Фонд гарантування запускає програму реструктуризації іпотечних кредитів

Положення про порядок проведення реструктуризації кредитної заборгованості фізичних осіб за іпотечними кредитами перед банками, що ліквідуються, зареєстровано в Мінюсті. Як повідомляє прес-служба ФГВФО, розроблений Фондом документ набере чинності після офіційного опублікування. 

Умови реструктуризації будуть єдині для всіх банків, що ліквідуються Фондом гарантування. Ключові положення – перегляд процентної ставки та черговості погашення кредитної заборгованості: на період реструктуризації, у першу чергу, відбуватиметься погашення основної суми кредиту, а процентна ставка встановлюється на рівні 0,01% річних.

Ключовими умовами приєднання до програми реструктуризації є укладення відповідного договору та сплата щонайменше 10% від суми кредитної заборгованості (тіло + нараховані проценти + нараховані комісії), розрахованої станом на дату звернення фізичної особи-боржника щодо реструктуризації. Період реструктуризації, відповідно до законодавства, не може перевищувати строк ліквідації банку.

Позичальники вже сьогодні можуть звертатися до банків за інформацією щодо стану їхньої кредитної заборгованості. Крім того, детальнішу інформацію про умови реструктуризації можна дізнатися, зателефонувавши на «гарячу лінію» Фонду.

«Програма реструктуризації – це додатковий інструмент, який дасть можливість позичальникам неплатоспроможних банків відновити контроль над своїм боргом та своєю кредитною історією. Ми розуміємо, що частина позичальників припинили обслуговувати свої іпотечні кредити з об’єктивних причини – економічна криза, девальвація національної валюти. Ми також усвідомлюємо, що багато хто з них брав кошти для придбання свого єдиного житла. Утім жодна із цих обставин не виправдовує той факт, що лише незначна частина позичальників обслуговують свої кредити. Борги потрібно повертати – адже це кошти, які мають піти на виплати кредиторам неплатоспроможних банків – таких самих людей, які, можливо, також мають кредити в інших банках, чи ж планують придбати в кредит житло», – сказала Світлана РЕКРУТ, Заступник Директора-розпорядника ФГВФО.

Однією з переваг, які позичальнику дають реструктуризація заборгованості та обслуговування кредитів за графіком, є те, що на продаж такі кредити виставлятимуться в останню чергу, і в їх придбанні будуть зацікавлені передусім діючі банки.

Водночас з осені минулого року Фонд гарантування почав виставляти на продаж за голландською моделлю непрацюючі іпотечні кредити фізичних осіб чотирьох банків. А з 1 лютого 2018 року всі кредити фізичних осіб виставляються на продаж на «голландські аукціони». Усі торги відбуваються в системі ProZorro.Продажі за голландською моделлю: стартова ціна активу дорівнює його номінальній вартості (тіло заборгованості, нараховані проценти та комісії), і під час торгів ціна автоматично і покроково знижується максимально до 20% від номіналу.

На сьогодні за голландською моделлю (з листопада 2017 року) відбулися аукціони з індивідуального продажу майже чотирьох тисяч іпотечних кредитних договорів. Із них успішно – 16%. Середній рівень конверсії – співвідношення ціни продажу до заборгованості за кредитами – 25%.

Усі кредити, що не були продані в ході індивідуальних торгів на «голландських аукціонах», наступного разу на продаж виставлятимуться у складі пулів. Найближчим часом буде затверджено перші п’ять сформованих пулів, до складу яких увійдуть понад 500 кредитних договорів АТ «Дельта Банк» загальною заборгованістю 1407,5 млн. грн. Сформовано пули за регіональним принципом – «Київ та Київська область», «Одеська область», «Схід та Південь», «Захід та Центр», «Дніпропетровська область». Початкова ціна реалізації кожного з них – від 35,2 млн. грн. до 67,2 млн. грн. Очікується, що аукціони з продажу перших пулів відбудуться вже у травні.

Прийняти умови реструктуризації позичальник може до моменту фактичного продажу прав вимоги за його кредитами на відкритих торгах.

Слід нагадати, що загальний портфель іпотеки фізичних осіб неплатоспроможних банків становить майже 40 тисяч кредитів, заборгованість за якими складає 68 млрд. грн. На сьогодні обслуговується лише 5 тисяч іпотечних кредитів, заборгованість за якими не перевищує 2%-3% загальної заборгованості.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: