НБУ працює над гармонізацією законодавства у платіжній сфері зі стандартами ЄС

Про це розповіли представники Нацбанку у ході конференції XVIII Payments & XI Security EMA Conference, організованій Українською міжбанківською Асоціацією членів платіжних систем «ЕМА», повідомляється на офіційній сторінці НБУ у Facebook.

Зокрема, Директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Олександр ЯБЛУНІВСЬКИЙ повідомив про бачення Національного банку щодо шляхів імплементації в Україні норм Директиви ЄС PSD2.

«В умовах сучасного світу банки втрачають монополію на ексклюзивну можливість надання клієнтам доступу до їх рахунків, тобто в ЄС у рамках Директиви PSD2 клієнт сам обирає, хто може мати доступ до його рахунків. З іншого боку, роль платіжних систем теж змінюється, бо наявні мобільні он-лайн технології, що стали доступні користувачам, змінюють ключову роль посередників під час здійснення платежів. Сьогодні в Європі створюється нова платіжна інфраструктура – працюють платіжні сервіси та посередники, функціонують конкуруючі платіжні інструменти як на базі звичних карткових технологій, що швидко еволюціонують, так і в рамках розвитку єдиного платіжного європейського простору SEPA (де впроваджено IBAN , ISO 20022, транскордонні миттєві платежі та інші сервіси)», – пояснив Олександр Яблунівський.

Він додав, що наразі в Україні карткові технології та відповідна інфраструктура грають ключову роль у розвитку cashless economy. Зараз не має альтернативи щодо здійснення миттєвих платежів за міжнародними стандартами, у форматі 24/7 та у національному масштабі. «Проте Україні, безумовно, треба рухатися у напрямі європейської практики, тож сьогодні НБУ працює над гармонізацією українського законодавства у платіжній сфері для того, щоб взяти для українського ринку найкращі міжнародні практики, в тому числі щодо безпеки платежів та захисту прав споживачів, та паралельно розвивати систему електронних платежів Національного банку (СЕП НБУ) і відповідну інфраструктуру для підвищення конкуренції на ринку», – зауважив пан Яблунівський.

Учасники конференції також обговорили проблематику подальшого розвитку СЕП НБУ, яка сьогодні є системно важливою платіжною системою в Україні та забезпечує 97% усіх міжбанківських переказів у межах держави.

«Відповідно до модернізації СЕП має модернізуватися і банківська інфраструктура, – наголосив Олександр Яблунівський та закликав банки долучатися до співпраці з регулятором у цьому напрямі.

Директор Департаменту інформаційних технологій НБУ Володимир НАГОРНЮК нагадав, що наприкінці 2017 року відбулося осучаснення СЕП. Сьогодні Національний банк активно працює над подальшим розвитком системи, а саме переведення її на міжнародні стандарти обміну фінансовими повідомленнями і впровадження нових інноваційних інструментів безготівкового переказу коштів (у першу чергу, йдеться про IBAN та ISO 20022). Він також додав, що серед пріоритетів наступної модернізації СЕП – запровадження миттєвих платежів, робота системи у форматі 24/7, розширення функціональності та інформаційної складової повідомлень.

У свою чергу Владислав ДИКИЙ, Заступник начальника Управління роздрібних платежів Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ, проінформував про статистику та тенденції розвитку безготівкових розрахунків в Україні, а також про основні тенденції шахрайства з платіжними картками.

Так, за його словами, у 2017 році зросла кількість незаконних дій/сумнівних операцій, що проводилися у мережі Інтернет. Такий тренд пояснюється зміною фокусу уваги шахраїв з технологічних методів шахрайства на людський фактор, що потребує від усіх учасників платіжного ринку реалізації заходів з підвищення фінансової грамотності держателів платіжних карток. При цьому оплата в торговельній мережі, стає одним з найбільш безпечних способів використання платіжних карток (у порівнянні зі збитками, понесеними держателями та банками через банкомати та мережу Інтернет).

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: