Як розвивається ринок корпоративних облігацій України

В українців з’являється більше інструментів для інвестицій – корпоративні облігації стають альтернативою для заощадження грошей.

Таким був основний лейтмотив дискусії на тему «Як і де зберігати накопичені кошти? Корпоративні облігації та сучасні інструменти для залучення інвестицій для бізнесу», яка була організована лізинговою компанією «ЕСКА Капітал».

Як зазначається у прес-релізі компанії, середній бізнес став ініціатором розвитку в Україні розповсюдженого в усьому світі фінансового інструменту для залучення довгострокових грошей – корпоративних облігацій. В Україні з’явилася перша компанія у сегменті середнього бізнесу, яка випустила корпоративні облігації на суму 30 млн. грн. для фізичних осіб. Дохід з облігацій перевищує дохід за депозитом. Купувати бонди та зберігати з їхньою допомогою гроші, може наразі кожен громадянин країни.

У всьому світі середній та малий бізнес формує та розвиває внутрішній ринок країни, при цьому середній допомагає розвиватися малому. Компанії середнього розміру залучають інвестиції для розвитку через корпоративні облігації. Таким чином, населення через корпоративні облігації стає інвестором та допомагає розвиватися внутрішньому ринку.

В Україні банки не можуть задовольнити потребу бізнесу в додаткових грошах для фінансування розвитку. Ринок корпоративних облігацій практично не розвинений через відсутність кейсів з випуску середніми компаніями корпоративних облігацій. Тому компанія «ЕСКА Капітал» вирішила розвивати цей сегмент власним прикладом.

«Останні 10 років з кварталу в квартал і з року в рік компанія демонструє збільшення чистого прибутку, незважаючи на кризові явища в економіці. Таких компаній як наша в середньому бізнесі – багато. Ми бачимо, що корпоративні облігації середнього бізнесу можуть стати альтернативою для заощадження грошей та інструментом для розвитку внутрішнього ринку. З іншого боку, бум корпоративних облігацій вже відбувається протягом останніх п’яти років у країнах, що розвиваються», – зазначив Сергій ВАСЬКОВ, Керуючий партнер «ЕСКА Капітал».

Як зазначається у прес-релізі «ЕСКА Капітал», ця лізингова компанія випустила облігації із фіксованою процентною ставкою 19% на три роки. Наразі таких показників не може надати жоден банківський депозитний продукт. Таким чином засновники компанії намагаються сприяти розвитку ринку фінансових інструментів, який допомагає вистояти під час кризи середньому бізнесу та залучити владу та громадськість до розвитку фондового ринку України. За прогнозами експертів, ринок корпоративних облігацій стане рушійною силою для розвитку фондового ринку України та може зміцнити економіку країни в цілому. При цьому, на думку фінансових експертів, потенціал вітчизняного фондового ринку становить 200 млрд. грн.

Зі свого боку влада створює правову підтримку інвесторам та емітентам. Руслан ДЕМЧАК, народний депутат України, Заступник голови Комітету ВРУ з питань фінансової політики і банківської діяльності сказав: «Безперечно, внутрішній інвестор повинен бути захищений. Але для швидкого розвитку ринку корпоративних облігацій в Україні також потрібні історії успіху компаній-емітентів. Очевидно, що сьогодні першопроходьцем цього напрямку стає середній бізнес. Перші успішні розміщення корпоративних облігацій проб’ють шлях для багатьох інших компаній та привернуть увагу вітчизняних інвесторів».

«Ми маємо на меті перезапустити ринок корпоративних облігацій, довіра до якого була підірвана після кризи 2008-2009 років, – розповів Максим ЛІБАНОВ, Член НКЦПФР. – У 2016 році за підтримки ЄБРР ми проаналізували найкращу світову практику із цього питання, напрацювали досить багато законодавчих змін, які наразі імплементовані в рамках законопроекту №7055 «Про ринки капіталу та регульовані ринки». Там є окремий розділ, який ми плануємо присвятити саме корпоративним облігаціям і врегулюванню відносин між позичальником коштів – емітентом – і кредитором – інвестором. Зокрема, запровадження цим законопроектом інститутів адміністратора за випуском облігацій і зборів власників дозволить дати інвесторам в корпоративні облігації нові інструменти захисту».

Наразі, за офіційними даними НБУ, в населення накопичено понад 304 млрд. грн., які не працюють та просто знаходяться вдома. А це майже 41% бюджету України. Якщо ці кошти залучити до українського бізнесу, країна зможе суттєво підвищити свої економічні показники та зміцнити економіку.

«Що буде передумовою створення потоку домашніх інвестицій, в тому числі і в корпоративні облігації? Насамперед, монетарна стабілізація, – вважає Іван КОМПАН, економіст, Директор Deloitte Academy Ukraine, викладач Единбурзької бізнес-школи. – Люди повинні повірити в національну валюту. Те, що гривня останні рік-два знаходиться на приблизно одному рівні – чудово. Але українці повинні бути впевнені, що вона буде стабільною не рік, не два, а 10-20 років. Тоді вони будуть робити інвестиції в гривні».

Як зазначив Сергій Васьков, Польща є дуже показовим прикладом того, як розвинений фондовий ринок країни та внутрішній інвестор, який вкладає гроші в цінні папери польських компаній, допомагає не лише пережити кризу, а навіть зростати економіці країни. Apple, Alphabet і Microsoft входять до списку провідних американських компаній, які є реальною силою на ринку облігацій. Ці компанії вкладають сотні мільярдів доларів вільних коштів у державні та корпоративні бонди. За даними Комісії з цінних паперів і бірж SEC, 30 американських компаній тримають інструменти з фіксованою прибутковістю на суму понад $800 млрд.

Таким чином країни активно залучають гроші в економіку. Першими, хто розвиває цей сегмент, стають інституційні інвестори, такі як страхові компанії та банки. «Корпоративні облігації входять до переліку активів для убезпечення резервів страхових компаній, отже страхові компанії можуть створювати попит на такі цінні папери, – зауважила Галина ТРЕТЬЯКОВА, Генеральний директор Української федерації убезпечення. – Звісно, згідно із законом, такі облігації повинні мати обіг на офіційних майданчиках. Страховикам потрібні надійні цінні папери».

Зазвичай слідом за інституційними інвесторами приходять з інвестиціями і фізичні особи, тобто громадяни України. Під час дискусії експерти посилалися на дослідження GFK Ukraine, згідно з даними якого обізнаність українців щодо фінансових інструментів є дуже низькою. Також низьким є рівень довіри через банківську кризу. Натомість корпоративні облігації стають легким та надійним засобом для заощадження грошей. Олександр БУКОВИНСЬКИЙ, Директор «ЕСКА Капітал» зазначив: «Для прийняття рішення з приводу облігацій варто оцінити ключові фінансові показники, зокрема прибутковість із порівнянням відсотку прибутку по галузі, скільки років компанія працює на ринку, компанія повинна мати чітку та зрозумілу бізнес-модель, бездоганну кредитну історію та репутацію. Не варто забувати, що репутація акціонерів також має важливе значення».

«Масове поширення персональних комп’ютерів привело до того, що все більше і більше людей починають інвестувати в цінні папери через зручні програмні додатки до смартфона чи комп’ютера, не виходячи зі своєї квартири, – розповів Тарас КОЗАК, Президент інвестиційної Групи УНIВЕР. – Наприклад, для інвестування в корпоративні облігації фізичній особі треба укласти два договори: на зберігання паперів та на брокерське обслуговування. Фізична особа не має права купити цінні папери без посередництва спеціалізованого торгівця цінними паперами. Отже, треба зустрітися з торгівцем, заключити з ним вказані договори, а потім вам пояснять, що робити далі. Більше приходити до торгівця цінними паперами непотрібно, купляйте та продавайте через комп’ютер чи смартфон. Процес, як бачите, зовсім не складний».

У ході дискусії експерти дійшли висновку, що корпоративні облігації є однією з найбільш ефективних альтернатив для стимулювання зростання українського бізнесу. Подібна практика використовується вже більш ніж у 47 країнах, що розвиваються, згідно з даними журналу Financial Stability. Було також відзначено, що наразі відбувається бум корпоративних облігацій, що стають альтернативою кредитів для середнього бізнесу, та надають населенню заощаджувати та надійно зберігати гроші. Корпоративні облігації стали більш доступними, мають високий рівень надійності та можуть стати вирішенням питання із залучення грошей у середній бізнес. З іншого боку, для населення – це найкраща альтернатива банківським депозитам як з точки зору надійності збереження коштів, так і дохідності інвестицій.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: