Як здійснюватиметься оподаткування банківського сектору

Міністерство фінансів затвердило узагальнюючі податкові консультації щодо оподаткування банківського сектору.

Згідно з інформацією прес-служби Мінфіну, на початку лютого 2018 року Міністерство видало наказ №77 «Про затвердження узагальнюючих податкових консультацій з деяких питань оподаткування податком на прибуток підприємств та податком на доходи фізичних осіб», яким затверджено три узагальнюючі податкові консультації щодо оподаткування банківського сектору. Про це було повідомлено на зустрічі керівництва Міністерства фінансів та Незалежної асоціації банків України.

Неоднозначність податкового законодавства призводить до численних адміністративних та судових спорів між платниками податків та контролюючими органами.

Узагальнюючі податкові консультації – це дієвий інструмент, який дозволить суттєво скоротити підстави для таких спорів.

Наказом Мінфіну затверджено три узагальнюючих податкових консультації, зокрема, щодо:

– визначення ліміту, перевищення розміру резерву над яким збільшує фінансовий результат до оподаткування (щодо застосування положення підпункту 1 підпункту 139.3.3 пункту 139.3 статті 139 Податкового кодексу України в редакції, що діяла до 1 січня 2018 року); зокрема, консультація визначає, що для визначення ліміту, перевищення розміру резерву над яким збільшує фінансовий результат до оподаткування, має використовуватись сукупна балансова вартість активів, знецінення яких визнається шляхом формування резерву відповідно до положень міжнародних стандартів фінансової звітності, незалежно від факту формування резерву за такими активами;

– визнання банками заборгованості безнадійною (щодо застосування положень підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України); зокрема, консультація визначає, що безнадійною заборгованістю для цілей оподаткування визнається списана заборгованість за фінансовим активом, що включає як заборгованість за основним боргом, так і заборгованість за нарахованими доходами;

– списання банком кредиту, виданого банком боржнику, як фінансового активу банку (щодо застосування положень підпункту «д» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України); зокрема, консультація визначає, що списання банком у бухгалтерському обліку кредиту, виданого банком боржнику, як фінансового активу банку, не є прощенням боргу, а сума такої списаної банком заборгованості не включається до оподатковуваного доходу боржника для цілей оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

Роз’яснення цих питань допоможе підвищити якість кредитного банківського портфелю завдяки зменшенню податкових перешкод при роботі банків з проблемними кредитами, що існують у зв’язку з неоднозначним застосуванням податкового законодавства.

Податкові роз’яснення мають дати відповіді, як банкам вирішувати питання з проблемними кредитами, які не обслуговуються, одночасно поліпшуючи свій кредитний портфель та уникаючи можливого додаткового оподаткування.

«З минулого року закон удосконалив процедуру видачі узагальнюючих податкових консультацій та розширив повноваження Міністерства фінансів у цій сфері. Ми впевнені, що це один з найдієвіших механізмів попередження податкових спорів. Протягом року була розроблена внутрішня процедура, зібрані та пріоритизовані питання, що потребують надання роз’яснень, сформовано Експертну Раду для надання пропозицій та рекомендацій щодо необхідності надання узагальнюючих податкових консультацій та підготовки проектів таких консультацій. Сьогодні видано перші консультації. Я докладу максимальних зусиль для того, щоб у подальшому процес надання узагальнюючих податкових консультацій рухався швидко, та якомога більше спірних питань було вирішено», – зазначив Міністр фінансів Олександр ДАНИЛЮК.

У свою чергу Незалежна асоціація банків України, члени якої долучилися до роботи Експертної ради, вітає видачу перших узагальнюючих податкових консультацій та прагне й надалі працювати над розробкою потрібних фінансових інструментів.

Слід зазначити, що для підготовки та видачі узагальнюючих податкових консультацій сформовано Експертну Раду у складі представників Міністерства фінансів, Державної фіскальної служби, Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, офісу бізнес-омбудсмена, бізнес-асоціацій, аудиторських компаній.

Експертна Рада є постійно діючим консультативно-дорадчим органом при Міністерстві фінансів, утворена з метою розробки пропозицій та рекомендацій щодо необхідності надання узагальнюючих податкових консультацій та підготовки проектів таких консультацій.

Більш детально – в узагальнюючих податкових консультаціях Мінфіну щодо оподаткування банківського сектору

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: