НБУ відзвітував про фінансову стабільність

У Національному банку відбулася презентація п’ятого «Звіту про фінансову стабільність» за участі представників регулятора, повідомляється на офіційній сторінці НБУ у Facebook.

Відкриваючи захід, Заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА зазначила, що в першому півріччі, завдяки сприятливим макроекономічним умовам, банківський сектор продовжував відновлення ефективної роботи, нарощення прибуткової діяльності, відбувався подальший притік депозитів. Продовжується активне кредитування фізичних осіб, з’являються перші ознаки поступового відновлення іпотеки. Водночас активне відновлення кредитування юридичних осіб стримується, перш за все, зависокими юридичними ризиками.

Вона зауважила, що на сьогодні залишається значний тягар непрацюючих кредитів на балансах банків, проблема яких вирішується вкрай повільно. І хоча наразі вже є приклади роботи закону про фінансову реструктуризацію, обсяги таких «кейсів» незначні, порівняно з загальними обсягами портфелю непрацюючих кредитів. Більш активному вирішенню проблеми сприяло б ухвалення низки законопроектів, спрямованих на підвищення захисту прав кредиторів, у тому числі законопроект про відновлення кредитування та про банкрутство.

У свою чергу Директор Департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій ВАВРИЩУК розповів про загальний стан банківського сектору, динаміку системних ризиків, звернув увагу на потенційний ризик ліквідності, який може виникнути в разі наявності зовнішнього шоку, існування якого пов’язане з тим, що кошти, які складають близько 80% фондування банків, це короткострокові депозити терміном до 1 місяця. Водночас запровадження Національним банком у 2018 році нового нормативу ліквідності LCR спрямоване на вирішення цієї проблеми і покликане стимулювати банки або тримати більше високоякісних ліквідних активів, що дозволить забезпечити виконання банками своїх зобов’язань, або більше диверсифікувати строковість кошів у фондуванні.

Розповідаючи про динаміку кредитування, Віталій Ваврищук окремо зупинився на даних про позичальників-юросіб, які не допускали дефолтів. За його словами, у цьому сегменті динаміка корпоративного кредитування відрізняється від решти портфелю. Кредити таким позичальникам зростають темпами у понад 20%, як у гривні, так і у валюті. Це означає, що насправді банки кредитують бізнес, але працювати хочуть виключно з якісними позичальниками, які є платоспроможними і вчасно виконують свої зобов’язання.

При цьому, як зазначив Заступник директора Департаменту фінансової стабільності НБУ Євген ДУБОГРИЗ, на українському банківському ринку існує висока концентрація кредитів, значна частка яких припадає на великих позичальників або найбільші бізнес-групи, які відрізняються найгіршою платіжною дисципліною з усіх корпоративних позичальників. Відновлення обслуговування боргу такими боржниками не відбувається навіть тоді, коли їх фінансовий стан цілком дозволяє це зробити. Заборгованість топ-5 бізнес-груп перевищує 80%. Євген Дубогриз підкреслив, що за поточних законодавчих умов, без посилення захисту прав кредиторів, без судової реформи, кредитори мають слабшу позицію, ніж боржники.

Пан Дубогриз також розповів про один із тематичних матеріалів Звіту, в якому аналізується стан роботи банків із кредитами пов’язаним особам. Зокрема, він зауважив, що на сьогодні пов’язане кредитування вже не є проблемою для банків. З тих 44 банків, які мали перевищення нормативу за цим показником, наразі працює 21 банк, і всі вони мають програми по приведенню рівня кредитів пов’язаним особам до вимог НБУ. За останні 15 місяців обсяги кредитування пов’язаних осіб у банках знизились більше ніж на чверть або на 8,5 млрд. грн. Відповідно, впродовж наступних двох-трьох років проблема суттєвих обсягів кредитування пов’язаних осіб для українського банківського сектору буде вирішена.

Більш детально – у Звіті про фінансову стабільність

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: