Що прогнозують для економіки України фінансові директори

Відповідь на це питання міститься у дев’ятому опитуванні фінансових директорів у країнах Центральної Європи, яке було проведене компанією Deloitte серед майже 600 фінансових директорів у 12 країнах регіону, в тому числі і в Україні.

Його результати свідчать, що позитивних економічних перспектив недостатньо для заохочення бізнесів у країнах Центральної Європи до прийняття ризиків. Зростання витрат та проблеми, пов’язані з підбором персоналу, стали найбільшим занепокоєнням для фінансових директорів.

МЕТОДОЛОГІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

Щорічне опитування відстежує найактуальніші думки та дії фінансових директорів, які представляють найбільші та найвпливовіші компанії у регіоні Центральної Європи. У ньому досліджуються питання, які постають перед фінансовими директорами, за такими чотирма напрямами:

бізнес-середовище;

пріоритетні сфери та очікування компаній;

фінансові пріоритети;

цифрова трансформація фінансової функції.

Результати, наведені в опитуванні фінансових директорів у країнах Центральної Європи за 2018 рік, містять думки 584 фінансових директорів з 12 країн Центральної Європи: Болгарія, Хорватія, Чехія, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Сербія, Словаччина, Словенія, Угорщина та Україна. Дослідження було проведено з вересня по листопад 2017 року.

ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ

Економічна впевненість демонструє тенденцію до зростання.

Позитивні очікування щодо таких чинників, як ВВП, безробіття, інфляція та ставки кредитування, спостерігаються для більшості ринків. Зокрема, прогнози щодо зростання рівня ВВП вважаються позитивними, із очікуваними темпами зростання в діапазоні від 0,5% в Україні до 2,9% у Словаччині.

Наявні проблеми не вплинули на скорочення масового ділового оптимізму.

Проблемні питання щодо зовнішньої невизначеності, що існують як на рівні країни, так і на рівні компанії, які постають перед значною кількістю фінансових директорів, перешкоджають багатьом брати на себе ризики. Основні занепокоєння фінансових директорів пов’язані з їхньою здатністю залучати висококваліфікованих працівників та управляти загальним збільшенням витрат на ведення бізнесу.

Очікування зростання обсягу виручки компаній.

Перспективи компаній дещо відрізняються від тих, що існували 12 місяців тому, про що свідчить невелике зростання індексу впевненості щодо перспектив розвитку компаній. Директори вважають, що фінансові перспективи їхніх компаній впродовж наступних 12 місяців є хорошими, а також, що існує висока ймовірність зростання обсягу їхньої виручки.

Неминуче зростання сфери автоматизації з використанням роботів.

В епоху переходу на цифрові технології фінансові директори визнають, що поточна автоматизація процесу, яка відбувається у межах компаній, зокрема у фінансових підрозділах, є неминучою. Проте мало хто вважає себе лідером у сфері впровадження автоматизації з використанням роботів. Багатьом також важко оцінити можливий рівень скорочення витрат, який можуть запропонувати такі технології.

Автоматизація фінансової функції в Україні.

Серед опитаних українських фінансових директорів 67% вважають, що у зв’язку з поширенням цифрових технологій у роботі фінансової функції необхідні суттєві зміни, однак лише 40% респондентів оцінюють свою готовність до цих змін як достатню.

Для того, щоб бути в тренді новітніх цифрових рішень, сучасному фахівцю фінансової функції необхідні аналітичні та статистичні навички працівників (зазначили 63% респондентів), розуміння працівниками цифрових бізнес-моделей (60%), знання суті автоматизації процесів (47%).

Найбільш пріоритетними сферами стратегії автоматизації українські фінансові директори визначають: автоматизацію та індивідуалізацію управлінської звітності (70% респондентів), автоматизацію системи контролів (67%), автоматизацію документообігу (57%), комплексне управління процесами для моніторингу та підвищення продуктивності (50%).

Слід зазначити, що фінансові директори в Україні очікують зростання ВВП на рівні 0,5%. При цьому 77% респондентів сподіваються, що обсяг виручки їхніх компаній зросте.

Назар ФАРМАГА, Лідер напряму «Трансформація фінансової функції» департаменту консалтингу Deloitte в Україні, відповідальний за реалізацію Програми фінансових директорів в Україні, зазначив: «Серед українських фінансових директорів, як і раніше, превалює стриманий оптимізм, з іншого боку – більшість опитаних CFO висловились про амбітні плани з нарощування обсягів виручки та збільшення кількості персоналу. Найбільший вплив на ведення бізнесу, на думку більшості фінансових директорів, у 2018 році матимуть нестабільний курс національної валюти, нестача кваліфікованої робочої сили та ринковий тиск щодо зниження цін на пропоновані бізнесом товари та послуги».

ОЦІНКА ПЕРСПЕКТИВ

Загалом фінансові директори компаній з різних галузей економіки більшості країн Центральної Європи висловили впевненість щодо економічних перспектив своїх компаній протягом останніх трьох років. Основним чинником, що забезпечив таку впевненість, є очікування щодо активного зростання ВВП. За їхніми прогнозами, темп зростання ВВП в 2018 році в країнах Центральної Європи в середньому становитиме 2,4%, що на 0,5% вище ніж показали результати опитування за 2017 рік.

Цього року загальна ситуація є досі складною. Хоча більшість респондентів очікує на сприятливі макроекономічні умови в 2018 році, проте не всі з них мають позитивний настрій щодо майбутнього. Фінансові директори компаній у Чехії та Польщі вважають, що їхні країни досягли «природного» рівня безробіття. Як результат, зростання рівня ВВП залежатиме від іноземних працівників. В Україні 57% опитаних фінансових директорів очікують на зниження рівня безробіття.

Незважаючи на поширення впевненості серед більшості країн, економічна та фінансова невизначеність, як і раніше, є важливим показником того, як фінансові директори бачать найближче майбутнє. Як наслідок, переважна більшість респондентів (69%) продовжує вважати, що зараз несприятливий час для збільшення рівнів ризику для компаній. В Україні ситуація відповідає загальному тренду.

Згідно з результатами опитування, 85% фінансових директорів Центральної Європи вважають, що в 2018 році рівень інфляції зросте. Поки 55% респондентів очікують на зростання ставок кредитування протягом року, 44% впевнені, що вплив ставок кредитування на їхній бізнес буде незначним, щоб вплинути на зміну стратегії компаній.

В Україні 80% опитаних очікують на зростання рівня інфляції, 53% – передбачають зростання ставок кредитування, а 50% – прогнозують абсолютно незначний вплив зростання ставок на зміну їхньої бізнес-стратегії. При цьому 67% респондентів розглядають банківські позики як порівняно привабливе джерело фінансування.

91% фінансових директорів очікують на зростання витрат на оплату праці в 2018 році, а 57% очікують, що їхні компанії зіткнуться зі «звичайним» рівнем невизначеності.

97% респондентів очікують на підвищення витрат на оплату праці, а 70% – на зростання витрат на нерухомість (підвищення орендних ставок, цін на купівлю об’єктів нерухомості, а також зростання вартості підтримки її в належному стані). Майже 77% охарактеризували очікуваний рівень невизначеності в 2018 році як високий або дуже високий.

53% опитаних в Україні фінансових директорів очікують нових злиттів та поглинань в 2018 році, що загалом відповідає загальному тренду в Центральній Європі (51%). Також близько половини опитаних висловили очікування щодо збільшення капітальних витрат та нарощування кількості персоналу.

Гевін ФЛУК, партнер компанії Deloitte, який відповідає за реалізацію Програми фінансових директорів у Центральній Європі, сказав: «На мою думку, опитування свідчить про оптимізм серед фінансових директорів, як у 2018 році, так і в майбутньому. Проте оптимізм висловлюється з певною обережністю, що випливає з усвідомлення ними можливих перешкод, зокрема щодо таких аспектів, як підбір персоналу та зростання витрат. Як результат, вони обмежать рівень ризиків, на які вони готові піти.

Результати цьогорічного звіту загалом є досить позитивними, що відображає впевненість щодо зростання ВВП та розвитку компаній у межах усього регіону. Проте такі погляди не означають підвищення духу підприємництва серед компаній регіону. По-перше, респонденти продовжують бачити рівень невизначеності як «звичайний», проте що потрібно для того, щоб цей рівень став «низьким»? По-друге, існує загальне небажання брати на себе ризики, що зараз домінує над результатами опитування фінансових директорів з моменту глобальної фінансової кризи, яка сталася майже десять років тому. Без певного рівня готовності брати більший ризик компанії не досягнуть свого повного потенціалу зростання. Якщо ви не можете брати на себе ризики під час очікуваного економічного зростання, тоді коли ви зможете?».

Більш детально – в опитуванні Deloitte фінансових директорів у країнах Центральної Європи

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: