Банки продовжують активно кредитувати населення

Банківський сектор залишається прибутковим, продовжуючи активне кредитування населення. Про це йдеться в серпневому квартальному «Огляді банківського сектору», опублікованому Національним банком.

ФАКТОРИ ВПЛИВУ

Згідно з ним, у першому півріччі банківська система була прибутковою, банки фокусувалися здебільшого на роботі з фізичними особами, збереглися високі темпи припливу депозитів населення та роздрібного кредитування.

НБУ прогнозує збереження цих тенденцій ІІІ кварталі. При цьому очікується також сезонне пожвавлення кредитування бізнесу. Головний ризик для сектору – зволікання із відновленням співпраці з МВФ, що може погіршити настрої банків та клієнтів та уповільнити приплив депозитів та зростання кредитування.

БАНКІВСЬКЕ КРЕДИТУВАННЯ

У ІІ кварталі 2018 року банки продовжували активно кредитувати населення. Передусім вони надавали споживчі кредити на поточні цілі. Чисті гривневі кредити фізичним особам за цей період зросли на 7,4%, або на 39,2% р/р. Активне нове кредитування сприяло зниженню доларизації роздрібного портфеля та скороченню частки непрацюючих кредитів у портфелях банків у цілому по системі (частка непрацюючих кредитів на кінець червня становила 55,7% проти 56,4% на початок квітня). Високі темпи роздрібного кредитування прогнозуються і в ІІІ кварталі.

Обсяги гривневих кредитів бізнесу в державних банках дещо зменшилися, натомість у банках з іноземним та приватним українським капіталом – зросли. Через низку погашень позик окремими компаніями корпоративний кредитний портфель банків сезонно скоротився, проте у ІІІ кварталі очікується його зростання.

ОБСЯГИ ДЕПОЗИТІВ

У квітні-червні збереглися високі темпи припливу гривневих коштів населення до банківської системи (+8,7% кв./кв. та +21,4% р/р). Державні банки продовжували нарощувати обсяги депозитів у валюті, хоча загалом за системою частка валютних депозитів скорочується. У ІІ кварталі кошти населення в банках зросли на 17,2 млрд. грн.

Як і раніше, це переважно короткострокові депозити: близько половини з них складають депозити до 3 місяців та кошти на вимогу.

Кошти бізнесу в банках, після сезонного відпливу на початку року, у ІІ кварталі збільшилися на 6,4 млрд. грн. Загалом, за квітень-червень кошти бізнесу в банках зросли на 0,9% у гривні та 4,2% в іноземній валюті в доларовому еквіваленті. Зростання валютних вкладів бізнесу забезпечили переважно державні монополії.

Частка коштів НБУ в фондуванні банків знизилася до історично мінімального значення у 0,9%.

ВАРТІСТЬ КРЕДИТІВ ТА ДЕПОЗИТІВ

Протягом ІІ кварталу ставки за гривневими депозитами фізичних осіб та вартість кредитів населенню майже не змінилися. Банки слабко диференціюють депозитні ставки залежно від строковості: вартість депозитів у гривні на 6, 9 та 12 місяців перебувала на рівні близько 14,1% річних на кінець кварталу.

Вартість річних депозитів у доларах залишалася на історичному мінімумі – 3,3% річних. Вартість нових кредитів корпораціям зросла на 0,6% до 16,1% річних.

Один коментар

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: