НБУ регламентував бухгалтерський облік та бухгалтерський контроль у банках

Постановою Правління НБУ затверджено «Положення про організацію бухгалтерського обліку, бухгалтерського контролю під час здійснення операційної діяльності в банках України» №75 від 4 липня 2018 року. Документ набрав чинності з 7 липня 2018 року.

Документ розроблено відповідно до законів «Про Національний банк України», «Про банки і банківську діяльність», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та основних принципів міжнародних стандартів фінансової звітності.

Він встановлює основні вимоги щодо бухгалтерського обліку та бухгалтерського контролю під час здійснення операційної діяльності в банках України.

Згідно з Положенням, Національний банк розробляє та затверджує нормативно-правові акти щодо організації та ведення бухгалтерського обліку в банках.

При цьому передбачається, що банк самостійно визначає систему організації операційної діяльності залежно від його структури, обсягів та видів банківських операцій, кількості працюючих, розвитку інформаційних технологій. Також банк самостійно розробляє технології здійснення банківських операцій. Оброблення інформації про операції та її зберігання мають виконуватися на серверах та/або іншій комп’ютерній техніці, які/яка повинні/а фізично розташовуватися на території України, за винятком збереження резервних копій, захищених із використанням відповідних засобів технічного та/або криптографічного захисту.

Банк зобов’язаний забезпечити:

– документування всіх операцій, що здійснюються його відокремленими підрозділами (складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку);

– своєчасне, повне та достовірне відображення в регістрах бухгалтерського обліку всіх операцій, які здійснюють його відокремлені підрозділи;

– дотримання відокремленими підрозділами вимог облікової політики банку;

– виконання відокремленими підрозділами потрібних процедур внутрішнього контролю;

– формування та зберігання відокремленими підрозділами первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, звітів відповідно до вимог законодавства України;

– формування звітності в розрізі відокремлених підрозділів;

– надання інформації в розрізі відокремлених підрозділів банку зовнішнім користувачам (Національному банку, органам статистики та іншим органам відповідно до вимог законодавства України).

Також у Положенні зазначено, що банк самостійно визначає перелік операцій, що підлягають додатковому бухгалтерському контролю, а також перелік посадових осіб, яким надане право виконувати контрольні функції для забезпечення належного контролю за операціями.

Більш детально – у Постанові Правління НБУ «Положення про організацію бухгалтерського обліку, бухгалтерського контролю під час здійснення операційної діяльності в банках України»

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: