НБУ проаналізував діяльність небанківських фінустанов на валютному ринку

Національний банк провів традиційну зустріч з представниками небанківських фінансових установ, що мають ліцензії НБУ на здійснення валютно-обмінних операцій, повідомляється на офіційній сторінці НБУ у Facebook.

«За 2016-2017 роки діяльність небанківських фінансових установ на ринку валютно-обмінних операцій стала значно прозорішою. Лише за 2017 рік об’єм операцій на цьому ринку, за офіційною статистикою, зріс у вісім разів. Ми вітаємо такий тренд з детинізації. Але мета НБУ – отримати повністю прозорі операції з обміну валют, які не призводитимуть до викривлень на готівковому валютному ринку України. Отже, ми й надалі підтримуватимемо розвиток легальних обмінників, водночас вимагаючи від них повністю прозорої роботи», – зазначила Заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА.

Директор Департаменту ліцензування НБУ Олександр БЕВЗ зауважив, що Національний банк за останні два роки видав новим учасникам стільки ліцензій на діяльність з обміну валют, скільки вони не отримували за всю історію ліцензування цієї діяльності. Він також розповів про ключові новації, які чекають ринок, враховуючи затвердження нових правил ліцензування. Серед іншого, це – оновлені вимоги до фінансового стану, ділової репутації, структури власності НФУ.

«Національний банк будує процес ліцензування як банків, так і небанківських установ на однакових принципах: прозора структура власності, належний фінансовий стан та достатність власних коштів для здійснення діяльності, наявність обгрунтованого та адекватного бізнес-плану, бездоганна ділова репутація самої компанії, її власників та керівників. Нова редакція положення про генеральні валютні ліцензії є черговим кроком до уніфікації принципів ліцензування та побудови їх на єдиних засадах», – вважає Олександр Бевз.

Разом із тим, з метою розвитку конкуренції на ринку НБУ вдвічі знизив вимоги до мінімального розміру власного капіталу НФУ – з 20 млн. грн. до 10 млн. грн. для компаній, кількість структурних підрозділів яких становить не більше 50. Якщо кількість структурних підрозділів більше 50 – додатково 10 млн. грн. на кожні наступні 50 структурних підрозділів.

Крім того, було зменшено з 3 років до 1 року строк роботи НФУ в національній валюті для отримання генеральної валютної ліцензії та здійснення діяльності в іноземних валютах для торговців цінними паперами, компаній з переказу коштів.

Представники Департаменту фінансового моніторингу НБУ також розповіли про результати перевірок небанківських фінансових установ у 2017 році. Вони зазначили, що серед найбільш суттєвих порушень порядку здійснення валютно-обмінних операцій, виявлених під час перевірок НФУ, левову частку займають такі порушення, як здійснення валютно-обмінних операцій без документарного оформлення, що свідчить про приховування реальних обсягів таких операцій та ненадання матеріалів на письмові запити регулятора. До них відноситься 84% усіх суттєвих порушень.

«Національний банк сьогодні проводить ризик-орієнтовану політику у сфері фінансового моніторингу, направлену на підвищення прозорості фінансових операцій. Цього від нас вимагають й міжнародні фінансові організації. Тому кількість перевірок НФУ в наступному році буде прямо залежати від того, наскільки суттєвими були виявлені порушення в них у цьому році і які об’єми валюто-обмінних операцій показують компанії у своїх звітах», – зазначив Директор Департаменту фінансового моніторингу НБУ Ігор БЕРЕЗА.

За результатами зустрічі представники асоціації небанківських фінансових установ домовилися зібрати усі зауваження та пропозиції НФУ та передати їх регуляторові для подальшого опрацювання заради покращення роботи ринку валютно-обмінних операцій в Україні.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: