Перший форум корпоративних директорів

forumcorp16У Києві відбувся І Міжнародний форум корпоративних директорів, організований Професійною асоціацією корпоративного управління та Міжнародною фінансовою корпорацією.

Програма Форуму складалася з шести кейсів, присвячених діяльності рад директорів успішних українських та міжнародних компаній. Серед них, група компаній ДТЕК, група компаній «Нова пошта», ПАТ «Миронівський хлібопродукт», державна НАК «Нафтогаз України». Також в рамках окремого кейсу був проаналізований досвід роботи рад директорів у вітчизняних та зарубіжних банківських установах.

okunevМетою проведення заходу, за словами Голови Правління ПАКУ Олександра ОКУНЄВА, стало інформування та об’єднання вітчизняних корпоративних директорів. В центрі уваги Форуму – досвід тих, хто вже може продемонструвати реальні результати роботи, поділитися своїми досягненнями та застерегти від помилок.

На жаль, в нашій країні поки що не сформувалася така професія як невиконавчий корпоративний директор. Абсолютна більшість тих, хто сьогодні працюють в наглядових радах, не сприймають цю роботу як своє «ремесло» та основне джерело доходів.

rufatЯк зазначив на Форумі Голова регіонального представництва Міжнародної фінансової корпорації в Україні і Білорусі Руфат АЛІМАРДАНОВ, сьогодні в корпоративному секторі України, так само як і інших держав світу, зростають запити на прозорість та передбачуваність бізнесу. Правильно побудоване та налагоджене корпоративне управління допомагає компаніям відповідати на ці запити, попереджувати управлінські помилки, а також покращувати можливості щодо доступу до капіталу.

МФК була однією з перших міжнародних установ, яка ще наприкінці 90-х років минулого століття почала розвивати корпоративне управління в Україні. Корпорація продовжує співпрацю зі своїми інвестиційними клієнтами з відповідних питань та планує запустити нову навчальну програму з корпоративного управління для малих та середніх бізнесів.

Вирішальна роль в оцінці корпоративних ризиків та пошуку шляхів їх усунення належить власникам компаній. Однак втілювати це у життя мають менеджери. При цьому існує чітка кореляція між рівнем корпоративного управління та вартістю компанії – ефективне управління збільшує вартість акцій.

Запровадження та удосконалення системи корпоративного управління є безперервним тривалим процесом. У даному зв’язку українським компаніям варто підібрати компетентних незалежних директорів, які, насамперед, мають фахово працювати за такими напрямками, як оцінка ризиків, аудит, тощо. Важливим чинником має стати вирішення питань щодо конфліктів інтересів та укладання угод між зацікавленими особами. Також потрібно запроваджувати чітку систему підзвітності та винагород, прив’язану до довгострокових результатів діяльності компанії.

Незважаючи на всі економічні проблеми та політичну нестабільність, в Україні спостерігається зацікавленість щодо побудови правильної моделі корпоративного управління з урахуванням передового міжнародного досвіду в цій сфері. Підтвердженням цього є той факт, що в новому рейтингу Doing Business Україна продемонструвала значний прогрес за індикатором «Захист прав міноритарних акціонерів», піднявшись на 31 позицію й посівши 70 місце зі 190 країн світу.

На думку пана Алімарданова, у нашої країни є потенціал для подальшого зростання. Позитивно, що сьогодні особливої актуальності набуває побудова в державних українських компаніях ефективної моделі корпоративних відносин на основі кращих зарубіжних практик. В цілому, запровадження належної системи корпоративного управління сприятиме підвищенню довіри як між менеджментом компаній та їх акціонерами, так і між суспільством та бізнесом в цілому.

petrovЗа словами Заступника Директора ЄБРР в Україні Марини ПЕТРОВ, для Європейського банку реконструкції та розвитку, який є одним із найбільших інвесторів в українську економіку, питання корпоративного управління є достатньо важливим. Насамперед, йдеться про належний рівень захисту та збалансування інтересів інвесторів, кредиторів та інших сторін, які пов’язані з фінансовими потоками українських компаній.

Одним з ключових питань є створення рад директорів. Багато компаній можуть вважати його реалізацію затратною, й у поточних умовах орієнтуються на управління «в ручному режимі». Проте запровадження таких рад – це довгострокове стратегічне завдання, своєрідні інвестиції у майбутнє, які сприятимуть зростанню вартості бізнесу. Вони підвищуватимуть довіру до компаній та покращуватимуть їм доступ до фінансування. Поряд із радами директорів українським корпораціям необхідно зосередитись на питаннях внутрішнього аудиту, вдосконаленні функцій контролю тощо.

Пані Петров сподівається, що найближчими роками в Україні зростатиме кількість компаній, які запроваджують моделі корпоративного управління у відповідності з Принципами ОЕСР, й відповідно збільшуватиметься кількість рад корпоративних директорів.

korovinУ ході Форуму своїм досвідом роботи поділилися корпоративні директори українських та зарубіжних компаній. Одним з них був член наглядових рад DTEK ENERGY B. V., DTEK OIL&GAS B. V. та DTEK RENEWABLES B. V. Сергій КОРОВІН. Він, зокрема розповів, що в компаніях групи DTEK ради директорів існують давно. При цьому метою їх створення була не підготовка до виходу на ІРО, як це практикується в інших українських компаніях, а побудова прозорої та зрозумілої моделі корпоративного управління. Для її реалізації й підбиралися відповідні фахівці на основі проведення спеціальної експертизи.

У результаті, потенційні партнери DTEK бачать, що створення моделі корпоративного управління відбувається не під конкретну угоду з ними, а є загальним напрямком розвитку компанії, яким вона рухається, незалежно від тієї чи іншої транзакції, яку збирається здійснювати. А наявність історії роботи наглядових рад значно допомагає у переговорах з потенційними партнерами.

 

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: