НБУ прийняв ряд рішень щодо валютного регулювання

Вони затверджені постановами Правління Нацбанку, які набувають чинності 14 грудня 2017 року.

Зокрема, регулятор спростив порядок ввезення резидентами в Україну іноземної валюти в готівковій формі та удосконалює порядок її вивезення, повідомляє прес-служба НБУ.

На сьогодні фізичні особи-резиденти можуть ввозити в Україну готівку на суму понад 10 тис. євро в еквіваленті за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі, а також за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у фінансових установах, і квитанції про здійснення валютно-обмінної операції з цією готівкою, якщо така мала місце, на суму, що перевищує 10 тис. євро в еквіваленті.

У подальшому українці зможуть ввозити таку суму без підтвердних документів, тобто лише за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Водночас Національний банк уточнив, що вивезення за межі України фізичними особами-резидентами готівки в сумі понад 10 тис. євро в еквіваленті здійснюється за наявності документів, що підтверджують зняття ними готівки з власних рахунків у банках, і квитанції про здійснення валютно-обмінної операції з цією готівкою (у разі здійснення такої операції) на суму, що перевищує в еквіваленті 10 тис. євро.

Відповідні зміни затверджено Постановою Правління НБУ №127 від 12 грудня 2017 року «Про внесення зміни до Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України».

Також повідомляється, що Національний банк зберіг вимогу до обов’язкового продажу надходжень в Україну в іноземній валюті на користь юридичних осіб на рівні 50%, до якого її було знижено у квітні цього року.

Слід нагадати, що вимога до обов’язкового продажу надходжень встановлюється на шість місяців. Востаннє Нацбанк переглядав цю вимогу наприкінці травня цього року, і вона була встановлена на рівні 50% з 16 червня до 13 грудня 2017 року включно.

Сьогодні Правління НБУ вважає за необхідне залишити вимогу без змін, оскільки наразі вона є ефективним інструментом забезпечення ритмічності надходжень іноземної валюти на міжбанківський валютний ринок і, відповідно, важливою для стабільності на валютному ринку.

Як і раніше, уповноважений банк має попередньо зараховувати надходження в інвалюті, на які поширюється вимога, на окремий рахунок «Розподільчі рахунки суб’єктів господарювання». Наступного дня після зарахування цих коштів на розподільчий рахунок, банк повинен здійснити їх обов’язковий продаж без доручення клієнта.

Водночас розширено перелік операцій бізнесу, надходження за якими не є обов’язковими до продажу. Відтепер вимога не буде поширюватися на перекази, що були здійснені банком за рахунок власних (не куплених) коштів клієнта, які повертаються іноземним банком.

Інвалюта, яка була куплена і повернена, як і раніше, може бути використана клієнтом протягом семи днів після дня її перерахування уповноваженим банком. На восьмий день після дня її перерахування такі надходження підлягатимуть обов’язковому продажу за умови, якщо не перевищено 10-денний строк використання резидентом купленої іноземної валюти, як це передбачено відповідним нормативно-правовим актом Національного банку.

Рішення про збереження вимоги затверджено Постановою Правління НБУ №129 від 13 грудня 2017 року «Про запровадження обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті та встановлення розміру обов’язкового продажу таких надходжень» (Постанова діє до 13 червня 2018 року включно).

Поряд із цим, Національний банк продовжує послаблення окремих обмежень на валютному ринку України, які втратили ефективність як інструмент підтримки стабільності ринку.

По-перше, Національний банк розширює перелік випадків, коли бізнес може достроково погашати кредити та позики в іноземній валюті, отримані резидентами від нерезидентів. Відтепер достроково можна буде погасити кредит або позику, у реалізації якої повністю чи частково бере участь іноземна держава через уповноважених нею осіб (шляхом кредитування, страхування, гарантування).

По-друге, Національний банк скасовує обмеження на максимальну суму переказів іноземної валюти для операцій уповноважених банків, які вони здійснюють на підставі індивідуальних ліцензій НБУ. Досі максимальний ліміт за такими операціями становив $50 тис. (в еквіваленті) протягом одного календарного місяця. У подальшому банки зможуть проводити такі перекази інвалюти на суму, визначену в індивідуальній ліцензії.

Окреслені кроки з валютної лібералізації затверджено Постановою Правління НБУ №128 від 12 грудня 2017 року «Про внесення змін до Постанови Правління Національного банку України від 13 грудня 2016 року №410».

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: