НБУ вдосконалить ліцензування банків

Регулятор розробив та оприлюднив проект відповідного нормативного акта.

Як повідомляє прес-служба НБУ, підготовка Положення про ліцензування банків зумовлена необхідністю подальшого приведення норм про ліцензування банківських установ у відповідність до європейського законодавства та стандартів Базельського комітету з банківського нагляду.

У проекті Положення переглянуто підходи до регулювання більшості процесів ліцензування. Основним принципом є максимально можливий перехід від формалістичного підходу щодо ліцензування до сутнісного та ризик-орієнтованого. Ці зміни мають стати одним із елементів переходу Національного банку до комплексного ризик-орієнтованого нагляду за банками та запровадження процесу наглядових перевірок та оцінки.

Документ запроваджує перебудову критеріїв оцінки ділової репутації та професійної придатності керівників, репутації та фінансового чи майнового стану власників банків, спроможності банку здійснювати свою діяльність з урахуванням бізнес-моделі та профілю ризиків в його діяльності та інших факторів, що впливають на банк.

В основу функціонального оновлення правового регулювання ліцензування банків, передбаченого проектом Положення, покладено принципи:

– економічної обґрунтованості вимог до банків, їхніх власників і керівників;

– співмірності адміністративних вимог і регуляторних цілей, які досягаються шляхом установлення таких вимог;

– комплексного аналізу ризиків банку та його власників під час прийняття рішення щодо банку;

– підвищення ролі та відповідальності самого банку в моніторингу дотримання ним, його власниками та керівниками ліцензійних умов;

– максимально можливого спрощення формальних вимог до заявників із дотриманням принципу обґрунтованого сумніву, за наявності якого з окремих питань регулятор має право запитати додаткову інформацію та документи;

– права заявника надати регулятору додаткові пояснення та документи за можливості прийняття негативного рішення щодо нього;

– поєднання принципу колегіального прийняття рішень Національного банку щодо ключових питань діяльності банку та оперативного вирішення більш простих питань шляхом прийняття рішення уповноваженими особами регулятора.

Виконання вимог проекту Положення в разі його прийняття буде обов’язковим для банків і сприятиме підвищенню рівня захисту законних інтересів вкладників і кредиторів банків.

Більш детально – у проекті Постанови Правління НБУ «Про затвердження Положення про ліцензування банків»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: