Фонд гарантування вкладів підбив підсумки

ФГВФО оприлюднив результати своєї діяльності в 2017 році.

УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ РЕСУРСАМИ

За інформацією прес-служби ФГВФО, протягом 2017 року Фонду вдалося уникнути додаткових запозичень. Натомість на суму 2,58 млрд. грн. було погашено заборгованість перед НБУ, у тому числі 2 млрд. грн. – достроково.

У жовтні Фонд був готовий достроково погасити 1 млрд. грн. Міністерству фінансів України, проте через відсутність напрацьованого механізму погашення не відбулося.

При цьому лише на обслуговування кредитів у 2017 році витрати Фонду склали 2,3 млрд. грн., у тому числі 1,05 млрд. грн. – відсотки за кредитами НБУ та 1,26 млрд. грн. – відсотки за кредитом Мінфіну. Щорічно Фонд нараховує близько 6,8 млрд. грн. за кредитами (векселями), виданими Міністерству фінансів, з яких сплачує 1,26 млрд. грн., а інші 5,54 млрд. грн. будуть сплачені на дату погашення векселів (2025-2031 роки).

Відтак, основним завданням для Фонду у сфері управління коштами та ресурсами в 2018 році буде зменшення боргового навантаження на ФГВФО. Адже кошти від Мінфіну для виплати вкладникам неплатоспроможних банків видавались Фонду під ринкову ставку (від 10% до 12,5%).

Пікові навантаження з виплати боргів припадуть на 2025-2031 роки, протягом яких Фонд має сплатити Міністерству фінансів 132,7 млрд. грн., з яких 73,1 млрд. грн. – нараховані відсотки.

Слід нагадати, що станом на початок грудня залишок заборгованості Фонду склав 66,04 млрд. грн., у тому числі:

– перед Міністерством Фінансів – 59,56 млрд. грн.;

– перед НБУ – 6,48 млрд. грн..

ВИПЛАТИ ВКЛАДНИКАМ

Упродовж року в управління Фонду було передано дев’ять неплатоспроможних банків. Щодо двох із них Фондом було реалізовано сценарій виведення з ринку через ліквідацію банку з відчуженням чистини активів та зобов’язань на користь приймаючого банку. Завдяки цьому вдалося зекономити кошти Фонду на виплату гарантованого відшкодування.

У цілому, на початок грудня 2017 року в управлінні Фонду перебувало 94 банки.

Їх вкладникам упродовж року було виплачено 6,8 млрд. грн. гарантованого відшкодування. З них 5,04 млрд. грн. або 74% – виплачено через запроваджену Фондом Автоматизовану систему виплат.

Систему, розробка якої тривала кілька років, було запущено у роботу в лютому поточного року. Наразі через неї отримують відшкодування вкладники 12 банків, неплатоспроможність яких настала після 01.07.2016 р. Вкладники цих банків мають можливість самостійно обрати один з 10 підключених до системи банків-агентів.

Впровадження системи дозволило значно зменшити скарги вкладників. Адже не отримавши з певних причин (черги, графік роботи тощо) відшкодування у відділенні одного банку-агента, вкладник може звернутися до відділення будь-якого іншого банку-агента.

Ще 5 банків виявили намір у 2018 році приєднатись до Системи.

Сьогодні триває робота над доопрацюванням системи задля можливості здійснення виплат гарантованих сум вкладникам банків, неплатоспроможність яких настала до 01.07.2016 р.

СУДОВІ СПРАВИ

Станом на початок грудня 2017 Фондом було пред’явлено вимоги на суму 15,6 млрд. грн. до 205 пов’язаних із 7 неплатоспроможними банками осіб, дії або бездіяльність яких призвели до заподіяння кредиторам та банкам шкоди. З них щодо 39 осіб одного банку судова справа вже призначена до розгляду.

Також упродовж року на розгляді в судах різних інстанцій перебувало 26 судових справ про скасування рішень Національного банку та Фонду про запровадження тимчасової адміністрації та ліквідацію 15 банків, що безпосередньо впливає на неможливість задоволення вимог кредиторів.

Із згаданих 15 банків:

– щодо 6 – судами, у тому числі Верховним Судом, прийняті рішення про правомірність дій Національного банку і Фонду;

– щодо 9 – триває робота із судового представництва у Верховному Суді з метою перегляду судових рішень про скасування рішень Національного банку і Фонду.

Крім того, Фонд вживав усіх доступних правових засобів з реагування на очевидно неправосудні судові рішення у сфері гарантування вкладів. Так, за його ініціативою Вища рада правосуддя прийняла рішення притягнути до дисциплінарної відповідальності трьох суддів Київського апеляційного адміністративного та двох суддів Вищого адміністративного суду України.

Упродовж наступного року, зокрема, буде інтенсифікована робота зі стягнення коштів із пов’язаних з неплатоспроможними банками осіб, дії або бездіяльність яких призвели до заподіяння кредиторам та банкам шкоди. Заплановане подання позовів до пов’язаних осіб 34 банків, яким за попередньою оцінкою нанесено 85,5 млрд. грн. шкоди.

Фондом та уповноваженими особами Фонду до правоохоронних органів на даний час спрямовано 4718 заяв про вчинення кримінальних правопорушень на загальну суму 327,32 млрд. грн., за результатами розгляду яких до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості щодо 2202 кримінальних проваджень на загальну суму 254,21 млрд. грн.

Так, за результатами розгляду заяв, матеріалів перевірок, висновків та спільної співпраці Фонду з органами досудового розслідування у 2017 році повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень 34 особам.

Крім того, у рамках розслідування кримінальних проваджень з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінальних правопорушень, Фондом та його уповноваженими особами заявлено 134 цивільні позови.

СПІВПРАЦЯ З PROZORRO.ПРОДАЖІ

Одним із акцентів роботи ФГВФО у 2017 році було удосконалення процесу реалізації активів банків, що ліквідуються.

Так, з початку року всі аукціони з продажу активів, що не перебувають у заставі забезпечених кредиторів, було переведено у систему ProZorro.Продажі. На сьогодні в системі торгується майже 90% усіх активів банків, що ліквідуються.

Створивши єдині та відкриті правила гри, забезпечивши рівний доступ усіх зацікавлених інвесторів до інформації про активи, сьогодні Фонд працює над прискоренням темпів реалізації активів. Допомогти в цьому повинна голландська модель аукціону, яка вже працює в рамках «пілотного проекту».

Крім того, цього року Фонд гарантування спільно з проектним офісом ProZorro.Продажі відкрили для публічного доступу Реєстр активів неплатоспроможних банків. Це дозволить покупцям краще готуватись і планувати свою участь в аукціонах.

На початок грудня 2017 року надходження до неплатоспроможних банків від реалізації активів склали 4,4 млрд. грн. Наступного року ФГВФО планує подвоїти цей показник і до кінця 2018 року реалізувати 60% всіх активів.

Загалом надходження до неплатоспроможних банків склали майже 9 млрд. грн.

Водночас кредиторські вимоги третьої черги протягом 2017 року були погашені на суму 5,83 млрд. грн. Погашення інших, крім 1-3 черг, склали 3,79 млрд. грн.

«Команді Фонду є про що прозвітувати і чим похвалитися. Упродовж року було пророблено колосальну роботу, як би пафосно це не звучало. Особисто для мене найвизначніший здобуток – що, не зважаючи на те, що в управління Фонду цього року було передано 9 неплатоспроможних банків, ми обійшлися без нових запозичень. Натомість – повернули НБУ понад 2,5 млрд. грн. існуючих боргів. Ми також планували достроково повернути 1 млрд. грн. за боргами Мінфіну, але відсутність напрацьованого механізму завадила нам це зробити Та наша мета – не концентрація на зробленому чи ж самореклама. Ми вже сформулювали для себе завдання на наступний рік. Це, передусім, амбітні плани повернути Мінфіну та НБУ до 10 млрд. грн. боргів і посилення юридичної роботи, у першу чергу, щодо повернення активів та притягнення до відповідальності колишніх акціонерів та керівників банків», – сказав Костянтин ВОРУШИЛІН, Директор-розпорядник Фонду.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: