НБУ не бачить великої концентрації схемного бізнесу в банківському секторі

Регулятор здійснює нагляд за банківською системою на основі ризик-орієнтовного підходу, який дозволяє проводити ефективну оцінку ризиків банків та вчасно зупиняти спроби їх залучення до сфери відмивання коштів.

Про це зазначив Директор Департаменту фінансового моніторингу НБУ Ігор БЕРЕЗА, виступаючи на інформаційному дні, присвяченому актуальним питанням фінансового моніторингу, повідомляється на офіційній сторінці Нацбанку у Facebook.

За його словами, якщо клієнт відкритий і повідомляє банку всю інформацію щодо мети своєї фінансової операції, то у банка до такого клієнта не може бути жодних запитань. Але якщо клієнт намагається уникнути ідентифікації або не розкриває повністю інформацію про свою операцію, то банк має право задати йому додаткові питання. Це пов’язано із необхідністю запобігти ризикам, серед яких – операції з відмивання коштів та фінансування тероризму.

«На жаль, ми сьогодні фіксуємо спроби використати банківську систему у схемних операціях. Причому банкам навіть не завжди відомо про злочинні наміри, бо клієнти можуть декларувати одні види операцій, а здійснювати – зовсім інші. Тому банкам потрібно піднімати свій рівень контролю і мати розуміння ризик-орієнтованого підходу», – зауважив Ігор Береза.

У разі виявлення порушень з боку банків регулятор застосовує до них заходи впливу, зокрема штрафи. Наприклад, торік у межах боротьби з відмиванням коштів НБУ оштрафував банки на 67 млн. грн. Це у рази більше ніж у 2016 році, коли до банків застосували штрафів на загальну суму 5 млн. грн.

«Але якщо в 2014-2016 роках Національний банк, як правило, за порушення у сфері фінансового моніторингу забирав у банків ліцензію, то наразі такої потреби немає. Ми сьогодні не бачимо великої концентрації схемного бізнесу в банківському секторі. Є окремі слабкі місця в механізмі протидії ризиковим операціям. І наші заходи впливу до банків адекватні, бо допомагають їм звернути увагу на ці слабкі місця та підвищити ефективність своєї роботи», – констатував Ігор Береза.

Він також повідомив, що крім штрафів за порушення вимог з питань фінансового моніторингу до банків застосовують інші заходи впливу, серед яких – письмові застереження та відсторонення керівників банків, до складу яких входять усі члени правління, включаючи відповідального за фінансовий моніторинг. За даними НБУ, в 2017 році було відсторонено керівництво одного банку, а в І кварталі 2018 року – двох.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: