НБУ підтримує ідею реформування державних банків

В Національному банку розповіли про шляхи реформування державних банківських установ.

Зокрема, Заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА під час панельної дискусії на тему реформування державних банків, організованої Центром економічної стратегії, зазначила, що Національний банк підтримує ідеї, на яких було побудовано Стратегію реформування державних банків – скорочення частки держави у банківському секторі, повідомляється на офіційній сторінці регулятора у Facebook.

Водночас без відповіді досі залишається низка питань, які, на думку НБУ, матимуть суттєвий вплив на ефективну діяльність держбанків у майбутньому.

За її словами, по-перше, залишається незрозумілим, чи знадобиться в підсумку державним банкам докапіталізація для виконання цілей, покладених на них Стратегією, та яка віддача на капітал у результаті очікується. Окрім того, для зменшення постійної потреби держбанків у додатковому капіталі, актуальним є питання відокремлення від державних банків соціальної функції. «Бізнес-модель банків має бути орієнтована на отримання прибутку та повернення державі раніше інвестованих коштів. Тож операційна ефективність повинна бути однією із стратегічних цілей», – підкреслила Катерина Рожкова.

По-друге, поки що лишається невизначеним питання синергії державних банків та «Укрпошти», яка має бажання надавати низку банківських послуг. Подібна синергія могла б сприяти суттєвому скороченню витрат на модернізацію відділень як банків, так і «Укрпошти», і вирішила б питання забезпечення виконання соціальної функції.

По-третє, без вирішення питання фінансування державних монополій та стратегічних підприємств неможливо досягти стратегічної мети скорочення присутності держави у фінансовому секторі. Сьогодні гостро стоїть питання кредитування у значних обсягах державними банками підприємств-державних монополій. «Наразі ми бачимо зростання у держбанках частки кредитів держмонополіям, і це турбує Національний банк. Якщо банк у стратегії декларуватиме себе як універсальний, а по суті продовжить кредитування держмонополій, тоді його стратегія існуватиме лише на папері. І так буде до того часу, поки ці компанії не отримають доступ до інших джерел фінансування, і це питання не вирішиться природнім шляхом», – наголосила Заступник Голови НБУ.

На додаток, лишається питання проблемних активів. Для сприяння зниженню їх частки, в тому числі в державних банках, Національний банк шляхом змін у нормативні документи підвищить привабливість механізму, запровадженого Законом «Про фінансову реструктуризацію».

«Ми розглядаємо можливість пом’якшення вимог за інструкцією по оцінці кредитного ризику та формуванню резервів. Наразі банк може змінити клас дефолтного боржника і розформувати резерви лише після 180 днів з моменту проведення реструктуризації. Найближчим часом ця норма буде змінена таким чином, що вже з моменту підписання договору про проведення реструктуризації банк матиме можливість підняти клас боржника і вивести його з категорії дефолту, що у свою чергу, дозволить вивільнити частину коштів з резервів», – зауважила пані Рожкова.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: