НБУ вводить новий норматив LCR

Метою такого кроку є підтримка фінансової стабільності та підвищення стійкості банківської системи до можливих шоків ліквідності.

Як повідомляє прес-служба регулятора, LCR (Liquidity Coverage Ratio) або коефіцієнт покриття ліквідністю – це новий пруденційний норматив для українських банків.

Він являє собою співвідношення високоякісних ліквідних активів банку до суми, необхідної для покриття підвищеного відтоку коштів з банку протягом 30 днів. Він відображає рівень стійкості банку до короткострокових шоків ліквідності – характерного для кризових періодів явища, коли відбувається значний відтік коштів клієнтів.

Виконання нормативу свідчитиме, що банк забезпечений ліквідністю в обсязі, достатньому для повного виконання ним зобов’язань протягом 30 днів у кризових умовах. Враховуючи значний рівень доларизації української банківської системи, банки повинні будуть дотримуватися нормативу LCR як в національній, так і в іноземних валютах.

Згідно з нормами ЄС значення коефіцієнту LCR для банків встановлено на рівні 100%.

Період, необхідний для досягнення цього значення банками, буде визначений НБУ за результатами тестових розрахунків.

З 1 червня 2018 року розрахунок нормативу LCR здійснюватиметься в тестовому режимі, який триватиме 6 місяців.

З 1 грудня 2018 року норматив LCR стане обов’язковим до виконання. Банки розраховуватимуть його щоденно і звітуватимуть НБУ на щомісячній основі.

Певний період часу нормативи миттєвої ліквідності (Н4), поточної ліквідності (Н5) та короткострокової ліквідності (Н6) діятимуть одночасно з LCR.

У НБУ зазначають, що наразі банки готові до впровадження LCR, враховуючи наявний структурний надлишок ліквідності в банківському секторі та високу дохідність державних цінних паперів, які входять до складу високоякісних ліквідних активів.

Норматив LCR відповідає загальноприйнятим у світі підходам оцінки ліквідності та є зрозумілим для міжнародних інвесторів.

«Запровадження LCR в Україні – це важливий крок у гармонізації вимог до ліквідності українських банків з нормами законодавства ЄС та рекомендацій Базельського комітету (Базель ІІІ). Наступним кроком у цьому напрямку буде запровадження ще одного нормативу – коефіцієнту чистого стабільного фінансування (Net Stable Funding Ratio, NSFR), а також прийняття нових стандартів організації системи управління ризиками в банках України з управління усіма суттєвими ризиками, на які наражається банк у своїй діяльності, включаючи ризик ліквідності», – підкреслила Заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА.

Новий норматив LCR впроваджено Постановою Правління НБУ №13 «Про запровадження коефіцієнта покриття ліквідністю (LCR)» та Рішенням Правління НБУ №101-рш «Про схвалення Методики розрахунку коефіцієнта покриття ліквідністю (LCR)» від 15 лютого 2018 року. Вони набувають чинності з 1 березня 2018 року.

Слід нагадати, що LCR розроблений Базельським комітетом з банківського нагляду у відповідь на глобальну фінансову кризу 2007-2008 років. З 2015 року норматив є обов’язковим для банків країн ЄС відповідно до положень CRR/CRD IV. На сьогодні LCR запроваджено у 45 країнах світу, в тому числі в тих, які не є членами Базельського комітету з банківського нагляду.

Для розробки та впровадження LCR в Україні у вересні 2016 року було створено робочу групу, до складу якої увійшли фахівці профільних підрозділів Національного банку та комерційних банків. Для вивчення міжнародного досвіду імплементації нормативу проведено консультації з експертами Базельського комітету, Світового банку, центробанків інших країн.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: