Чи готові світові компанії до Четвертої промислової революції

Керівники компаній оптимістично висловлюються щодо Четвертої промислової революції, проте не зовсім переконані у готовності своїх компаній. Про це свідчать результати дослідження «Четверта промислова революція вже на порозі – ви до неї готові?» (The Fourth Industrial Revolution is here – are you ready?), проведеного Deloitte Global.

МЕТОДОЛОГІЯ

Дослідження було проведене у співпраці з компанією «Форбс Інсайтс» серед 1603 керівників світових компаній. Його метою було отримання більш глибокого розуміння перспектив, що відкриває Промисловість 4.0, з’ясування рівня здатності керівників реагувати на виклики Промисловості 4.0 з користю для своїх клієнтів, співробітників, громад та інших зацікавлених сторін.

Всі респонденти представляли компанії з 10 галузей економіки (жодна галузь не складала більше 12% у загальній вибірці). Щорічний прибуток компаній перевищує $1 млрд., а середній прибуток становить $7,4 млрд. Це були перші особи компаній з Австралії, Бразилії, Канади, Китаю, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Ісландії, Індії, Японії, Мексики, Нідерландів, Норвегії, Південної Африки, Іспанії, Швеції, Великої Британії та Сполучених Штатів.

Основними напрямами дослідження були чотири сфери:

– соціальний вплив;

– стратегія;

– людський капітал/робоча сила;

– технології.

РЕЗУЛЬТАТИ

За результатами дослідження, керівники компаній та очільники урядових органів з усього світу не відчувають повної впевненості у готовності своїх організацій впливати та використовувати можливості, які несе з собою Четверта промислова революція («Промисловість 4.0»).

«Стрімкий розвиток технологій, що сприяє розгортанню Промисловості 4.0, обумовлює соціальні та економічні зміни, які швидко відбуваються у сьогоденному середовищі нечуваної глобальної взаємодії та демографічних змін, – зазначив Пуніт РЕНЖЕН, Генеральний директор Deloitte Global. – Зараз час великих можливостей, проте їх завжди супроводжують великі ризики. Ми провели це дослідження, щоб краще зрозуміти, як керівники компаній впораються з цим зрушенням, що носить повсюдний характер, а також виявити сфери, в яких вони можуть найбільш ефективно опанувати впливи Четвертої промислової революції як на їхні компанії, так і на суспільство загалом.

Я вірю, що у новій ері успіху досягнуть лише ті, хто здатні широко дивитися на речі. Вони побачать зв’язки між потребами бізнесу та громади, між фінансовими результатами та інноваційними стратегіями, між продуктивністю співробітників та їхнім відчуттям стабільності та добробуту, між інтеграцією наявних технологій та створенням зовсім нових рішень».

У дослідженні виявлено певні суперечності у кожній з чотирьох зазначених сфер впливу.

СОЦІАЛЬНИЙ ВПЛИВ

Оптимізм або причетність. Керівники компаній бачать майбутнє більш стабільним, із більш рівними можливостями. Проте вони не до кінця усвідомлюють свою роль чи роль своїх компаній у тому впливі, яке зазнає суспільство в еру Четвертої промислової революції.

Переважна більшість респондентів (87%) вважає, що Четверта промислова революція забезпечить більшу соціальну та економічну рівність і стабільність. Дві третини переконані, що вплив бізнесу на формування такого майбутнього буде значно сильнішим за вплив урядів та інших установ.

Проте впевненість щодо здатності своїх компаній впливати на ключові соціальні сфери (освіта, сталий розвиток та соціальна мобільність) висловили менше чверті опитаних.

СТРАТЕГІЯ

Статичність або енергійність. Керівники компаній визнають свою можливу неготовність до опанування змін, пов’язаних з настанням Промисловості 4.0. Проте ці побоювання не змусили їх внести відповідні зміни до стратегії їхніх компаній.

Лише третина опитаних висловила повну впевненість у тому, що вони в змозі провести свої компанії через такі зміни. І тільки 14% переконані, що їхні компанії повністю готові до змін, пов’язаних з Промисловістю 4.0.

Чимало керівників досі не наважуються відмовитися від традиційних методів провадження діяльності та максимально спрямовують свої зусилля на розробку нових продуктів та підвищення продуктивності, ніж на більш новітні напрями, зокрема на розвиток людського капіталу та втілення докорінних змін, що відкриють шлях інноваціям та створюють додаткову цінність.

ЛЮДСЬКИЙ КАПІТАЛ/РОБОЧА СИЛА

Еволюція або революція. Керівники компаній не впевнені, що персонал, який працює зараз, забезпечить успішність компанії в умовах Промисловості 4.0. Проте вони відчувають, що докладають усіх можливих зусиль для формування відповідної робочої сили, незважаючи на те, що розвитку людського капіталу досі надається низький пріоритет.

Лише чверть опитаних впевнено стверджували, що якість робочої сили їхніх компаній та досвід співробітників повністю відповідають вимогам майбутнього.

Цікаво, що 86% зазначають про вживання всіх можливих заходів з формування робочої сили для роботи в умовах Четвертої промислової революції. Проте відповіді свідчать про той факт, що у сфері управління персоналом замало уваги приділяється більшості питань, окрім підвищення ефективності співробітників.

У компаніях, де формування людського капіталу відповідно до вимог Промисловості 4.0 є пріоритетом, вивчають можливості впровадження нових ролей, які дозволять співпрацівникам використовувати їхні сильні сторони, а також створюють завдяки технологіям більш інноваційні методи роботи, альтернативні робочі середовища та нові підходи до навчання та розвитку персоналу.

ТЕХНОЛОГІЇ

Виклики або підготовка. Керівники компаній розуміють необхідність інвестування у технології для створення нових бізнес-моделей. Однак їм дуже важко скласти економічне обґрунтування можливостей Промисловості 4.0 внаслідок відсутності внутрішнього стратегічного впорядкування та короткострокових цілей.

Керівники визнають, що до інвестицій у технології їх спонукає переважно бажання створити нові бізнес-моделі, які, на їхню думку, вчинятимуть найбільший вплив на компанії. Водночас лічена кількість респондентів стверджують, що можуть підготувати належне економічне обґрунтування для інвестування в технології, які визначають Четверту промислову революцію. Вони посилаються на відсутність внутрішнього впорядкування та співпраці з зовнішніми партнерами, а також на свою орієнтованість на короткострокову перспективу.

ПРІОРИТЕТИ

Дослідження дозволило виявити, що загалом топ-менеджмент у всьому світі лише починає підготовку своїх компаній до опанування всіх потенційних можливостей, що відкриваються з приходом Промисловості 4.0. Їм доведеться використовувати кожну нагоду, щоб зміцнювати ключові зв’язки, які забезпечать переваги всім: їхнім клієнтам, співробітникам, компаніям, громадам та суспільству в більш широкому сенсі:

Соціальний вплив. Необхідно прийняти, що кожна організація у змозі сприяти різними способами створенню більш справедливого, стабільного світу, який провіщає Четверта промислова революція.

 – Стратегія. Необхідно дотримуватися цілісного підходу до стратегічного планування та вивчення способів удосконалення ключових засобів завдяки впровадженню нових. Це дозволить розробляти нові продукти й послуги та створювати додаткові переваги більшій кількості зацікавлених осіб.

 – Людський капітал і робоча сила. Необхідно віддати пріоритет підготовці робітників для проходження цього періоду Промисловості 4.0. Це можливо втілити шляхом формування культури навчання та співпраці, а також утворення можливостей професійного розвитку як у межах компаній, так і в малозабезпечених спільнотах.

 – Технології. Необхідно усвідомити, що технології є найбільш потужним диференціатором у світі Промисловості 4.0, та інвестувати в інтеграцію нових додатків, що забезпечуватимуть підтримку нових бізнес-моделей. І, що найголовніше, необхідно розуміти, що використання технологій Промисловості 4.0 не можна обмежувати якимось одним підрозділом. Навпаки, їх необхідно інтегрувати на всіх рівнях компанії, щоб покращити підтримку широкого спектру виконуваних функцій та зацікавлених осіб для процвітання у світі Четвертої промислової революції.

Більш детально – у дослідженні «Четверта промислова революція вже на порозі – ви до неї готові?»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: