Як банкам задовольнити позовні вимоги до поручителів

В НБУ розповіли про актуальні проблеми, які виникають у ході судових спорів за позовами до поручителів банків та шляхів їх вирішення.

Обговорення зазначених питань відбулось під час робочої зустрічі, організатором якої виступила Незалежна асоціація банків України. Про це повідомляється на офіційній сторінці НБУ у Facebook.

На заході були проаналізовані актуальні питання правозастосування судами норми частини 4 статті 559 ЦК України. Проблема полягає в тому, що суди відмовляють банкам у задоволенні позовних вимог до поручителів, які були заявлені після спливу шести місяців, мотивуючи таку відмову припиненням поруки.

Таке правозастосування не узгоджується з іншими положеннями законодавства, послаблює захист прав банків та є дієвим механізмом для поручителів уникнути взятих на себе зобов’язань.

«Не можна стверджувати про ототожнення термінів «вимога» і «позов», виходячи з їх використання у різних нормах Цивільного Кодексу України. Частина 4 статті 559 у порівнянні із частиною 1 статті 555 ЦК України достатньо доступно і чітко вказує, що закон визначив, як звернення з вимогою до поручителя, так і пред’явлення позову. ЦК України встановлює різні права та обов’язки поручителя у разі пред’явлення до нього вимоги та позову. Обов’язком кредитора є пред’явлення вимоги до поручителя у будь-якій доступній формі. А вже після цього можна вирішувати питання щодо судового захисту, адже сам факт отримання такої вимоги поручителем доводить до його відома інформацію про порушення зобов’язань та спонукає у добровільному порядку їх виконати», – зазначив Директор Департаменту управління ризиками НБУ Ігор БУДНИК.

За його словами, право на захист здійснюється на власний розсуд, і в разі невиконання – особа має право звернутись за захистом до суду. При цьому законом визначено строк, у межах якого особа може звернутись до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу – це позовна давність.

«Таким чином, не можна погодитися з існуючим наразі правозастосуванням частини 4 статті 559 ЦК України», – зауважив Ігор Будник.

У ході робочої зустрічі представники НБУ висловили правову позицію, повідомили про наявні можливості вирішення проблеми та запропонували банківським установам під час розгляду справ у касаційному порядку підіймати питання про передачу справ на розгляд Великої Палати Верховного Суду, звернутись з конституційною скаргою до Конституційного Суду України із залученням наукових висновків висококваліфікованих фахівців у сфері права.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: