Як НБУ працює на міжбанківському валютному ринку

У І кварталі 2018 року Нацбанк купив на міжбанківському валютному ринку через інтервенції шляхом запиту найкращого курсу $699 млн., а продав $333 млн., передає прес-служба регулятора.

З 2 квітня 2018 року в оновленому Положенні про порядок та умови торгівлі іноземною валютою передбачено можливість проведення інтервенції за найкращим курсом двома шляхами. Перший – той, яким вона проводилися до цього, а саме шляхом запиту щодо ціни на купівлю/продаж іноземної валюти в суб’єктів ринку через торговельно-інформаційні системи та укладення угод із суб’єктом ринку, який запропонував цю ціну. Другий – шляхом вибору найкращої ціни купівлі/продажу іноземної валюти з наявних у торговельно-інформаційних системах котирувань суб’єктів ринку та укладення угод із суб’єктом ринку, який запропонував цю ціну (тобто через Matching – новий функціонал для укладання угод в торговельно-інформаційних системах).

Якщо в першому випадку, з огляду на технічні особливості інших функціоналів, в інтервенції у формі запиту щодо найкращого курсу можуть брати участь лише 20 установ, то у випадку проведення інтервенції за найкращим курсом через Matching взяти в ній участь можуть усі банки, що користуються новим функціоналом.

Національний банк затвердив перелік банків, які зможуть брати участь у валютних інтервенціях НБУ на міжбанківському ринку шляхом запиту найкращого курсу у ІІ кварталі 2018 року.

Згідно з критеріями відбору банків, у валютних інтервенціях шляхом запиту найкращого курсу можуть брати участь 20 установ, які за підсумками попереднього кварталу мали найкращий загальний рейтинг серед банків-учасників міжбанківського ринку. Цей загальний рейтинг розраховується на основі місця банку в кожному із трьох складових рейтингів, побудованих за такими прозорими критеріями:

– обсяг операцій банку з купівлі та продажу іноземної валюти з іншими суб’єктами ринку та Національним банком (питома вага місця в цьому рейтингу в обрахунку загального рейтингу становить 50%);

– обсяг операцій банку з клієнтами з купівлі та продажу безготівкової іноземної валюти (питома вага місця в цьому рейтингу – 30%);

– обсяг активів банку (питома вага місця в цьому рейтингу – 20%).

Відповідно до вказаних критеріїв, у IІ кварталі 2018 року до переліку банків-учасників валютної інтервенції шляхом запиту найкращого курсом було додано АКБ «Індустріалбанк» та ПАТ «Кредобанк», і виключено АТ «Прокредит Банк» та ПАТ «Банк інвестицій та заощаджень».

Таким чином, у квітні-червні брати участь в інтервенціях даної форми зможуть такі банки:

– ПАТ «Альфа-Банк»;

– ПАТ «Банк Кредит Дніпро»;

– ПАТ «КБ «Глобус»;

– ПАT «ІНГ Банк Україна»;

– АКБ «Індустріалбанк»;

– ПАТ «Креді Агріколь Банк»;

– ПАТ «Кредобанк»;

– АТ «ОТП Банк»;

– АТ «Ощадбанк»;

– АБ «Південний»;

– ПАТ КБ «Приватбанк»;

– ПАT «ПУМБ»;

– АТ «Райффайзен Банк Аваль»;

– ПАТ «Сбербанк»;

– ПАТ «Сітібанк»;

– АТ «Таскомбанк»;

– АБ «Укргазбанк»;

– АТ «Укрексімбанк»;

– АТ «УкрСиббанк»;

 – ПАТ «Укрсоцбанк».

Слід нагадати, що інтервенції шляхом запиту найкращого курсу були запроваджені відповідно до Стратегії валютних інтервенцій Національного банку на 2016-2020 роки і проводяться з початку 2017 року.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: