Товарний та фінансовий ринки потребують надійної біржової інфраструктури

Така інфраструктура стимулюватиме їхній розвиток та сприятиме залученню інвестицій.

На цьому наголосив Голова НКЦПФР Тимур ХРОМАЄВ, виступаючи на Ukrainian Energy Forum 2018, йдеться на офіційній сторінці Комісії у Facebook.

Зокрема, він зазначив: «За два десятиліття в Україні так і не з’явилися організовані біржові ринки. В країні існує невеликий організований ринок цінних паперів, але ми маємо шість акцій в лістингу фондових бірж, а 98% біржових торгів – це торги державними зобов’язаннями.

Немає в нас і організованих товарних ринків. В країні зареєстровано 620 товарних бірж, шоста частина яких знаходиться в стані ліквідації. Але це не біржі в європейському розумінні – там немає прозорості, ні на майданчиках, які торгують енергоносіями, ні на тих, що торгують сільськогосподарською продукцією. Торги на цих майданчиках базуються на двосторонніх угодах і орієнтуються на індекси і ціни іноземних бірж. Навіть, не зважаючи на те, що ми є країною з потужною сировинною економікою, ми не формуємо ціни та, відповідно, цінові індекси на нашу продукцію. В країні дуже погано розвинена біржова інфраструктура для організованої торгівлі активами.

Саме створенням надійної біржової інфраструктури для ринку капіталу, грошового ринку, товарних ринків і опікується Комісія. Це ми і намагаємось зробити в законопроекті №7055 про ринки капіталу і регульовані ринки.

Ми не маємо на меті втручатися в регулювання виробничих процесів і відносин між учасниками товарних ринків. Наша мета інша – забезпечити фінансовий ринок і товарні ринки надійною біржовою інфраструктурою для організованої торгівлі. Надати широкі можливості використання фінансових інструментів у процесі виробництва та підприємництва.

Створити таку інфраструктуру, яка б гарантувала розрахунок за поставлені активи і поставку цих активів. Не важливо, мова йде про цінні папери, валюту чи товари або ж ф’ючерсні контракти на ці активи. Для цього повинні бути прописані в правовому полі належні гарантії, мінімальні ризики, усе повинно бути приведене до чітких, зрозумілих у світі стандартів.

Вкрай важливо, щоб ціноутворення на актив було прозорим, і жоден учасник ринку не мав можливості суттєво впливати на ціну або ж взагалі маніпулювати цінами. Для цього інформація про ціни повинна бути публічною, методи збору цієї інформації надійними, а джерела – незаангажованими і такими, яким довіряє ринок. Тоді ціни будуть відображати взаємовідносини всіх учасників ринку.

Якісна інфраструктура сприятиме розвитку ринків. Вона не лише принесе гарантії, прозорі відносини, репрезентативні ціни, а ще дасть учасникам ринків інструменти управляти ціновими ризиками, хеджуватись, відкриє додаткові можливості залучення інвестування, сприятиме стабільності фінансової системи і зменшенню ризиків соціальних потрясінь».

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: