Парламенту пропонують регламентувати оподаткування на ринку криптовалют

Це передбачено проектом закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій з віртуальними активами в Україні», поданого групою народних депутатів.

Як зазначається у пояснювальній записці до документа (реєстраційний №9083), ним вносяться зміни, які інтегрують фактично існуючі в суспільстві правовідносини з обігу віртуальних активів до правовідносин суб’єктів, вже врегульованих податковим законодавством.

Законопроектом вносяться точкові зміни до Розділу І. Загальні положення, Розділу ІІІ. Податок на прибуто підприємств, Розділу ІV. Податок на доходи фізичних осіб, Розділу V. Податок на додану вартість, Розділу ХХ. Перехідні положення.

Проект закону вводить в обіг з метою оподаткування такі поняття, як віртуальні активи, токен, токен-актив, криптовалюта, емітент віртуального активу, майнінг, операції з віртуальними активами, прибуток від операцій з віртуальними активами тощо.

Віртуальним активом є будь-яка форма запису в рамках розподіленого реєстру записів у цифровій формі, що може використовуватися як засіб обміну, одиниця обліку чи як засіб збереження вартості. При цьому токеном вважається цифрова одиниця обліку в рамках розподіленого реєстру записів у цифровій формі, який має криптографічний захист.

У формі токенів функціонують такі віртуальні активи, як криптовалюта – як засіб обміну та збереження вартості та токен-актив, який посвідчує майнові права його власника, що відповідають зобов’язанням емітента.

У сфері оподаткування прибутку підприємств законопроектом передбачений новий вид оподатковуваного прибутку – прибуток від операцій з віртуальними активами, який традиційно визначений як позитивна різниця між доходом від продажу віртуальних активів (обміну їх на валютні цінності) та витратами на їх придбання та/або майнінг, під яким законопроект розуміє діяльність платника податків зі здійснення обчислень, направлених на підтримання роботи розподіленого реєстру записів у цифровій формі, в тому числі з метою отримання віртуальних активів.

Проектом передбачено, що прибуток підприємств від операцій з віртуальними активами з 1 січня 2024 року оподатковуватиметься за базовою ставкою – 18%. Проте протягом періоду становлення правового регулювання ринку віртуальних активів, автори законопроекту вважають за необхідне тимчасово, до 31 грудня 2024 року, встановити ставку податку на прибуток підприємств для такого виду прибутку на рівні 5%. Виняток становить прибуток від операцій з токенами-активами, які посвідчують права на товари, до прибутку від операцій з якими застосовується ставка податку інша, ніж до прибутку від операцій з віртуальними активами.

Особливостями вказаних правовідносин є те, що облік доходів та витрат, пов’язаних із операціями з віртуальними активами, платники мають вести окремо від доходів та витрат від іншої діяльності, так само як і визначати фінансовий результат і обчислювати суму податку.

Законопроектом передбачено, що податком на доходи фізичних осіб оподатковується:

– прибуток від операцій з віртуальними активами як позитивна різниця між доходом, отриманим від продажу віртуальних активів (обміну їх на валютні цінності), та витратами на їх придбання за умови їх документарного підтвердження або витратами на майнінг таких віртуальних активів;

– доходи від операцій з продажу віртуального активу у повному обсязі – у разі відсутності документарного підтвердження витрат на їх придбання.

При цьому операції з обміну віртуального активу одного виду на інший не вважаються операціями з продажу віртуальних активів, а операції з обміну віртуальних активів на інші об’єкти цивільних правовідносин, відмінні від віртуальних активів, вважаються операціями з продажу віртуальних активів за вартістю, що дорівнює договірній вартості об’єкту (об’єктів) цивільних правовідносин, які підлягають обміну на віртуальні активи.

Прибуток (доходи) фізичних осіб від операцій з віртуальними активами оподатковується за ставкою 5%.

Платник податку – фізична особа самостійно відповідає за розрахунок прибутку від операцій з віртуальними активами і сплату податку на доходи фізичних осіб.

До операцій, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, законопроект відносить операції:

– з емісії токенів-активів;

– з обміну віртуальних активів одного виду на інший, за виключенням постачання, продажу тих токен-активів, що посвідчують права на товари, постачання яких є об’єктом оподаткування;

– з постачання, продажу віртуальних активів, за виключенням постачання, продажу тих токен-активів, що посвідчують права на товари, постачання яких є об’єктом оподаткування.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: