НБУ змінив графік досягнення банками мінімального розміру капіталу

Відповідне рішення Нацбанку базується на детальному аналізі ризиків діяльності банківського сектору.

Як зазначається у повідомленні прес-служби НБУ, станом на середину грудня поточного року 42 банки мали статутний капітал менше 300 млн. грн. При цьому наразі ситуація у фінансовій системі стабілізувалась, а динаміка показників банків України є позитивною. Адекватність капіталу невеликих банків суттєво (більш ніж у два рази) перевищує нормативне значення. За результатами діагностики якості активних операцій лише чотири банки з групи невеликих потребували докапіталізації через незадовільну якість кредитного портфеля. Відтак, об’єктивні фактори дозволили без створення додаткових ризиків для фінансової стабільності пом’якшити графік приведення банками мінімального розміру статутного та регулятивного капіталу до встановлених вимог.

При визначенні строків нового графіку було проведено обговорення з банківською спільнотою, Незалежною асоціацією банків України, профільним комітетом Верховної Ради України та Міжнародним валютним фондом.

Водночас ключовим завданням для акціонерів та топ-менеджменту невеликих банків має стати розробка та перегляд бізнес-моделей.

НБУ передбачено наступні зміни до графіку приведення банками статутного та регулятивного капіталу до мінімального розміру:

– сума 300 млн. грн.: попередній графік – з 11.07.2018 р., актуальний графік – з 11.07.2020 р.;

– сума 400 млн. грн.: попередній графік – з 11.07.2019 р., актуальний графік – з 11.07.2022 р.;

– сума 450 млн. грн.: попередній графік – з 11.01.2020 р., актуальний графік – відсутній;

– сума 500 млн. грн.: попередній графік – з 11.07.2024 р., актуальний графік – з 11.07.2024 р.

Дане рішення затверджено Постановою Правління НБУ від 21 грудня 2017 р. №136 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України», яка набрала чинності з 23 грудня 2017 року.

Як зазначається у повідомленні Незалежної асоціації банків України, ці зміни дозволять групі невеликих фінансово-стабільних банків, які нещодавно докапіталізувались, залишитись на ринку і продовжити нормальну діяльність без внесення економічно невиправданих інвестицій.

«Банківську систему вже очищено від нежиттєздатних установ. Ще кілька банків, які не наростять капітал до 200 мільйонів гривень, підуть з ринку, але на сектор у цілому це не вплине. Зберегти решту невеликих гравців, які мають достатній капітал і якісні активи, які завоювали свого клієнта зручністю та особливим підходом – наша мета і виклик. Тим паче, що ми йшли до цього рішення майже 2 роки: писали пропозиції, обґрунтування, тобто були весь час у конструктивному діалозі з регулятором. Саме в конкуренції та різноманітності народжуються найкращі ідеї, продукти і сервіс», – зазначив Роман ШПЕК, Голова Ради НАБУ.

Національний банк погодився з позицією Асоціації: «Ми розуміємо необхідність перегляду графіку збільшення капіталу. За результатами діагностики невеликі банки приємно вразили нас якістю портфелю та відсутністю потреби у внесенні додаткового капіталу, тому ми прийняли це рішення та врахували пропозиції НАБУ», – підтвердила Заступник Голови НБУ  Катерина РОЖКОВА.

«Дякуємо НБУ, що почули сектор та врахували наші пропозиції, – зазначила Виконавчий директор НАБУ Олена КОРОБКОВА. – Ця перемога важлива не тільки для банків-учасників НАБУ, але і кожного банку, акціонери якого забезпечили докапіталізацію та вибороли право власного бізнесу на існування».

Натомість, відтермінування графіків НБУ – лише частина рішення, над яким працювала НАБУ протягом цього року. Остаточну крапку в питанні має поставити Парламент, прийнявши розроблений НАБУ законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про банки і банківську діяльність» (щодо вимог до розміру статутного капіталу банку) (реєстраційний №7231), який зафіксує мінімальний розмір статутного капіталу банків на чинному рівні – 200 млн. грн.

 

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: