Для чого потрібен другий рівень пенсійної системи

Європейська Бізнес Асоціація закликає МВФ та СБ підтримати введення в Україні накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Як зазначається у прес-релізі ЄБА, Асоціація звернулася з листом до Міжнародного Валютного Фонду та директорату Світового банку по Білорусії, Молдові та Україні. У ньому, зокрема, йшла мова про важливість запровадження другого рівня пенсійного страхування для населення, фінансові втрати від гальмування процесу та мінімальні витрати з боку держави на впровадження реформи. Бізнес-спільнота наголосила, що за умов солідарного забезпечення коефіцієнт заміщення пенсією втраченого заробітку буде постійно знижуватись із сьогоднішніх 32% до 18% протягом наступних 30 років. Щоб було наочно зрозуміло, як приклад, з 1,6 тис. грн. зараз до 900 грн. через 30 років.

В ЄБА наголошують, що наразі важливо зробити ефективні та якісні кроки, які зменшать дефіцит пенсійної системи. В Україні близько 12 млн. осіб пенсійного віку. Дефіцит пенсійного фонду складає понад 200 млрд. грн. У такому вигляді, як є зараз, пенсійна система існувати не може. До того ж кількість людей пенсійного віку з кожним роком збільшується. При такому співвідношенні між платниками податків і пенсіонерами важко говорити про стабільність системи.

Сьогодні в Україні спостерігається старіння населення, зменшення його кількості, у тому числі за рахунок міграції. За попередніми підрахунками експертів, до 2050 року в країні співвідношення працюючих громадян до пенсіонерів становитиме 10 до 15. А працездатне населення, власне, і є потенційними донорами пенсійної системи.

Переконливим вирішенням ситуації бізнес-спільнота вбачає запровадження другого рівня пенсійного страхування – з 1 січня 2019 року. Система мінімізує корупційні ризики. По-перше, за рахунок диверсифікації накопичень населення між десятками недержавних пенсійних фондів. Державний пенсійний фонд буде лише адміністратором коштів, фактичне управління ними будуть здійснювати недержавні пенсійні фонди. По-друге, у кожного громадянина буде можливість здійснювати щоденний контроль стану своїх накопичень, правильність нарахування прибутку. Буде право переходу до іншого фонду в будь-який момент. Іншими словами, кожен зможе свідомо вибрати фонд для зберігання власних накопичень та особисто контролювати процес зберігання.

Кошти в накопичувальній системі зберігатимуться на приватних рахунках та будуть приносити інвестиційний дохід учасникам накопичувального фонду.

Після досягнення пенсійного віку громадяни матимуть право отримати довічну пенсію, пенсію на визначений строк або одноразову пенсійну виплату.

Бізнес підтримує ідею накопичувальної системи. Механізм її впровадження якісно прописаний в законопроекті №6677. Документ має понад 10 позитивних відгуків від вітчизняних та міжнародних експертів, а положення відповідають профільній Директиві Європейського Парламенту та Ради.

Європейська Бізнес Асоціація закликає МВФ та Світовий банк підтримати даний документ і сподівається, що це допоможе комплексно запустити процес розбудови другого рівня пенсійного страхування та стабілізувати пенсійну систему в принципі.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: