Національний банк затвердив ряд документів у сфері валютного регулювання

Нормативні акти стосуються діяльності банків, а також небанківських фінансових установ.

БАНКІВСЬКИЙ СЕКТОР

За інформацією прес-служби НБУ, регулятор надав банкам дієві інструменти, за допомогою яких останні можуть самостійно запобігати ризиковій діяльності та управляти ризиками із застосуванням ризик-орієнтованого підходу. За таких обставин посилений контроль з боку НБУ за процесом здійснення банками операцій клієнтів втратив свою актуальність.

Пом’якшення вимог також зменшить навантаження на банки в частині статистичної інформації, що надається ними до НБУ. Зокрема, скасовується норма щоденного надсилання банками до регулятора інформаційного файла #2C, який був запроваджений НБУ з вересня 2014 року. Інформація про валютні операції клієнтів надаватиметься банками до Нацбанку за оновленими формами статистичної звітності відповідно до Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України, затверджених постановою НБУ від 1 березня 2016 р. №129.

Крім того, відміняється обов’язкове засвідчення печаткою копій документів, наданих клієнтами до банку для здійснення валютних операцій.

Зазначені зміни затверджено Постановою Правління НБУ №135 від 21 грудня 2017 р. «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України», яка набирає чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування. Норми, які скасовують інформаційний файл, набирають чинності з 1 січня 2018 року.

НЕБАНКІВСЬКІ ФІНУСТАНОВИ

Крім того, Національний банк затвердив нову редакцію Положення про порядок надання небанківським фінансовим установам (НФУ) та національному оператору поштового зв’язку генеральних ліцензій на здійснення валютних операцій.

Цим документом НБУ пом’якшив умови видачі генеральних ліцензій на здійснення валютних операцій. Зокрема:

– мінімальний розмір власного капіталу НФУ для здійснення діяльності з обміну валют знижено вдвічі – до 10 млн. грн. за умови, що така установа здійснюватиме діяльність з використанням не більш ніж 50 структурних підрозділів. Кожне наступне збільшення кількості структурних підрозділів на 50 одиниць потребуватиме збільшення мінімального власного капіталу на 10 млн. грн.;

– зменшено з 3 до 1 року строк роботи НФУ в національній валюті для отримання генеральної ліцензії на здійснення відповідних операцій в іноземній валюті.

Разом із тим, нове Положення встановлює більш жорсткі вимоги до фінансового стану, ділової репутації керівників та власників істотної участі в НФУ.

Відтак, щоб мати право здійснювати валютні операції, небанківські фінансові установи повинні будуть відповідати вимогам щодо відсутності циклічної структури власності та наявності погодження компетентного органу щодо набуття чи збільшення істотної участі в НФУ.

Регулятор тепер зможе призупинити чи продовжити строки розгляду документів на отримання генеральної ліцензії небанківської фінансової установи. А у разі вчинення НФУ певної кількості суттєвих порушень чи у випадку недопущення уповноважених працівників НБУ до проведення перевірки структурного підрозділу установи, Нацбанк взагалі зможе відкликати в установи генеральну ліцензію. Для чіткого дотримання цих умов Постановою запроваджується поняття суттєвого порушення порядку проведення валютно-обмінних операцій та вимог щодо організації захисту приміщень небанківських фінансових установ.

Національний банк також передбачив видачу генеральної ліцензії шляхом внесення облікового запису до електронного реєстру та надав можливість небанківським фінансовим установам формувати витяг із цього реєстру за допомогою веб-сайту НБУ.

Для небанківських фінансових установ, які вже мають генеральні ліцензії на здійснення валютних операцій, встановлюється перехідний період для приведення своєї діяльності у відповідність до нових вимог. Так, існуючим ліцензіатам необхідно:

– протягом 2 місяців з дня набрання чинності змін подати до НБУ анкету з інформацією про фінансовий стан і фінансові зобов’язання НФУ, ділову репутацію його керівників та власників, відносини з іншими особами;

– протягом 6 місяців з дня набрання чинності змін забезпечити приведення своєї діяльності у відповідність до нових вимог Положення та подати до Національного банку письмове запевнення про відповідність їхньої діяльності вимогам Положення.

Зазначені зміни затверджені Постановою Правління НБУ від 21 грудня 2017 р. №137 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» та набирають чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: