НБУ очікує на появу нових інструментів управління заборгованістю

Регулятор вважає за доцільне прийняття закону «Про діяльність з управління заборгованістю», проект якого розроблено за участі ЄБРР.

«Цей закон створить підґрунтя для роботи компаній з управління заборгованістю, які будуть додатковими (до вже існуючих) інструментами передачі та врегулювання заборгованості. Документом встановлені прозорі вимоги до створення таких компаній, порядок їхньої діяльності та роботи з набутою заборгованістю, а також інші регуляторні вимоги до таких компаній», – зазначила Заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА під час виступу на Debt & Restructuring Forum, присвяченому питанням проблемної заборгованості та реструктуризації боргів, повідомляється на офіційній сторінці Нацбанку у Facebook. Форум було організовано WJ Global Group за підтримки IFC та ЄБРР.

Крім того, закон забезпечить створення належного конкурентного середовища на вторинному ринку кредитів в Україні та удосконалення правового регулювання передачі прав вимоги за заборгованістю (у тому числі проблемною заборгованістю банків). Такі кроки сприятимуть вирішенню проблеми «токсичних» активів у банківській системі, полегшать прихід приватного капіталу на ринок проблемних активів.

Наприклад, за словами Катерини Рожкової, ЄБРР сьогодні готовий інвестувати в ринки поганих боргів Східної Європи. «Але Україна в переліку таких країн не знаходиться, бо в нас немає інструментарію для роботи з поганими боргами. Ми не створили юридичні, ліцензійні та інші умови для того, аби інвестори могли за спрощеною процедурою працювати на нашому ринку поганої заборгованості», – зауважила вона.

Ці проблеми наразі можна вирішити тільки шляхом внесення змін до законодавчого поля. Але Національний банк не має законодавчої ініціативи, тому не може вносити такі зміни – це прерогатива Парламенту.

Сьогодні створені економічні передумови для відновлення кредитування в країні: забезпечено фінансову стабілізацію, банківська система докапіталізована і ліквідна, кошти населення в банках зростають. «Ми бачимо і поступове відновлення кредитування в Україні. Проте воно не масове, оскільки гальмується високою часткою «токсичних» боргів. І це проблема не лише банків, але й добросовісних підприємств-позичальників, які вистояли в кризу, однак для того, щоб рухатися вперед, потребують комплексної реструктуризації своїх боргів. Вирішити цю проблему неможливо без змін у законодавстві, у тому числі без прийняття зазначеного мною проекту закону, який Національний банк усебічно підтримує», – наголосила Катерина Рожкова.

Вона також відзначила позитивні наслідки ухвалення закону про фінансову реструктуризацію: «Окремі банки ним користуються. На сьогоднішній день завершено 9 процедур реструктуризації на 8 млрд. грн. Ще 5 процедур на 13,6 млрд. грн. – у процесі. Але питома вага від загального обсягу NPL невелика – 5,4%. Тому говорити про прорив не варто. Але добре, що це відбувається».

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: