Платіжний ринок стане більш прозорим

Національний банк розширює перелік публічної інформації про ринок платіжних карток.

РОЗШИРЕНИЙ ФОРМАТ ІНФОРМАЦІЇ

Як повідомляє прес-служба НБУ, регулятор підвищує прозорість інформації щодо тенденцій на платіжному ринку – відтепер щоквартально він оприлюднюватиме розширений перелік статистичних даних, що характеризують ринок платіжних карток в Україні. Про це йдеться в Рішенні Правління НБУ №526-рш від 19 серпня 2018 року.

Показники ринку платіжних карток публікуватимуться в розширеному форматі та додатково міститимуть дані у розрізі:

– платіжних систем (MasterCard, Visa, НПС «ПРОСТІР», інші);

– ознаки клієнта (юридичні та фізичні особи);

– місця здійснення операції (у власній мережі банку, в мережі інших банків-резидентів, банків-нерезидентів).

Також публікуватимуться дані щодо кількості платіжних терміналів з можливістю безконтактної оплати і магазинів електронної комерції.

«Розширення спектру публічно доступних даних дасть можливість проводити більш детальний аналіз платіжного ринку, тенденцій його розвитку, а також підвищить прозорість діяльності учасників ринку», – зауважив Директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Олександр ЯБЛУНІВСЬКИЙ.

ПОКАЗНИКИ РИНКУ

Загалом показники ринку платіжних карток у першому півріччі цього року демонстрували стабільне зростання кількості та обсягів безготівкових розрахунків із використанням платіжних карток українських банків.

Частка обсягу безготівкових операцій підвищилася до 44,1%, що на 5,8% більше у порівнянні з результатами першого півріччя 2017 року (38,3%).

Загальна кількість операцій із використанням платіжних карток, емітованих українськими банками, за результатами шести місяців 2018 року становила 1835 млн. шт., а їхній обсяг – 1298,5 млрд. грн. Ці показники у порівнянні з першим півріччям 2017 року зросли на 28,2% та 41% відповідно.

При цьому кількість безготівкових операцій становила 1423,3 млн. шт., а їхній обсяг склав 572,5 млрд. грн.

Протягом ІІ кварталу 2018 року кількість безготівкових операцій збільшилася на 11,6% (у порівняні з І кварталом поточного року) і склала 750,6 млн. шт., з яких:

– 503,8 млн. шт. здійснені із використанням карток платіжної системи MasterCard;

– 246,2 млн. шт. – Visa;

– 0,6 млн. шт. – НПС «ПРОСТІР».

Обсяг таких операцій зріс на 10% та склав 299,9 млрд. грн., із них:

– 202,8 млрд. грн. припадає на MasterCard;

– 96,9 млрд. грн. – на Visa;

– 0,2 млрд. грн. – на НПС «ПРОСТІР».

Обсяги безготівкових операцій за перше півріччя 2018 року розподілилися таким чином:

– операції у мережі Інтернет – 36,4% (середній чек склав 380 грн.);

– операції переказу коштів з картки на картку – 31,1% (середній чек – 1583 грн.;)

– розрахунки в торговельній мережі – 29,9% (середній чек – 233 грн.);

– операції в пристроях самообслуговування – 2,6% (середній чек – 557 грн.).

Більше половини від загальної кількості безготівкових операцій з платіжними картками (51,7%) – це розрахунки в торговельній мережі.

Загальна кількість платіжних карток в Україні з початку 2018 року майже не змінилася і станом на 1 липня 2018 року становила 60,1 млн. шт., із яких майже 35,3 млн. шт. – активних (58,7%).

Кількість активних карток у платіжній системі MasterCard склала 24,1 млн. шт., у Visa – 10,7 млн. шт., у НПС «ПРОСТІР» – 0,4 млн. шт. При цьому кількість держателів платіжних карток становила 42,3 млн. осіб, тобто кількість платіжних карток на одного держателя в середньому складала 1,4 шт.

Разом із цим, Національний банк спостерігає тенденцію щодо збільшення кількості безконтактних платіжних карток: станом на 1 липня 2018 року їхня кількість склала майже 3,1 млн. шт., що на 12% більше у порівнянні з початком поточного року.

Інфраструктура для здійснення безготівкових операцій також стабільно розширюється. Зокрема, кількість підприємств торгівлі та сфери послуг, що надають своїм клієнтам можливість здійснювати безготівкові розрахунки за допомогою платіжних карток, за перше півріччя 2018 року зросла майже на 14 тис. од. (на 8%) і склала 187,7 тис. од.

За перше півріччя 2018 року мережа платіжних терміналів зросла до 270,5 тис. шт. (на 7,5%). Це відбулося за рахунок збільшення кількості торговельних платіжних терміналів: станом на 1 липня 2018 року їхня кількість склала 251,5 тис. шт., що на 8,4% більше у порівнянні з початком поточного року. При цьому 190,2 тис. або 75,7% мережі торговельних терміналів країни забезпечують можливість безконтактного прийому карток. Кількість банківських платіжних терміналів навпаки знизилася на 2,9% та склала 19 тис. шт.

Показник співвідношення кількості платіжних терміналів до чисельності постійного населення України станом на 1 липня 2018 року зріс до 6,4 шт. на тисячу населення. У м. Київ кількість платіжних терміналів становила 17,1 шт. на тисячу населення. Лідерами серед областей України, де кількість платіжних терміналів на тисячу населення перевищує середній показник в Україні, були Дніпропетровська (8,7 шт./тис. населення), Київська (8,3 шт./тис. населення) та Одеська (7,5 шт./тис. населення) області. Найнижчі показники спостерігалися в Луганській (1,6 шт./тис. населення) та Донецькій (2,7 шт./тис. населення) областях.

Загальна кількість банкоматів в Україні залишилася майже без змін і склала 18,5 тис. шт.

Значення показників українського ринку платіжних карток у розрізі регіонів та банків залишаються традиційними:

– у регіональному розрізі за кількістю платіжних карток та платіжних пристроїв для їхнього обслуговування домінують м. Київ, Дніпропетровська та Харківська області;

– найбільшими банками-еквайрами та емітентами платіжних карток залишилися АТ КБ «Приватбанк», АТ «Ощадбанк» та АТ «Райффайзен Банк Аваль».

Станом на 1 липня 2018 року в Україні працювало 77 учасників карткових платіжних систем.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: