Світовий ринок M&A залишається активним

Рівень активності укладання угод зі злиттів та поглинань (M&A) вже перевищив піковий період перед фінансовою кризою у 2007 році, і не має тенденції до зниження. Про це свідчать результати 18 дослідження компанії EY Global Capital Confidence Barometer, що проводиться двічі на рік.

РИНКОВІ ОЧІКУВАННЯ

У дослідженні взяли участь понад 2500 керівників із 43 країн. Більше половини респондентів (52%) зазначили, що вони планують укласти угоди придбання в наступному році. Тож тенденції до зміцнення впевненості в економічному та корпоративному секторі, а також прагнення швидкого зростання через запровадження інновацій переважають геополітичні та регуляторні виклики.

Майже дві третини керівників (61%) очікують зростання кількості потенційних угод M&A в наступному році – у порівнянні з 36% у квітні минулого року. Кількість керівників, які прагнуть укласти більше угод у наступному році, збільшилась більш ніж удвічі (33% – у квітні 2017 року, 67% – у квітні 2018 року).

Крім того, переважна більшість керівників (86%) сподівається, що світовий ринок M&A зростатиме у найближчому році (порівняно з 39% респондентів минулого року). 80% респондентів прогнозують збільшення конкуренції за активи M&A у наступному році, тоді як 68% називають фонди прямих інвестицій (ПІ) найбільшим конкурентом.

Стів КРОУСКОС, Віце-президент EY Global з консультаційних послуг із супроводу транзакцій, зазначив: «Посилення впевненості та прагнення до запровадження цифрових технологій сприяють збільшенню кількості угод на розгляді та активності на ринку M&A. Цей тренд буде актуальним й надалі. Зростання активності фондів прямих інвестицій, яке ми спостерігали у 2017 році, вірогідно, прискориться. Цікаво, що можна очікувати як гостру конкуренцію, так і посилення взаємодії, адже фонди прямих інвестицій співпрацюватимуть з корпораціями для укладання угод».

Позитивні макроекономічні фактори та показники ринку капіталу посилюють апетит корпорацій до укладання угод. Більшість керівників (73%) вважають, що стан глобальної економіки покращується. Три чверті (77%) респондентів очікують, що корпоративні прибутки будуть збільшуватись, тоді як лише 2% прогнозують зниження оціночної вартості. Лише 2% опитаних вважають, що стабільність ринку похитнеться. На відміну від загальних настроїв учасників опитування, дослідження показало, що керівники вбачають більш оптимістичні перспективи для ринку капіталу.

СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ

Керівник відділу корпоративних фінансів і M&A компанії EY в Україні Владислав ОСТАПЕНКО прокоментував: «Об’єктивно, за показниками інвестиційної активності Україна поки відстає, однак є позитивні сигнали. Досі в інвестиційних рейтингах, як за кількістю, так і за обсягами угод переважають внутрішні інвестори. Все ж місцевим компаніям простіше розібратися в ситуації, вони вже працюють тут, а отже, врахували всі локальні ризики. Іноземцям складніше прийняти рішення про першу інвестицію. Однак існує позитивний тренд – до українських компаній, якими повністю володіють місцеві бізнесмени, з 2017 року приєдналися українські підприємства, які належать іноземним інвесторам. Таким чином, ті іноземні інвестори, які до кризи інвестували в Україну, конкурують з місцевими компаніями за привабливі активи, чого не спостерігалося з 2014 року.

З огляду на наш досвід ведення проектів, ще два роки тому стандартною реакцією іноземної компанії, якої не було в Україні і якій ми пропонували придбати профільний для неї актив тут, була ввічлива відмова через незацікавленість у регіоні».

ГЕОПОЛІТИЧНА НЕВИЗНАЧЕНІСТЬ

Згідно з дослідженням, попри геополітичну напруженість, більшість опитаних керівників (75%) сподівається, що уряди збільшать витрати на інфраструктуру протягом наступного року, і майже дві третини (64%) з цих респондентів стверджують, що збільшення державних інвестицій буде сприяти їхньому корпоративному зростанню.

Тим не менш, керівники також визнають, що геополітична невизначеність створює складнощі, при цьому близько половини (43%) вбачають у цьому основний ризик. Зміни в регулюванні та державний протекціонізм понад третини респондентів (36%) розглядають як ризики, що можуть завадити розвитку.

«Геополітична невизначеність, безсумнівно, впливає на настрої всіх керівників. Незалежно від того, які торговельні угоди існують між країнами, члени правління мають забезпечити можливість вільного транскордонного переміщення активів. Наявний імператив зростання означає, що компанії будуть зосереджувати зусилля на нових ринках або на придбанні інноваційних активів», – наголосив Стів Кроускос.

ТРАНСФОРМАЦІЯ ПОРТФЕЛІВ

Майже три чверті (70%) респондентів вважають, що питання трансформації портфелів є пріоритетним на порядку денному засідань ради директорів, оскільки компанії прагнуть залишатись гнучкими, готовими до нових можливостей і намагаються швидко реагувати на мінливе ринкове середовище.

Компанії все частіше використовують big data та штучний інтелект (AI), щоб ухвалювати більш обґрунтовані рішення щодо своїх портфелів. AI та автоматизація бізнес-процесів (RPA) є ключовими напрямками для майже половини керівників (46%). Вони також зазначили важливість аналізу великих обсягів даних та хмарних обчислень (38%) і блокчейну (15%).

Більше половини керівників (55%) прагнуть наймати людей з відповідними навичками та знаннями новітніх технологій, а 67% вважають, що головний стратегічний фактор для здійснення угод M&A – талановиті спеціалісти.

«Цифрові технології спонукають компанії зосередити зусилля на трансформації портфелів. Можливості, які вони відкривають, а також потенційні загрози з боку конкурентів, які є більш компетентними у цій сфері, є ключовими факторами у питаннях трансформації бізнесу», – зауважив Стів Кроускос.

ТРАНСКОРДОННІ УГОДИ

Визнаючи, що посилення протекціонізму та геополітичної невизначеності загрожує розвитку бізнесу, керівники впевнені, що це не заважатиме міжнародним угодам. Понад три чверті (81%) планують транскордонні злиття і поглинання протягом наступного року, оскільки доступ до нових ринків різних регіонів залишається у пріоритеті.

Серед найкращих напрямів для інвестицій респонденти назвали США, Бразилію, Канаду, Китай та Великобританію.

Поки керівники у США продовжують шукати найсприятливіші місця для інвестицій, як американські, так і глобальні респонденти вважають, що податкова реформа в США не вплине на процес укладання угод попри ринкові настрої. Незначна частка опитаних (4%) сподіваються скористатися фінансовими вигодами для неорганічного зростання чи поглинання, тоді як доходи від репатріації будуть спрямовані на органічне зростання (77% респондентів США) або повернуті акціонерам (19%).

«Ставка оподаткування, сама по собі, не може сприяти укладанню угод. Вона є частиною низки складних розрахунків, які, у свою чергу, залежать від стратегічних цілей. У сучасних умовах низьких процентних ставок, стабільних корпоративних прибутків та ціни на акції пошук фінансування не є перешкодою для угод M&A», – зазначив пан Кроускос.

МІЖСЕКТОРАЛЬНІ УГОДИ

Оскільки транскордонні угоди стають нормою, міжсекторальні M&A відбуваються все частіше. Майже п’ята частина (18%) глобальних керівників вважають, що збільшення міжгалузевих поглинань стане відмінною рисою M&A у 2018 році. Це викликано необхідністю впровадження та використання нових технологій та цифрових можливостей.

На думку опитаних керівників, провідними секторами для поглинання є нафтогазовий, телекомунікації, транспорт, споживчі товари та роздрібна торгівля, а також гірничодобувна промисловість та метали.

СТАБІЛЬНІСТЬ РИНКУ

Висока активність на ринку M&A може викликати побоювання про стабільність. Попри дедалі вищу конкуренцію за активи, немає жодних ознак, що ринок перегріється – керівники зазначили, що за потреби вони готові відмовитись від угод. Майже три чверті (73%) респондентів відмовилися від угод протягом останнього року, а з них більше половини (58%) зазначили, що це було пов’язано з конкуренцією з боку інших покупців або розходження в питанні ціни.

«У той час, як на світовому ринку M&A у 2000 та 2007 роках спостерігалося падіння, ми з оптимізмом дивимося на стабільність сучасного ринку, що підтверджується дослідженнями. Дисципліноване укладання угод – наріжний камінь M&A. Більша відкритість та прозорість даних дозволяють керівникам приймати більш обґрунтовані інвестиційні рішення. Керівники й надалі будуть розглядати M&A як двигун зростання, але на відміну від менш дисциплінованого підходу до поглинань, за яким ми спостерігали перед фінансовою кризою, вони не бояться відмовлятися від транзакцій, коли стратегічні питання не вирішено», – підсумував Стів Кроускос.

Більш детально – у дослідженні EY Global Capital Confidence Barometer

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: