Нацбанк констатує низький рівень підроблення банкнот національної валюти

На один мільйон справжніх банкнот гривні у 2017 році припадало близько 3,6 шт. підробок. Про це повідомляє прес-служба Національного банку.

Для порівняння, в країнах Євросоюзу за підсумками 2017 року цей показник становив приблизно 33 шт. підроблених банкнот євро.

Водночас, за даними НБУ, результати минулого року року свідчать про збільшення фактів виявлення підроблених банкнот номіналом 500 гривень. Переважно це банкноти старого зразка 2006 року. Їхня кількість становить 61% від загальної кількості вилучених підробок національної валюти.

З обігу також вилучалися підроблені банкноти інших номіналів:

– 200 грн. (7%);

– 100 грн. (17%);

– 50 грн. (13%).

Інші вилучені з обігу підроблені банкноти номіналами 1 грн., 2 грн., 5 грн., 10 грн. та 20 грн. становлять 2%.

Здебільшого (81%) підроблені банкноти гривні виготовлялися з використанням копіювальної або комп’ютерної техніки, зокрема струменевих та лазерних принтерів. Решта підробок (19%) виготовлена поліграфічним способом.

Найчастіше виявлені підроблені банкноти збувалися через каси закладів швидкого харчування, супермаркетів, метрополітену тощо. У 2017 році також були випадки потрапляння підробок до кас банків через програмно-технічні комплекси самообслуговування та банкомати з функцією приймання готівки.

Більшість вилучених з обігу підроблених банкнот іноземної валюти минулого року – це долари США (78%), євро (16%) та російські рублі (6%).

Найчастіше зловмисники підробляли іноземні банкноти таких номіналів:

– $100 (94%);

– 200, 100 та 50 євро (40%, 21% та 29% відповідно);

– 5000 та 1000 російських рублів (71% та 21% відповідно).

Загалом система захисту банкнот національної валюти перебуває на одному рівні з системами захисту провідних валют світу.

При цьому використання автоматизованих систем сортування банкнот банками України під час оброблення готівки дозволяє виявляти підроблені банкноти та забезпечує належну якість грошей в обігу. У разі сумніву щодо справжності грошових знаків банки направляють їх на дослідження до уповноважених підрозділів Національного банку.

У разі сумнівів щодо справжності та платіжності банкнот гривні НБУ рекомендує громадянам звертатися до банків для проведення досліджень Національним банком. За результатами цих досліджень, які здійснюються безкоштовно, клієнтам відшкодовують відповідну суму грошових знаків національної валюти, визнаних справжніми та платіжними. Підроблені банкноти вилучаються без відшкодування їхньої вартості. Про їх вилучення повідомляється Національній поліції України. Підробки в установленому порядку передаються уповноваженим працівникам поліції для проведення розслідувань.

Слід зазначити, що Національний банк України, як і інші центральні банки, постійно вдосконалює захист банкнот для посилення протидії підробкам та полегшення можливості громадянам визначати справжність банкнот.

Так, у 2015 році регулятор ввів у обіг нову банкноту номіналом 100 гривень зразка 2014 року, а в 2016 році – 500 гривень зразка 2015 року з посиленою системою захисту. На банкнотах застосовані нові оптично-змінні елементи з кінематичними ефектами:

– широка «віконна» стрічка із зображеннями числового позначення номіналу та графічного значка гривні – при зміні кута нахилу банкноти змінюється напрямок руху фонового зображення;

– елемент SPARK – при зміні кута нахилу банкноти на ділянках зображення спостерігаються поступові переходи від одного кольору до іншого.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: