Індекс інвестиційної привабливості України тримається в нейтральній площині

34% підприємців стверджують, що інвестиційний клімат в Україні у найближчі 6 місяців покращиться, а 48% вважають, що він залишиться на поточному рівні. Такими є результати дослідження «Індекс інвестиційної привабливості України у першому півріччі 2018 року», проведеного Європейською Бізнес Асоціацією, йдеться у повідомленні ЄБА.

Індекс складається із трьох компонентів: оцінка інвесторами попереднього періоду, прогнози на майбутнє, оцінка станом на зараз. Він вимірюється кожні півроку, починаючи з 2008 року. Позначка три вважається нейтральною, показники вище трьох свідчать про позитивні зрушення.

За перше півріччя 2018 року Індекс інвестиційної привабливості України склав 3,1 з можливих 5 балів.

В Європейській Бізнес Асоціації наголошують, що вже другий рік поспіль Індекс тримається на рівні вище трьох балів. Це означає, що Індекс вийшов з негативної площини та перейшов у нейтральну. Так, в кінці 2017 року він складав 3,03, у кінці 2016 року – 2,85, у кінці 2015 року – 2,57. З того часу Індекс сягав позначки вище трьох балів у 2011 році і складав 3,39. Це був один з найбільших показників.

«Позитивні зрушення є. Наприклад, незадоволених інвесткліматом у 2017 році було 58%, зараз їх кількість на 20% зменшилась – це суттєво. Але маємо ще багато над чим працювати. 38% інвесторів досі незадоволені бізнес-кліматом. Бачимо сигнал того, що в країні поступово починають відбуватись зміни, але темпів збавляти не можна. Найбільша причина незадоволення – високий рівень корупції. Про це говорить 46,1% підприємців. На другому місці – відсутність довіри до судової системи (40,6%), на третьому – відсутність земельної реформи (35,9%)», – прокоментувала Виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна ДЕРЕВ’ЯНКО.

Бізнес також сподівається на якісні зміни. 28,1% вважають клімат привабливим для інвестування. А для покращення ситуації потрібно запустити роботу Антикорупційного суду, реформувати судову систему та повернути довіру до неї, відкрити ринок землі, знизити податковий тиск на фонд оплати праці, детінізувати економіку, більше комунікувати позитивні зміни та кейси, скоротити державний апарат (на думку деяких опитаних, навіть до 5 разів). Крім того, необхідно розвивати та втілювати інновації, ввести другий рівень обов’язкового накопичувального пенсійного страхування.

Відповідно до отриманих даних, 30,5% керівників компаній вважають, що бізнес-клімат вже покращився за останні півроку. Так, позитивно бізнес оцінює прийняття трьох законів («Про валюту і валютні операції», «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» та «Про Вищий антикорупційний суд»), стабільність гривні, помітний розвиток електронних сервісів та діджиталізацію економіки, які є запорукою прозорості та відкритості. Також інвестори відмічають прихід на ринок України нових іноземних інвесторів, зокрема у сфері рітейлу, автоматичне відшкодування ПДВ та скасування печатки, початок реформування системи охорони здоров’я.

Водночас підприємці зазначають, що мають місце такі негативні явища, як контрабанда, яка заважає вести легальний бізнес у країні, посилення тиску контролюючих органів, загострення конфлікту на Сході країни та початок передвиборчої кампанії.

У ЄБА сподіваються на врахування цих даних урядовцями при плануванні роботи на найближче півріччя.

Більш детально – у дослідженні ЄБА «Індекс інвестиційної привабливості України у першому півріччі 2018 року»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: