Інвестиції у сферу фінтех значно збільшились

Світові інвестиції у сфері фінтех стрімко зросли у першому півріччі 2018 року, сягнувши $57,9 млрд., інвестованих у 875 угод, що демонструє суттєве збільшення порівняно з $38,1 млрд., інвестованими за весь 2017 рік. Такими є результати дослідження компанії KPMG Pulse of Fintech report.

ОСНОВНІ ТРЕНДИ

Згідно з дослідженням, головні досягнення першого півріччя включали в себе успішне завершення двох значних угод: рекордне зростання Ant Finance у ІІ кварталі 2018 року, що склало $14 млрд., та придбання компанії WorldPay компанією Vantiv за $12,9 млрд. у І кварталі 2018 року.

Загальний обсяг угод був стабільним, продемонструвавши зростання з 834 угод у другому півріччі 2017 року до 875 угод у першому півріччі 2018 року. Крім того, середній світовий обсяг венчурного фінансування на пізніх стадіях суттєво збільшився до $25 млн. протягом першого півріччя 2018 року в порівнянні зі середньорічним обсягом у $14 млн., який спостерігався в 2017 році. Обсяги угод на ранніх стадіях також зросли із середнього показника $5 млн. у 2017 році до $9,2 млн. до середини 2018 року.

«Великі угоди, що укладалися на всіх стадіях, слугували драйвером для інвестицій у фінансові технології у першій половині 2018 року. Але настільки ж визначним є і спектр інвестицій. Ми спостерігаємо зростання інтересу до різноманітних підгалузей у сфері фінтех, включаючи дані, штучний інтелект (ШI) та регулярні технології (регтех) – ці горизонтальні можливості стають популярними у межах всього спектру фінансових послуг», – зазначив Ян ПОЛЛАРІ, Співкерівник KPMG Fintech.

«Зараз не лише збільшується обсяг інвестицій у нові технології, такі як ШI, та підгалузі, такі як регтех, але ми також бачимо, які зусилля докладаються для поєднання можливостей фінтех і вбудовування їх у більш масштабні програми цифрових перетворень», – додав Антон РУДДЕНКЛУ, Співкерівник KPMG Fintech.

Венчурні інвестори залишаються зацікавленими у фінансуванні фінтех стартапів у широкому діапазоні підгалузей фінтех, але активність у сфері злиття та поглинання (M&A) також зростає, оскільки все більше зрілих компаній фінтех шукають можливості виходу з інвестиційних проектів. Нинішня активність у сфері M&A нагадує найбільш активні періоди для M&A, які можна було спостерігати до цього часу.

Світові інвестиції у галузі фінтех (приватний капітал (PE), венчурний капітал (VC) та M&A) збільшились майже удвічі – з $22 млрд. у другій половині 2017 року до нового максимуму у $57,9 млрд. у першому півріччі 2018 року, і їх основою стали дев’ять мега-угод на суму $1 млрд. і більше.

ТОП-4 європейські угоди склали $22,4 млрд. в інвестиціях, у тому числі придбання компанії WorldPay за $12,9 млрд. компанією Vantiv, що знаходиться у Великобританії.

У першому півріччі 2018 року інвестиції в компанії фінтех в Азії сягнули $16,8 млрд. у рамках 162 угод, що демонструє збільшення порівняно з другою половиною 2017 року, коли кількість угод склала 119.

Обсяг венчурного капіталу у сфері фінтех залишився відносно стабільним з початку 2015 року – відбулося незначне зростання до 653 угод у першому півріччі 2018 року.

 Середній розмір угод у галузі фінтех із залученням VC, укладених на пізніх стадіях, стрімко збільшився – зі $14 млн. у 2017 році до $25 млн. у першій половині 2018 року.

АМЕРИКАНСЬКІ КОМПАНІЇ

Американські компанії у галузі фінтех демонструють значне зростання венчурного фінансування, яке перевищило $5 млрд. у першому півріччі 2018 року

У першій половині 2018 року американські фінтех компанії залучили інвестиції на суму $14,2 млрд., у тому числі венчурні інвестиції на суму понад $5 млрд. Обсяг угод із залученням венчурного капіталу продовжив зростати, сягнувши 328 угод у першому півріччі 2018 року проти 276 угод у другому півріччі 2017 року, переважно за рахунок відродження інвестицій з боку «бізнес-ангелів», «посівних» інвестицій та угод венчурного фінансування, що укладалися на ранніх стадіях. Інвестори швидко вкладали кошти у стартапи в нових підгалузях фінтех, які щойно з’явились, включаючи регтех та інвестиційний банкінг, продовжуючи тим часом інвестувати у зрілі компанії на пізніх стадіях, такі як Robinhood, чия угода на суму $363 млн. була однією з найбільших угод VC за перше півріччя 2018 року.

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ РИНОК

Сукупний обсяг інвестицій у фінтех компанії в Європі сягнув $26 млрд. у рамках 198 угод у першій половині 2018 року за рахунок великих угод за участю компаній WorldPay, Nets, iZettle та програмного забезпечення IRIS, частка яких у загальній сумі європейських угод складає $22,4 млрд. Однак, попри те, що вартість угод досягла в Європі нового піку, обсяг угод зменшився з 268 у другому півріччі 2017 року до 198 у першому півріччі 2018 року.

Незважаючи на можливі занепокоєння з приводу Brexit, Великобританія є лідером у вкладанні коштів у галузь фінтех в Європі, інвестувавши $16,1 млрд. і здійснивши п’ять з ТОП-10 угод у цьому регіоні. Також добре показала себе зростаюча екосистема фінтех у країнах Скандинавії, де серед ТОП-10 угод у першому півріччі 2018 року можна назвати такі, як викуп контрольного пакету акцій компаній Nets (Данія), iZettle (Швеція) та Nordax Group (Швеція).

ІНВЕСТИЦІЇ НА АЗІЙСЬКОМУ РИНКУ

Після досягнення рівня інвестицій у $2 млрд. у другому півріччі 2017 року загальна сума фінансування у галузі фінтех на азійському ринку суттєво збільшилася до $16,8 млрд. у рамках 162 угод у першому півріччі 2018 року за рахунок значного обсягу венчурного фінансування Серії C на суму $14 млрд. за участю Ant Financial. Якщо не брати до уваги цю мега-угоду, в Азії були здійснені й інші значні інвестиції в галузі фінтех, включаючи щоквартальне збільшення обсягів інвестицій в Індії, Австралії та Сінгапурі.

Згідно зі світовою тенденцією, медіанний розмір венчурних інвестицій у галузі фінтех, здійснених на пізніх стадіях, в Азії значно зріс у першій половині року – з $25 млн. до $37,7 млн. – що є найвищим показником серед усіх регіонів. Блокчейн та ШІ, а також регуляторні та страхові технології, залишалися ключовими пріоритетними напрямами для фінтех інвесторів в Азії.

ПЛАТЕЖІ, РЕГТЕХ ТА БЛОКЧЕЙН

Як одна з найбільш зрілих підгалузей фінтех, підгалузь платежів продемонструвала у першому півріччі 2018 року низку великих угод, включаючи успішне проведення IPO компаніями EVO Payments та GreenSky, придбання компанії iZettle компанією PayPal за $2,2 млрд. та придбання компанії WorldPay компанією Vantiv у Великобританії. Сектор регтех також показав хороший старт у першій половині 2018 року, де інвестиції досягли $1,37 млрд., перевищивши сукупний показник 2017 року.

Блокчейн у першій половині 2018 року залишався одним із об’єктів підвищеної уваги з боку інвесторів, при цьому інвестиції, як правило, були орієнтовані на більш досвідчені компанії та консорціуми, які бажали отримати додаткові раунди інвестицій, а не на нових учасників ринку. У першому півріччі 2018 року відбулися великі раунди інвестицій в компанії блокчейн, у тому числі раунди інвестицій на суму $100 млн. у компанії R3 і Circle Internet Finance у США та на суму $77 млн. у компанію Ledger у Франції.

Завдяки значним обсягам капіталу, що очікують на застосування, зростаючому різноманіттю центрів фінтех у світі та неухильному збільшенню компаній, які прагнуть максимально ефективно використовувати фінансові технології для стимулювання інновацій, інвестиції в галузі фінтех, згідно з прогнозами, упевнено увійдуть у друге півріччя 2018 року.

CИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ

«На відміну від світових тенденцій, українська фінтех індустрія залишається не достатньо розвиненою через слабкість фінансового сектору, з одного боку, та брак інвестицій в країну, з іншого. Проте навіть за таких умов фінтех ринок в Україні розвивається вельми динамічно. На початку 2018 року в Україні діяло понад 80 фінтех-компаній, близько 60% з яких були утворені протягом трьох останніх років. Основними напрямами діяльності таких компаній є платежі і грошові перекази. Беручи до уваги потенціал України, еволюцію мобільних операторів і нових технологій, можна розраховувати на більш динамічний розвиток фінтех – сектору в Україні. Умовами для цього є інвестиції, впровадження чітких правил роботи та дерегулювання існуючого законодавства цієї сфери, а також стабільний розвиток фінансового ринку в цілому», – вважає Андрій УСЕНКО, Менеджер відділу інвестицій та ринків капіталу KPMG в Україні.

Більш детально – у дослідженні KPMG Pulse of Fintech report

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: