НБУ працює над гармонізацією законодавства у платіжній сфері зі стандартами ЄС

Про це розповіли представники Нацбанку у ході конференції XVIII Payments & XI Security EMA Conference, організованій Українською міжбанківською Асоціацією членів платіжних систем «ЕМА», повідомляється на офіційній сторінці НБУ у Facebook.

Зокрема, Директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Олександр ЯБЛУНІВСЬКИЙ повідомив про бачення Національного банку щодо шляхів імплементації в Україні норм Директиви ЄС PSD2.

«В умовах сучасного світу банки втрачають монополію на ексклюзивну можливість надання клієнтам доступу до їх рахунків, тобто в ЄС у рамках Директиви PSD2 клієнт сам обирає, хто може мати доступ до його рахунків. З іншого боку, роль платіжних систем теж змінюється, бо наявні мобільні он-лайн технології, що стали доступні користувачам, змінюють ключову роль посередників під час здійснення платежів. Сьогодні в Європі створюється нова платіжна інфраструктура – працюють платіжні сервіси та посередники, функціонують конкуруючі платіжні інструменти як на базі звичних карткових технологій, що швидко еволюціонують, так і в рамках розвитку єдиного платіжного європейського простору SEPA (де впроваджено IBAN , ISO 20022, транскордонні миттєві платежі та інші сервіси)», – пояснив Олександр Яблунівський.

Він додав, що наразі в Україні карткові технології та відповідна інфраструктура грають ключову роль у розвитку cashless economy. Зараз не має альтернативи щодо здійснення миттєвих платежів за міжнародними стандартами, у форматі 24/7 та у національному масштабі. «Проте Україні, безумовно, треба рухатися у напрямі європейської практики, тож сьогодні НБУ працює над гармонізацією українського законодавства у платіжній сфері для того, щоб взяти для українського ринку найкращі міжнародні практики, в тому числі щодо безпеки платежів та захисту прав споживачів, та паралельно розвивати систему електронних платежів Національного банку (СЕП НБУ) і відповідну інфраструктуру для підвищення конкуренції на ринку», – зауважив пан Яблунівський.

Учасники конференції також обговорили проблематику подальшого розвитку СЕП НБУ, яка сьогодні є системно важливою платіжною системою в Україні та забезпечує 97% усіх міжбанківських переказів у межах держави.

«Відповідно до модернізації СЕП має модернізуватися і банківська інфраструктура, – наголосив Олександр Яблунівський та закликав банки долучатися до співпраці з регулятором у цьому напрямі.

Директор Департаменту інформаційних технологій НБУ Володимир НАГОРНЮК нагадав, що наприкінці 2017 року відбулося осучаснення СЕП. Сьогодні Національний банк активно працює над подальшим розвитком системи, а саме переведення її на міжнародні стандарти обміну фінансовими повідомленнями і впровадження нових інноваційних інструментів безготівкового переказу коштів (у першу чергу, йдеться про IBAN та ISO 20022). Він також додав, що серед пріоритетів наступної модернізації СЕП – запровадження миттєвих платежів, робота системи у форматі 24/7, розширення функціональності та інформаційної складової повідомлень.

У свою чергу Владислав ДИКИЙ, Заступник начальника Управління роздрібних платежів Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ, проінформував про статистику та тенденції розвитку безготівкових розрахунків в Україні, а також про основні тенденції шахрайства з платіжними картками.

Так, за його словами, у 2017 році зросла кількість незаконних дій/сумнівних операцій, що проводилися у мережі Інтернет. Такий тренд пояснюється зміною фокусу уваги шахраїв з технологічних методів шахрайства на людський фактор, що потребує від усіх учасників платіжного ринку реалізації заходів з підвищення фінансової грамотності держателів платіжних карток. При цьому оплата в торговельній мережі, стає одним з найбільш безпечних способів використання платіжних карток (у порівнянні зі збитками, понесеними держателями та банками через банкомати та мережу Інтернет).

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: