Банки відновили прибуткову діяльність

У І кварталі банки України отримали прибуток після збиткової роботи в ІV кварталі 2017 року. При цьому вони продовжили активно кредитувати населення та залучати депозити фізичних осіб. Про це йдеться у травневому квартальному «Огляді банківського сектору», опублікованому Національним банком.

КРЕДИТУВАННЯ

Згідно з Оглядом, споживче кредитування зберігає високі темпи: за І квартал обсяг портфеля кредитів фізособам зріс на 5,6% до 83,8 млрд. грн. або на понад 37% у річному обчисленні. Найбільш активно споживчі кредити в січні-березні надавали держбанки та банки з приватним українським капіталом. Здебільшого українці беруть кредити на поточні потреби – кредити на купівлю побутової техніки, інші цілі.

У корпоративному сегменті портфель кредитів майже не змінився. Банки зосередили зусилля на покращенні якості наявного портфеля, було проведено низку реструктуризацій проблемної заборгованості, що дозволило розформувати резерви за кредитами, які почали обслуговуватись.

Попри зростання кредитування населення та успішні реструктуризації заборгованості бізнесу, частка непрацюючих кредитів збільшилася на 1,8% до 56,4% загальної заборгованості банківського сектору. Причиною цього був одноразовий негативний ефект від зміни методології обліку фінансових інструментів.

ДЕПОЗИТИ

За підсумками перших трьох місяців 2018 року обсяги банківських вкладів населення зросли на 2% за фіксованим на початок року курсом до 475 млрд. грн. у гривневому еквіваленті, причому зростали як гривневі депозити (на 3,2%), так і валютні (0,8% у доларовому еквіваленті). Темпи приросту депозитів мають потенціал до прискорення з огляду на істотне зростання номінальних доходів українців.

Депозити юридичних осіб скоротилися (на 4,8%) протягом І кварталу до 398 млрд. грн., що пояснюється сезонними факторами. Приріст коштів юридичних осіб у гривні зафіксовано лише в державних банках (крім «Приватбанку») – на 3,6%, в іноземній валюті – у приватних банках та «Приватбанку» (на 6,7% та 1,3% у доларовому еквіваленті відповідно).

Структура зобов’язань банків у І кварталі майже не змінилася: частка коштів корпорацій та населення в ній становила 76,8%. На депозити фізичних осіб припадало понад 40% усього банківського фондування.

У відповідь на жорсткішу монетарну політику НБУ банки призупинили зниження ставок за гривневими депозитами населення: вартість 12-місячних вкладів фізичних осіб у гривні зберігається на рівні 14,2% протягом останніх 5 місяців. Водночас триває повільне зниження ставок за валютними депозитами. Вони вчергове оновили історичний мінімум: вартість 12-місячних депозитів у доларах США скоротилася на 0,3% до 3,3% річних.

Ставки за гривневими кредитами корпораціям незначно зросли – на 1,1% до 15,5% річних, ставки за кредитами населенню збільшились на 0,4%

ФІНАНСОВИЙ РЕЗУЛЬТАТ

Прибутковість банківського сектору зростає. У січні-березні банки отримали чистий прибуток у сумі 8,7 млрд. грн., що майже втричі перевищує показник за аналогічний період минулого року. Такий фінансовий результат пояснюється значним скороченням відрахувань у резерви, що стало результатом покращення фінансового стану позичальників та завершення реструктуризацій низки проблемних кредитів.

Очікується, що банківська система нарощуватиме прибутковість і надалі завдяки покращенню операційного результату та подальшому скороченню відрахувань до резервів.

У І кварталі банки почали перехід на МСФЗ 9. Зниження власного капіталу у зв’язку із переходом на новий стандарт значною мірою було компенсовано прибутком банківського сектору в січні-березні. Адаптація до нового стандарту триватиме до кінця поточного року. Відображені у звітності за І квартал результати банків є попередніми, у подальшому їх буде відкориговано.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: