НБУ визначив стратегічні цілі на 2018 рік

У Національному банку України відбулась підсумкова у 2017 році нарада з топ-менеджерами найбільших 40 банків. Її учасники підбили підсумки поточного року та окреслили плани на 2018 рік, йдеться у повідомленні прес-служби НБУ.

Відкриваючи нараду, в. о. Голови НБУ Яків СМОЛІЙ зазначив: «Радий відзначити, що у 2017 році банківська система повернулася до прибуткової діяльності і ми спостерігаємо відновлення довіри населення та бізнесу до банківської системи і гривні». Так, за даними Національного банку, за 10 місяців 2017 року чистий прибуток після оподаткування платоспроможних банків становив 2,15 млрд. грн., а збільшення депозитів фізичних осіб у гривні за 11 місяців 2017 року становить 25 млрд. грн. (+13%, до 215,8 млрд. грн.), бізнесу – 8 млрд. грн. (+ 3,7%, до 225,4 млрд. грн.).

Він також окреслив основні тенденції грошово-кредитного ринку: «Загалом, 2017 рік був сприятливим для української економіки: інфляція поступово знижувалась, ми нарощували золотовалютні резерви, скасовували адміністративні обмеження на валютному ринку. Вже зараз ми значно лібералізували валютний ринок, скасувавши майже всі обмеження 2014-2015 років. Далі – запровадження нового валютного регулювання». На думку пана Смолія, новий закон «Про валюту» зробить валютне регулювання в Україні прозорим, простим та зрозумілим для населення, бізнесу та банків, а Національному банку дасть можливість більш оперативно та ефективно реагувати на зміни стану платіжного балансу та кон’юнктури ринку.

В. о. Голови НБУ звернув увагу присутніх на прийняття рішень щодо облікової ставки і зауважив, що після тривалого циклу пом’якшення монетарної політики Національний банк був змушений підвищити облікову ставку до 14,5%. «Таке рішення у жовтні та грудні базувалось на низці факторів і було цілком обґрунтованим. Якщо й надалі регулятор вбачатиме ризики для досягнення інфляційних цілей, цілком можливе подальше підвищення облікової ставки», – прокоментував він останні рішення НБУ. Разом із тим, на думку Національного банку, рішення щодо підняття ставки у жовтні та грудні не мають впливати на довгострокову тенденцію до зниження відсоткових ставок.

Національний банк залишається відданим режиму гнучкого курсоутворення та продовжує реалізовувати стратегію валютних інтервенцій. «З початку року ситуація на ринку для національної валюти була загалом сприятлива, і нам вдалося викупити з ринку трохи менше ніж $1,5 млрд. Ці кошти поповнили золотовалютні резерви, які зараз дорівнюють майже 19 млрд. грн», – зауважив він і додав, що Національний банк має достатньо коштів та інструментів для згладжування надмірних коливань на валютному ринку.

Також Яків Смолій наголосив на необхідності законодавчого забезпечення подальшої реформи фінансового ринку, зокрема, прийняття Верховною Радою понад 30 законопроектів, що стосуються відновлення кредитування, захисту прав кредиторів, реструктуризації зобов’язань громадян за кредитами в інвалюті, запобігання та протидії відмиванню доходів, підвищення ефективності процедур банкрутства, підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах, удосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг, створення кредитного реєстру та інших питань.

У перспективі на регіональному рівні НБУ зберігатиме присутність у Києві та у Львові та здійснюватиме підкріплення готівкою комерційних банків з двох касових центрів, розташованих у цих містах.

«Насамкінець хочу поділитися з вами цілями, які ми визначили пріоритетними. Їх у нашому переліку – шість плюс одна ціль.

По-перше, це низька та стабільна інфляція.

По-друге, стабільна прозора та ефективна банківська система.

По-третє, відновлення кредитування. Ми готові прийняти під нагляд Національного банку небанківські фінансові установи. І ефективна модель регулювання фінансового сектору – наша наступна ціль.

П’ята ціль – вільний рух капіталу. Як я вже наголошував, ми робимо все можливе, аби лібералізувати валютний ринок та впровадити нову модель валютного регулювання.

Наша шоста, ціль – фінансова грамотність та інклюзія. Для її повномасштабної реалізації ми плануємо внести зміни до Закону України «Про Національний банк», аби мати відповідний мандат. Адже фінансова грамотність та обізнаність споживачів фінансових послуг – це запорука фінансової стабільності.

І насамкінець: ми продовжимо працювати, аби Національний банк був насправді сучасним, відкритим, ефективним та незалежним центральним банком», – підсумував Яків Смолій.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: