НБУ встановив порядок відкриття банками рахунків умовного зберігання

В Україні вперше запроваджено новий вид рахунків – рахунки умовного зберігання (ескроу) та визначено ескроу-агента.

Як повідомляє прес-служба Нацбанку, у зв’язку зі змінами в законодавстві України, пов’язаними із запровадженням нового виду рахунків – рахунку умовного зберігання (ескроу), НБУ розробив порядок відкриття банками таких рахунків.

Про це йдеться у Постанові Правління НБУ від 18.12.2017 р. №133 «Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України». Вона набрала чинності з 21 грудня 2017 року.

Цим документом, зокрема, врегульовано такі питання:

– визначено порядок відкриття та закриття рахунків умовного зберігання (ескроу);

– встановлено перелік документів, який клієнт подає до банку під час відкриття рахунку умовного зберігання (ескроу);

– визначено виключний перелік операцій, які можна здійснювати за рахунком умовного зберігання (ескроу);

– надано право нерезидентам-інвесторам відкривати рахунки умовного зберігання (ескроу) для перерахування коштів бенефіціарам, акції яких придбаваються відповідно до вимог статті 652 Закону України «Про акціонерні товариства»;

– визначено порядок відкриття поточного рахунку типу «Н» представництву донорської організації;

– звернення стягнення на предмет обтяження, яким є майнові права на грошові кошти, що знаходяться на банківському рахунку, шляхом договірного списання за платіжною вимогою обтяжувача.

Крім того, Постанова №133 визначає банк ескроу-агентом, до функцій якого належить:

– укладання договорів із заявником вимоги;

– зарахування коштів на рахунок ескроу, відкритий заявником вимоги, та перерахування їх на рахунок бенефіціара або виплата бенефіціару відповідних коштів готівкою;

– встановлення особи бенефіціара та перевірка наявності в нього права на одержання коштів;

– перерахування коштів бенефіціарам протягом трьох років.

Зазначену Постанову було прийнято на виконання вимог Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах».

В НБУ зазначають, що прийняття документа:

– сприятиме підвищенню рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах;

– забезпечить механізм розрахунків під час процедури squeeze-out (обов’язковий продаж простих акцій акціонерами на вимогу особи (осіб, що діють спільно), яка є власником домінуючого контрольного пакета акцій), визначеної статтею 652 Закону «Про акціонерні товариства»;

– врегулює правовідносини, які виникатимуть під час відкриття, використання і закриття рахунків умовного зберігання (ескроу).

Постановою №133 внесено зміни до:

– Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої Постановою Правління НБУ від 12 листопада 2003 року №492;

– Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Правління НБУ від 21 січня 2004 року №22.

Більш детально – у Постанові Правління НБУ від 18.12.2017 р. №133 «Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: