Схеми відмивання злочинних доходів з використанням готівки стають усе більш складними

Держфінмоніторинг оприлюднив типологічне дослідження «Ризики використання готівки». Воно було здійснено спільно із суб’єктами державного фінансового моніторингу, а також органами державної влади, в тому числі правоохоронними органами. 

Як зазначається у дослідженні, високий обіг готівки є одним із визначених ризиків для загрози «Високий рівень тінізації фінансової системи», який визначений за результатами проведення Національної оцінки ризиків. Серед інших важливих ризиків – неналежне виявлення та неналежне нівелювання чинників тінізації та офшоризації фінансової системи, низький рівень доходів населення, низький рівень довіри до фінансової системи та відтік фінансового капіталу з країни.

Масштаби тінізації економічних відносин в Україні залишаються наближеними до їх критичного рівня, який, за оцінками Мінекономрозвитку та за оцінками, базованими на екстраполяції даних про рівень тінізації національної економіки, дорівнює 40% (740 млрд. грн. у діючих цінах 2015 року або $31 млрд.).

Підсумовуючи визначений ризик «Високий обіг готівки», Держфінмоніторинг зауважує, що розвиток безготівкових розрахунків зумовлює зниження трансакційного попиту на готівку в Україні для здійснення легальних платежів.

З метою мінімізації зазначеного ризику необхідно вжити заходи для забезпечення превентивних дій при проведенні банками ризикових (з точки зору фінансового моніторингу) фінансових операцій.

Для ефективного управління ризиком «Високий обіг готівки» необхідно підвищувати фінансову грамотність населення у сфері використання платіжних карток, зручність оплати комунальних платежів, послуг державних органів, податків та інших періодичних платежів за допомогою платіжних карток, збільшувати рівень довіри населення до банківської системи України та переглянути граничні пороги для готівкових розрахунків.

Держфінмоніторингом у тісній співпраці з учасниками національної системи боротьби з відмиванням коштів та протидії легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, ведеться робота з виявлення та припинення схем легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

З урахуванням вищезазначеного, а також того факту, що лише незначна частина готівки перебуває у постійному обігу, основна увага зосереджується на виявленні в першу чергу операцій, пов’язаних з внесенням/зняттям готівки, яка може бути використана для фінансування бойових дій на Сході України, здійсненням готівкових операцій національними публічними діячами та систематичним переведенням безготівкових коштів у готівку через каси банківських установ та припиненням діяльності «конвертаційних центрів».

Проведені типологічні дослідження виявили, що схеми відмивання злочинних доходів з використанням готівки стають все більш складними та «сучасними». До схем залучаються електронні гроші та криптовалюти, а новітні інформаційні технології значно спрощують переведення безготівкових коштів у готівку.

Кожна фінансова схема з використанням готівки паралельно поєднує й інші фінансові інструменти, які за економічною суттю зовсім різні, зокрема: переведення прав вимог, страхове відшкодування, придбання цінних паперів.

У дослідженні також підкреслюється, що незважаючи на постійне впровадження законодавчих обмежень щодо обігу готівки та посилення контролю фінансової системи з боку органів державної влади, готівка залишається «улюбленим» фінансовим активом як юридичних, так і фізичних осіб.

Водночас Держфінмоніторинг, правоохоронні органи та державні регулятори в постійній співпраці впроваджують нові та вдосконалюють наявні методи та підходи до виявлення схем відмивання злочинних доходів з використанням готівки.

Використання типологічного дослідження під час аналізу фінансових операцій, надасть змогу своєчасно виявляти незаконні готівкові схеми та протидіяти відмиванню злочинних доходів.

Більш детально – у типологічному дослідженні Держфінмоніторингу «Ризики використання готівки»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: