Частка іноземного капіталу на фондовому ринку може зрости до 30%

Запровадження в Україні концепції номінального утримувача дозволить іноземному фінансовому посереднику значно прискорити облік цінних паперів свого клієнта.         

Відповідні норми передбачені законопроектом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій» (реєстраційний №6141), який Парламент прийняв у першому читанні.

Як повідомляє прес-служба Нацдепозитарію, у розробці документу брали участь НДУ, НКЦПФР та Національний банк. Крім того, проводилися обговорення як з ключовими учасниками фондового ринку, так і з міжнародними організаціями, зокрема з Асоціацією глобальних кастодіанів (AGC).

Законопроект покликаний спростити для інвесторів-нерезидентів процедуру вкладення грошей в українську економіку і зробити її прозорою. Згідно з оцінками експертів, введення його в дію може принести українській економіці близько 100 млрд. грн. Прийняття законопроекту продиктовано необхідністю в найкоротші терміни покращити інвестиційний клімат в Україні для отримання додаткових вливань від великих інвесторів з-за кордону. На сьогодні іноземним інвесторам, які, як правило, займаються фінансовими операціями в десятках країн, доводиться особисто й не один раз приїжджати в Україну для оформлення документів. Процедура отримання доступу на український ринок для нерезидента займає в кращому разі півтора місяці.

Введення в українське законодавство концепції номінального утримувача, прийнятої на провідних світових ринках, дозволить іноземному фінансовому посереднику розпочати облік цінних паперів свого клієнта протягом тижня. «Для цього інвестор звертається до міжнародних фінансових посередників, – пояснює Наталія ГОНЧАРУК, Керівник проектів і програм з методології та корпоративного управління НДУ, – 12 найбільших із них входять до Асоціації глобальних кастодіанів (AGC). Це такі відомі компанії, як Deutsche Bank, HSBC Securities Services, BNY Mellon, Citibank, N.A., JP Morgan та інші. Інвестор-нерезидент надає кастодіану право виконувати транзакції від свого імені. Водночас цінні папери залишаються в його власності. Це значно полегшує управління капіталовкладеннями».

«Законопроект №6141 покликаний запровадити таку зручну й ефективну практику в Україні, – зазначає Голова Правління НДУ Міндаугас БАКАС. – Звичайно, це один із багатьох кроків, який нам потрібно зробити для інтеграції в європейський фінансовий простір і пожвавлення українського фондового ринку. Ми раді, що досягнуто порозуміння з Верховною Радою в цьому питанні. Активну роботу, спрямовану на прийняття закону, було розпочато в лютому 2017 року. У грудні відбулося рейтингове голосування ВРУ, проте був відсутній кворум. Успіх голосування відкриває нові можливості для українського фондового ринку».

За оцінкою експертів, впровадження концепції номінального утримувача може збільшити частку іноземного капіталу на фондовому ринку України на 30% (зараз вона дорівнює практично нулю). Унаслідок цього вітчизняна економіка має перспективу отримати від іноземних інвесторів приблизно 100 млрд. у гривневому еквіваленті.

Один із важливих аспектів законопроекту №6141 – обов’язкове розкриття інформації про кінцевих власників рахунків. Це забезпечить більшу прозорість ринку і зменшить поле можливостей для приховування доходів.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: