В Україні стимулюватимуть безготівкові розрахунки

Це передбачено проектом Постанови КМУ «Про затвердження вимог до суб’єктів господарювання щодо приймання електронних платіжних засобів в оплату за продані ними товари (надані послуги)», який розроблено Мінекономрозвитку спільно з Національним банком на виконання вимог Закону «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».

За інформацією прес-служби НБУ, цей документ сприятиме забезпеченню права українців на вільний вибір способу оплати та широкому розвитку платіжної інфраструктури.

Його норми зобов’язують продавців товарів та постачальників послуг надавати клієнтам можливість роздрібних безготівкових розрахунків за товари чи послуги.

Безготівкова оплата забезпечує зручність, швидкість та надійність обслуговування. Крім того, для клієнта безготівкові розрахунки є безпечними, а для держави – прозорими, а також дають змогу оптимізувати витрати на готівковий обіг.

Національний банк упевнений, що консолідована та послідовна державна політика дасть можливість збільшити частку безготівкових розрахунків та розширити інфраструктуру обслуговування електронних платіжних засобів в Україні. Це наблизить нашу державу до стандартів життя розвинених країн, спонукатиме до активного розвитку сучасних сервісів та технологій, прискорить зниження масштабів тіньової економіки, сприятиме забезпеченню стабільної роботи банківської системи.

Як зазначив Директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Олександр ЯБЛУНІВСЬКИЙ, останніми роками суттєво збільшилась кількість українців, які надають перевагу здійсненню безготівкових розрахунків.

«Безготівкові платежі стали невід’ємною частиною повсякденного життя, українці поступово звикають платити платіжною карткою в магазинах, аптеках, кафе, на автозаправних станціях. У великих містах ця послуга більш доступна, тоді як в невеликих населених пунктах може взагалі не бути торгових точок, оснащених платіжними терміналами. Тому ми всебічно підтримуємо прийняття проекту цієї Постанови», – наголосив він.

Також Олександр Яблунівський підкреслив, що важливим фактором для успішної реалізації норм Постанови є можливість використання суб’єктами господарювання в майбутньому не тільки платіжних терміналів, але й альтернативних інноваційних платіжних сервісів: «На світовому та українському платіжних ринках існують нові технологічні рішення, які дозволяють безпечно здійснювати платежі без фізичної присутності картки та спеціалізованого платіжного терміналу. На додаток до вже традиційних карткових платіжних інструментів в Україні слід активно розвивати та популяризувати нові та більш доступні методи оплати, що буде спряти заміщенню готівки в сегментах, де вона ще традиційно превалює – у невеликих крамницях, закладах торгівлі/послуг тощо».

Слід нагадати, що Національний банк планує побудувати в Україні Cashless economy. Запровадження безготівкових розрахунків є пріоритетом для регулятора та одним із основних стратегічних напрямів розвитку банківської системи України. Саме тому НБУ взяв на себе лідерство в проекті Cashless economy, який передбачає тісну взаємодію між Національним банком та іншими державними органами, банками, платіжними системами і учасниками фінансового ринку.

На вітчизняному ринку спостерігається стабільний позитивний тренд зростання частки безготівкових операцій та платіжної інфраструктури. Водночас станом на кінець ІІІ кварталу 2017 року в Україні на одну тисячу населення припадало близько 5,7 платіжних терміналів, тоді як в європейських країнах цей показник у середньому становив більше 10 на одну тисячу населення.

Відповідно до Комплексної програми розвитку фінансового сектору в Україні до 2020 року цей показник в нашій країні має досягти 11 платіжних терміналів на одну тисячу населення.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: