Тенденції розвитку банківської системи у 2017 році

У 2017 році банки пожвавили кредитування населення та бізнесу й зменшили частку непрацюючих кредитів. Про це йдеться в «Огляді банківського сектору», який оприлюднив НБУ.

Згідно з ним, торік стан банківського сектору України покращився – після більш як трирічної кризи практично всі ключові показники роботи банків мали позитивну динаміку. Банки прискорили кредитування населення та розпочали нове кредитування бізнесу.

КРЕДИТУВАННЯ

У 2017 році суттєво зросло кредитування населення – чисті гривневі кредити збільшилися на 42%.

Найбільш високі темпи кредитування були у «Приватбанку» та приватних банків. Драйвером зростання було споживче кредитування.

З друге півріччя минулого року банки пришвидшили нове кредитування бізнесу. Чисті гривневі кредити корпораціям у 2017 році найпомітніше зросли в іноземних та державних банках – на 17,5% та 12,8% відповідно. Основні корпоративні позичальники, що забезпечили зростання кредитування – держмонополії, підприємства торгівлі та сільського господарства. Ставки за гривневими кредитами бізнесу та населенню за рік практично не змінилися.

Активне надання банками нових кредитів позитивно вплинуло на якість їхнього кредитного портфелю. За друге півріччя 2017 року частка непрацюючих кредитів по системі знизилася на 3,2% до 54,5%.

У 2018 році Національний банк очікує на продовження стрімкого зростання споживчого кредитування, а також на пожвавлення гривневого кредитування бізнесу.

ЗАЛУЧЕННЯ ДЕПОЗИТІВ

У цілому за минулий рік депозити населення зросли у гривні на 22,4%, у валюті – обсяги не змінилися. «Приватбанк» найактивніше залучав гривневі кошти населення, «Ощадбанк» – валютні.

Депозити корпорацій у гривні зросли за рік на 13,6%. Валютні кошти суб’єктів господарювання скоротилися на 10% у доларовому еквіваленті.

Попри зниження відсоткових ставок впродовж року, база фондування залишалася стабільною – загалом у 2017 році частка коштів корпорацій та населення у структурі зобов’язань зросла на 2,1% до 77,1%.

Загалом у 2017 році ставки за депозитами знизилися на 3,2% для вкладів у гривні – до 14,3% річних (за річними вкладами).

Водночас, після поетапного підвищення Національним банком облікової ставки до 16%, вартість гривневих короткострокових вкладів (до 6 місяців) зросла на 0,2-0,4% у порівнянні з жовтнем 2017 року, коли ставку було підвищено вперше.

Вартість валютних депозитів населення зберігається на історично низькому рівні 3,7% (річні депозити).

ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ

Кількість збиткових банків за минулий рік скоротилася до 18 (з 33 у 2016 році). Як і очікував НБУ, у 2017 році операційний дохід банківського сектору збільшився на 10% у річному вимірі. Проте через значні обсяги відрахувань у резерви, банківський сектор завершив рік зі збитком у 24,4 млрд. грн. – переважно за рахунок чотирьох великих банків, зокрема «Приватбанку».

Остаточні показники фінансової звітності банків за 2017 рік ще можуть бути відкориговані до кінця квітня після завершення річного аудиту.

Більш детально – в Огляді банківського сектору

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: