Що перешкоджає іноземним інвесторам в Україні

Корупція та недовіра до судової системи вже третій рік поспіль очолюють рейтинг найголовніших перешкод для іноземних інвесторів.

Про це свідчать результати традиційного опитування іноземних інвесторів про перепони та бар’єри, що заважають залученню капіталу в Україну, яке провели у серпні-вересні 2018 року Dragon Capital, Європейська Бізнес Асоціація та Центр економічної стратегії, повідомляється в прес-релізі ЄБА.

У дослідженні взяли участь 109 респондентів, у тому числі портфельні і прямі інвестори, які вже мають інвестиції, а також ті, які тільки планують інвестувати в Україну. Опитування проходило методом онлайн-інтерв’ю і було здійснене за технічної допомоги GfK Ukraine.

Згідно з результатами опитування, у 2018 році третьою за важливістю перешкодою (після корупції та недовіри до судової системи) інвестори назвали нестабільну фінансову систему та курс національної валюти. Також застережливими для інвестицій є монополізація ринків, військовий конфлікт на Сході країни, обтяжливе та мінливе законодавство, репресивні дії правоохоронних органів, обмеження на рух капіталу та валютні операції.

Нестабільність фінансової системи та курсу національної валюти (інвестори оцінили її на 5,9 балів із 10 можливих) піднялась у 2018 році на 2 сходинки. Це є наслідком тривалої невизначеності з перспективами подальшої співпраці із головним кредитором країни – Міжнародним валютним фондом та значними виплатами за зовнішніми боргами, які має здійснити Україна найближчим часом.

Водночас військовий конфлікт з Росією (5,4 бали) все менше хвилює інвесторів, адже протягом 2018 року спостерігалось згасання активних військових дій, а інформація про бойові втрати поступово знижувала свою присутність в інформаційному полі.

Зараз, у передвиборчий рік, у рамках дослідження інвесторам було запропоновано визначити головні кроки майбутнього Уряду, які би позитивно та негативно вплинули на їхні рішення інвестувати в Україну.

Серед позитивних рішень найвищі позиції отримали рішучі кроки в боротьбі з корупцією, перезапуск судової системи та відчутний прогрес у відділенні політики від бізнесу. Відповідно подіями, які матимуть найбільш негативний вплив на інвестиції, є дефолт, атаки на незалежні антикорупційні інституції, відмова від демократичних цінностей та політичний тиск на НБУ.

«Всі успішні країни нашого регіону є лідерами із залучення прямих іноземних інвестицій. Для того, щоб Україна також стала привабливою для інвесторів, потрібно забезпечити верховенство права та справедливість, суттєво скоротити корупцію в правоохоронних органах та судах. У вересні 2017 року керівництво країни на зустрічі з бізнес асоціаціями обіцяло створити Національне бюро фінансових розслідувань. На жаль, цього не сталося, і навіть наші зауваження до законопроекту не були поки враховані», – коментує Томаш ФІАЛА, Генеральний директор Dragon Capital та Президент Європейської Бізнес Асоціації.

«Ефективна боротьба з корупцією та якісна судова система – як маяк для бізнесу, щоб зрозуміти, що в країні є свобода підприємництва, вільний доступ до різних сегментів бізнесу, прозорість та захищеність. Варто також згадати розпочату реформу валютної лібералізації, яку потрібно довести до грамотного практичного впровадження. Цього також потребують і стратегічні інвестори. Адже зараз, на жаль, коштів Україні ніхто не дає. І Місія МВФ, яка працює в країні, по суті, кредитор останньої інстанції. Тож нам потрібно бути націленими на реальні реформи в державі. І це саме те, що допоможе залучити інвестиції в країну», – наголосила Анна ДЕРЕВ’ЯНКО, Виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації.

«Як із рейтингу перешкод, так і зі сприйняття можливих кроків нової влади ми бачимо, що правовладдя, сильна демократія та руйнація корупційної системи є передумовами інвестицій та економічного зростання в Україні», – зазначив Гліб ВИШЛІНСЬКИЙ, Виконавчий директор Центру економічної стратегії, коментуючи цьогорічні результати опитування.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: