Діагностика операцій банків із пов’язаними особами

povyazaniosobybankНаціональний банк у 2016 році перевірив пов’язаних осіб у 58 банківських установах. Безпосередньо у жовтні діагностика активних операцій із такими особами була здійснена у 14 банках. Про це свідчать нові дані, оприлюднені прес-службою НБУ. 

РЕЗУЛЬТАТИ ПЕРЕВІРОК

Діагностика Нацбанку виявила, що 27 банків здійснюють операції із пов’язаними особами з дотриманням вимог регулятора, тому не повинні надавати Національному банку плану заходів щодо приведення обсягів операцій з пов’язаними особами до нормативних вимог.

Ще 24 банки наразі готують трирічні графіки погашення кредитів пов’язаним особам, а 4 банківські установи вже погодили з Національним банком такі графіки.

До кінця 2016 року НБУ планує перевірити всі банківські установи.

«Останні два роки Нацбанком проводиться величезна робота із встановлення реальних обсягів кредитування банками пов’язаних з ними осіб. За результатами діагностичного обстеження було виявлено, що багато українських банків, фактично залучаючи депозити населення, фінансували цими коштами бізнеси своїх власників та інших пов’язаних з банком осіб. Така діяльність створювала загрозу стабільності як самих банків, так і банківської системи, в цілому. Проте завдяки зусиллям Національного банку України ці ризики суттєво знижені. Багато банків підготували трирічні графіки погашення кредитів пов’язаним особам, виконання яких дозволить говорити, що у 2019 році банківські установи працюватимуть, не порушуючи нормативів», – стверджує Начальник Управління моніторингу пов’язаних із банком осіб НБУ Олексій РУДИЙ.

Основні акценти при здійсненні Нацбанком процедур діагностики активних операцій із пов’язаними особами були зроблені на дослідженні та оцінці розкриття кінцевих бенефіціарних власників та керівників контрагентів банку, належності їх до пов’язаних з банком осіб, характері взаємовідносин і операцій між ними та банком, а також на ринковості укладених із банком договорів.

Національний банк досліджує, яким чином банки виконують активні операції з дотриманням принципів вивчення свого контрагента, достатність процедур ідентифікації кінцевих бенеціфіарних власників та відповідність даних з держаних реєстрів інформації щодо фактичних власників бізнесу.

ХТО Є ПОВ’ЯЗАНИМИ ОСОБАМИ

Слід нагадати, що, згідно з Законом України «Про банки і банківську діяльність», пов’язаними з банком особами є:

1) контролери банку;

2) особи, які мають істотну участь у банку, та особи, через яких ці особи здійснюють опосередковане володіння істотною участю у банку;

3) керівники банку, керівник служби внутрішнього аудиту, керівники та члени комітетів банку;

4) споріднені та афілійовані особи банку, у тому числі учасники банківської групи;

5) особи, які мають істотну участь у споріднених та афілійованих особах банку;

6) керівники юридичних осіб та керівники банків, які є спорідненими та афілійованими особами банку, керівник служби внутрішнього аудиту, керівники та члени комітетів цих осіб;

7) асоційовані особи фізичних осіб, зазначених у пунктах 1-6 цього визначення;

8) юридичні особи, в яких фізичні особи, зазначені в цій частині, є керівниками або власниками істотної участі;

9) будь-яка особа, через яку проводиться операція в інтересах осіб, зазначених у цій частині, та на яку здійснюють вплив під час проведення такої операції особи через трудові, цивільні та інші відносини.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: