цьогорічний Форум зібрав понад двісті учасників з України та з інших країн світу. Серед них були члени наглядових рад вітчизняних та зарубіжних компаній, представники державних органів, керівники великих та малих підприємств, інвестиційних компаній, банків та міжнародних організацій, які залучені до процесу становлення та розвитку корпоративного управління та діяльності наглядових рад.

Програма Форуму складалася з кількох основних сесій, а саме:

– Діяльність наглядових рад в Україні: поточна ситуація, виклики, тенденції;

– Сучасні тренди та тенденції в діяльності рад директорів;

– НЕК «Укренерго»: досвід реформи корпоративного управління;

– Як зібрати раду директорів в сімейну компанію і запустити в роботу так, щоб зробити квантовий стрибок.

На заході було зазначено, що роль наглядових рад у побудові моделей корпоративного управління як державних, так і приватних компаній, важко переоцінити. Саме на якість рад і топ-менеджерів завжди звертають увагу банки, ділові партнери, інвестори.

Події останніх двох років показують, що в Україні, нарешті, відбулися позитивні зрушення у ставленні до наглядових рад і їхніх членів – корпоративних директорів.

Зокрема, у 2016 році вступили в дію закони, якими запроваджується інститут незалежних директорів. Передбачено, що всі ПАТ повинні до 01.01.2018 р. обрати до складу своїх наглядових рад щонайменше двох незалежних директорів, а всі банки – не менше 25% незалежних директорів. Формування наглядових рад передбачено і в державних компаніях. У наглядових радах мають бути створені комітети з аудиту, винагород і призначень. Саме ця рада стає центром реального прийняття рішень, відповідальним за долю компанії.

Вже напрацьовано досвід створення ефективних наглядових рад не тільки в приватних компаніях (ДТЕК, «Миронівський хлібопродукт», «Нова пошта»), але і в акціонерних товариствах, що належать державі. Першим держпідприємством, де була створена і активно працює наглядова рада, стала НАК «Нафтогаз України». Зараз йде процес формування рад «Укрзалізниці», «Укрпошти», «Укренерго».

Як зауважив Голова Правління ПАКУ Олександр ОКУНЄВ, корпоративні директори мають посісти своє почесне місце в ієрархії професій в Україні. Якщо людина є членом наглядової ради в одній чи кількох компаніях, така діяльність має бути основною для неї, і вона повинна приносити відповідний дохід. На його думку, незважаючи на часом не дуже позитивні тенденції та повільне впровадження реформи корпоративного управління в українських реаліях, зрушення є і вони видимі.

За словами Керівника діяльності IFC в Україні Олени ВОЛОШИНОЇ, позитивним чинником для розвитку емітентів цінних паперів та діяльності наглядових рад є нещодавнє прийняття Парламентом нового Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів). При цьому важливими є процеси, які сьогодні відбуваються у сфері корпоративного управління на державних підприємствах у цілому й у державних банках, зокрема.

Президент компанії Iskander Energy Corporation Ярослав КІНАХ зауважив, що основними трендами корпоративного управління, які сьогодні спостерігаються у світі, є підвищення відповідальності наглядових рад перед акціонерами та інвесторами, а також приділення ними більшої уваги розвитку корпоративної культури в компаніях. Поряд із цим, ще однією тенденцію є посилення принципу гендерної рівності при формуванні складу наглядових рад.

У свою чергу Голова наглядової ради ПАТ «Національний депозитарій України» Ігор МІТЮКОВ вважає, що процеси реформування системи корпоративного управління в Україні, зокрема у державному секторі, в кінцевому підсумку мають привести до оптимізації складів наглядових рад. Натомість світова практика свідчить про те, що стимулом розвитку корпоративного управління є не державний а, насамперед, приватний сектор. При цьому зараз у розвинених країнах підвищується роль міноритарних акціонерів, зростає вплив антикорупційних заходів та посилюється відповідальність корпоративних директорів, що стимулює їх до більш ефективної діяльності.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: