Як розвивається індустрія спільного інвестування

Українська асоціація інвестиційного бізнесу оприлюднила основні показники вітчизняного ринку спільного інвестування у ІІ кварталі 2018 року.

ФАКТОРИ ВПЛИВУ

Згідно з даними УАІБ, у квітні-червні 2018 року провідні фондові ринки світу переважно зростали, попри турбулентність у глобальній торгівлі. Українські «блакитні фішки» у цей час демонстрували різноспрямовану динаміку, ключовий індикатор біржового ринку понизився, що мало внутрішні причини, проте корелювало із низхідним рухом ринків, що розвиваються, після бурхливого зростання в попередньому кварталі.

Доходність інститутів спільного інвестування, що інвестують у цінні папери, відповідно, понизилася. Тим не менш, для багатьох ІСІ вона була додатною в цей період. Майже всі фонди акцій із публічною пропозицією показали результати вищі за ключовий індекс акцій, а притік до інвестиційних фондів, зокрема відкритих, тривав. Активи усіх ІСІ в управлінні, а також і активи ВЧА сформованих фондів за результатами кварталу повернулися до зростання.

СТРУКТУРА РИНКУ

Кількість КУА, за даними УАІБ, зменшилася до 291 – протягом ІІ кварталу було закрито 5 КУА, а нових не створено. Кількість діючих фондів, що досягли нормативу мінімального обсягу активів («визнаних» ІСІ), станом на 30.06.2018 р. зросла до 1203, переважно за рахунок венчурних КІФ.

Активи ІСІ, що досягли нормативів, у ІІ кварталі 2018 року зросли на 1,9%, а активи всіх ІСІ в управлінні, включно з тими, які ще не досягли нормативу, – на 4,5%. Станом на кінець червня 2018 року активи «визнаних» ІСІ становили 266234 млн. грн., у тому числі венчурних фондів – 257882 млн. грн. ВЧА усіх ІСІ разом також зросла – на 1,5%, до 212286 млн. грн., у тому числі венчурних ІСІ – до 204185 млн. грн. (+1,6%), відкритих – до 84 млн. грн. (+1,2%), інтервальних – скоротилася до 80 млн. грн. (-0,4%), закритих ІСІ із публічною пропозицією – до 2765 млн. грн. (-8,7%).

Чистий притік капіталу у відкритих ІСІ в ІІ кварталі 2018 року помірно посилився і становив 2,8 млн. грн., а річний продовжував стрімко зростати (до 7,6 млн. грн.).

ІНВЕСТОРИ ІСІ

Кількість інвесторів ІСІ зросла за ІІ квартал на 0,1%, головним чином за рахунок венчурних ІСІ, а також закритих ІСІ з публічною емісією. Проте у відкритих фондах учасників поменшало на 1,9%. Загалом 98,5% інвесторів ІСІ були фізичними особами – резидентами України, 96,1% – учасниками інтервальних фондів, 0,7% – відкритих, 1,5% – венчурних ІСІ.

Найбільшими інвесторами ІСІ (за часткою у ВЧА) в цілому залишалися українські юридичні особи, які за ІІ квартал 2018 року наростили свої кошти в інвестфондах, але несуттєво втратили у вазі порівняно з іншими категоріями учасників фондів (до 63,3% в усіх фондах та до 64,5% – у венчурних). У відкритих ІСІ сукупні кошти громадян України продовжували зростати, причому за ІІ квартал – найбільше серед усіх категорій вкладників, як в абсолютному, так і відносному вимірі, що збільшило їхню вагу у ВЧА сектору до 77,5%. Найшвидше серед різних секторів ІСІ ці інвестори нарощували кошти у венчурних фондах, де вони також лідирували серед усіх категорій вкладників за динамікою накопичень, а їхня вага на кінець червня зросла до 10,3%.

АКТИВИ ТА ДОХІДНІСТЬ

Структура активів ІСІ у ІІ кварталі 2018 року продемонструвала зменшення як сукупної вартості, так і ваги в активах цінних паперів, хоча їхня вага зросла в інтервальних та закритих фондах із публічною пропозицією, а сукупна вартість – в інтервальних та в закритих фондах із приватною емісією (крім венчурних). Станом на 30.06.2018 р. в агрегованих активах різних секторів ІСІ цінні папери становили від 12% у венчурних ІСІ до 71% та 86% – у відкритих та інтервальних відповідно.

Дохідність ІСІ у ІІ кварталі 2018 року майже в усіх секторах ІСІ понизилася, проте фонди облігацій (диверсифіковані та спеціалізовані фонди із публічною емісією) виявилися стійкими до турбулентності на ринку і навіть підвищили середню дохідність (до +0,9% за квартал). Лідерами за квартальним приростом вартості інвестицій у ІІ кварталі стали «інші» диверсифіковані та спеціалізовані фонди із публічною емісією (+1,7%), а найнижчі серед різних секторів ІСІ результатами за дохідністю показали фонди змішаних інвестицій (-3%). Відкриті фонди показали в середньому (-1,6%) за квартал, а за рік – (+17,6%). Лідерами за річною дохідністю станом на кінець червня 2018 року були закриті (невенчурні) ІСІ з публічною емісією (+21%).

НПФ ТА СТРАХОВІ КОМПАНІЇ

Активи недержавних пенсійних фондів в управлінні КУА у ІІ кварталі 2018 року прискорили позитивну динаміку (+3,9%) разом зі зростанням ваги цінних паперів у них, на відміну від активів ІСІ. Станом на 30.06.2018 р. вони досягли 1265 млн. грн. (без урахування КНПФ НБУ).

Активи страхових компаній в управлінні КУА у ІІ кварталі дещо зросли (+1%) і станом на 30.06.2018 р. дорівнювали 108 млн. грн.

Кількість КУА, що управляють пенсійними активами, зросла до 35, а самих НПФ в управлінні не змінилася та становила 58, як і кількість КУА, що управляють активами СК (2), хоча кількість самих страхових компаній, що передали свої активи в управління КУА, на кінець червня зменшилася до 4.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: