Держфінмоніторинг відзвітував за 2017 рік

Голова Державної служби фінансового моніторингу України представив Публічний звіт про підсумки діяльності за 2017 рік.

Як повідомляє прес-служба Держфінмоніторингу, презентація відбулася за участі представників громадськості, провідних експертів з питань фінансового моніторингу та фахівців Держфінмоніторингу.

На початку свого виступу Голова Держфінмоніторингу Ігор ЧЕРКАСЬКИЙ зупинився на основних аспектах нормативно-правового забезпечення діяльності Служби, її структури та поінформував присутніх про головні функції Держфінмоніторингу щодо виявлення та блокування активів, які одержані злочинним шляхом чи пов’язані з фінансуванням тероризму.

Він підкреслив, що важливим результатом стало рішення суду щодо конфіскації у 2017 році в дохід держави злочинних коштів у розмірі близько $1,5 млрд. Вказані активи були виявлені та заблоковані Держфінмоніторингом за результатами багатоступеневого та складного фінансового розслідування.

Другою важливою подією в 2017 році став процес проведення 5-го раунду взаємної оцінки України Комітетом експертів Ради Європи MONEYVAL. Координацію заходів щодо підготовки та проведення в Україні 5-го раунду оцінки на всіх її етапах забезпечував Держфінмоніторинг. За результатами оцінки було підтверджено значний рівень операційної та інституційної спроможності Держфінмоніторингу за усіма рейтинговими параметрами.

Ігор Черкаський також зупинився на подані підзвітними суб’єктами повідомлень до Держфінмоніторингу, відзначивши, що така кількість повідомлень протягом останніх п’яти років зросла з 1 млн. до понад 8 млн.

Також він відзначив проведену роботу підрозділу фінансової розвідки України в частині узагальнення типологічних досліджень. Зокрема, у звітному році Служба оприлюднила два типологічних дослідження: «Ризики використання готівки» та «Ризики тероризму та сепаратизму», в яких наведено основні методи та схеми, за допомогою яких злочинці та злочинні угрупування проводять готівкові операції з метою відмивання коштів та фінансують тероризм.

Водночас Голова Держфінмоніторингу детально зупинився на роботі з підвищення ефективності взаємодії з правоохоронними та розвідувальними органами, до яких Держфінмоніторинг направляє відповідні узагальнені матеріали. Зокрема, в 2017 році до правоохоронних органів направлено 712 матеріалів, а в цілому з березня 2014 по грудень 2017 року – 2665 узагальнених матеріалів.

Наступним важливим аспектом діяльності Держфінмоніторингу, який відмітив Ігор Черкаський, стало питання забезпечення координації учасників системи фінансового моніторингу.

Така координація, що ґрунтується на виконанні Стратегії розвитку системи фінансового моніторингу до 2020 року, відбувається як на інформаційному рівні, завдяки Єдиній державній інформаційній системі, так і шляхом діяльності Урядової Ради з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, а також співпраці з професійними об’єднаннями суб’єктів первинного фінансового моніторингу та громадськістю.

Завдяки суттєвій бюджетній підтримці в 2017 році працівникам Служби вдалось модернізувати значний сегмент ІТ системи Держфінмоніторингу, така робота наразі продовжується.

Крім того, без успішної координації між учасниками системи фінансового моніторингу не було б можливим ефективне проведення 5-го раунду оцінки MONEYVAL.

Не оминув увагою Голова Служби такий важливий елемент роботи, як методична допомога та співпраця із суб’єктами первинного фінансового моніторингу. Він, зокрема, зазначив, що на базі Державного закладу післядипломної освіти «Академія фінансового моніторингу», що знаходиться у сфері управління Служби, лише торік пройшли навчання 1853 фахівця державного та приватного секторів.

Також за підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні в 2017 році було розроблено Збірку актів законодавства з питань протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (з коментарями та роз’ясненнями).

Разом із тим, Голова Держфінмоніторингу відзначив значний обсяг роботи Держфінмоніторингу на міжнародному рівні. Служба співпрацює з багатьма міжнародними організаціями, зокрема з FATF, MONEYVAL, Егмонтською групою підрозділів фінансових розвідок та іншими. Наразі Держфінмоніторингом укладено 74 Меморандуми про взаєморозуміння з іноземними підрозділами фінансових розвідок. У 2017 році Служба здійснювала активний обмін фінансовою інформацією з іноземними підрозділами фінансових розвідок.

Крім того, Ігор Черкаський поінформував про плани на майбутнє в роботі Держфінмоніторингу. Так, важливим напрямом роботи буде продовження співпраці з комітетом MONEYVAL у рамках здійснення координаційних заходів з виконання національного Плану заходів по боротьбі з відмиванням коштів до 2019 року, а також Плану дій із впровадження рекомендацій Комітету MONEYVAL за наслідками оцінки України.

Наостанок керівник Держфінмоніторингу зазначив, що Служба, як координуючий орган системи фінансового моніторингу, з метою досягнення ефективних результатів у своїй роботі, залишатиметься відкритою та забезпечить конструктивну співпрацю із державними регуляторами, правоохоронними органами, суб’єктами первинного фінансового моніторингу та інститутами громадянського суспільства.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: