Як захистити інвесторів на ринках капіталу

На переконання НКЦПФР, без комплексного вирішення проблем українського ринку якісний захист прав акціонерів не забезпечити.

Як зазначається у прес-релізі Комісії, у зв’язку із останніми подіями навколо акціонерного товариства «Мотор Січ», які можуть завдати шкоди порядним інвесторам, як українським, так й іноземним, НКЦПФР вкотре хоче нагадати, що без комплексного вирішення проблем українського ринку, в тому числі зміни чинного законодавства, не можна забезпечити якісний захист прав акціонерів.

«Відомо, що чинне законодавство України не передбачає чесної, справедливої та прозорої системи, яка б захищала права інвесторів. Більш ніж 20 років Україна стояла на місці, не створюючи дієвих механізмів та інструментів захисту ані для українських, ані для іноземних інвесторів. Таких механізмів, які б допомагали визначати шахрайство з грошима інвесторів не за формальними ознаками, а на підставі принципів, і ефективно, а головне, вчасно йому протидіяти», – наголосив Голова НКЦПФР Тимур ХРОМАЄВ.

Комплексний аналіз стану ринків капіталу України був зроблений групою міжнародних експертів і викладений у Звіті місії технічної допомоги МВФ щодо розширення повноважень і зміцнення незалежності НКЦПФР від 15 жовтня 2015 року.

Міжнародні експерти неодноразово наголошували, що Україні потрібно вирішувати такі проблеми, як: недостатня прозорість процесів на ринку; неякісне та неповне розкриття інформації емітентами цінних паперів; відсутність в учасників ринку механізмів управління ризиками; неможливість профільним регулятором ефективно здійснювати функції нагляду та правозастосування і адекватно реагувати на виклики, сприяти правоохоронним та судовим органам у здійснені їхньої діяльності тощо.

В НКЦПФР вважають, що єдиним фундаментальним кроком у вирішенні цих питань і запровадженні дійсно ефективних заходів реагування на проблеми є приведення повноважень Комісії у відповідність до загальноприйнятих у світі принципів IOSCO (Міжнародної організації регуляторів ринків цінних паперів). Саме приведення вітчизняного законодавства у відповідність до міжнародних правових засад функціонування ринків капіталу і приєднання до Багатостороннього меморандуму про взаєморозуміння IOSCO дозволить викреслити Україну зі списку країн «підвищеного ризику» та надати реальні можливості захисту прав інвесторам, як і в інших цивілізованих країнах.

Зазначені законодавчі зміни і необхідні інструменти для вирішення проблем українського ринку були викладені у проекті закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інвесторів від зловживань на ринках капіталу» (реєстраційний №6303), який був поданий до Верховної Ради у квітні 2017 року. У червні того ж року підтримку законопроекту висловив Генеральний секретар IOSCO. Представники всіх міжнародних організацій, які надають глобальну підтримку Україні у впровадженні реформ, також висловились щодо необхідності змін у регулюванні і нагляді за ринком капіталу.

Водночас, як зазначають у НКЦПФР, впливова група учасників українського ринку не підтримувала зазначений законопроект і запропоновані зміни, серед яких можливість для Комісії ефективно співпрацювати з правоохоронними та судовими органами, допомагаючи у вирішенні тих чи інших проблемних ситуацій, можливість залучати Комісію до судових процесів, і найголовніше, можливість виявляти порушення і вчасно вчиняти запобіжні заходи відповідно до ситуації.

У Комісії впевнені, що захист прав інвесторів в Україні повинен здійснюватися законними і цивілізованими методами, як і в країнах Європейського Союзу, повноцінним членом якого наша країна прагне стати.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: