Нацбанк виступає за поглиблення процесу фінансової інклюзії

Фінансова інклюзія є однією із семи стратегічних цілей Національного банку відповідно до представленої в березні цього року Стратегії НБУ.

Про це розповів Директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Олександр ЯБЛУНІВСЬКИЙ під час конференції Visa Cashless Summit 2018, повідомляється на офіційній сторінці регулятора у Facebook.

Він, зокрема, зазначив, що за підрахунками Світового банку, у 2017 році серед дорослого населення України 37% не мали жодного банківського рахунку та не користувалися фінансовими послугами.

У цьому аспекті для НБУ пріоритетним є проект Сashless economy. За останній рік Україна зробила потужний ривок у напрямі поширення безготівкових розрахунків – до 44,1 % частки безготівкових розрахунків за обсягом операцій з використанням карток за результатами першого півріччя 2018 року з 8% у 2011 році.

Олександр Яблунівський підкреслив, що найбільше безготівкових операцій за обсягом відбувається в мережі Інтернет (36,4%). Це свідчить про високу діджиталізацію, що, у свою чергу, означає збільшення доступності послуг та зменшення їхньої вартості.

«Проте Національний банк спостерігає стрімке зростання частки операцій р2р-переказів у загальному обороті безготівкових операцій – з 88,9 млрд. грн. (25% загального обсягу безготівкових операцій за перше півріччя 2017 року) до 177,9 млрд. грн. (31,1% від загального обсягу безготівкових операцій за перше півріччя 2018 року). Таке зростання відбувається паралельно зі зменшенням частки звичайних розрахунків карткою в торговельній мережі та операцій e-commerce (традиційний еквайринг), і ця тенденція потребує докладного вивчення учасниками платіжного ринку та державними регуляторами», – наголосив Олександр Яблунівський.

За його словами, підвищенню фінансової інклюзії також сприятиме зростання платіжної мережі, що відбувається в Україні. Завдяки розгалуженій термінальній мережі (251,5 тис. торгівельних терміналів станом на 01.07.2018 р.), 75% якої підтримує безконтактні платежі, до України прийшли такі інноваційні гіганти платіжного ринку, як Applе та Google. Водночас недостатня насиченість торгової мережі POS-терміналами в невеликих містах та селах або у менш економічно активних зонах ускладнює доступ їхніх мешканців до фінансових послуг. «Цю диспропорцію потрібно вирівнювати», – додав представник НБУ.

Він також зауважив, що захист прав користувачів фінансових послуг є одним із пріоритетів в європейському законодавстві, що регулює платіжну сферу. «Україна теж має забезпечити належний захист прав користувачів фінансових послуг. Це стане можливим із прийняттям у Парламенті законопроекту №2456-д, який дасть Національному банку інструментарій для відстоювання прав споживачів фінансових послуг», – сказав Олександр Яблунівський.

Крім того, усім учасникам фінансового ринку варто інформувати клієнтів про важливість дотримання безпеки під час використання платіжних інструментів. Недостатня поінформованість споживачів наражає їх на небезпеку зіштовхнутися із шахрайством у платіжній сфері. Олександр Яблунівський зазначив, що в 2017 році на один мільйон гривень видаткових операцій з використанням платіжних карток, 77 гривень припадало на незаконні операції (у 2016 році ця сума становила майже 110 грн). «Недостатня фінансова грамотність та відсутність довіри до платіжних інструментів здатні сповільнити темпи розвитку безготівкової економіки та фінансової інклюзії в Україні», – резюмував він.

Представник Національного банку також розповів про подальші плани регулятора щодо поширення Cashless economy. Це, зокрема, гармонізація українського законодавства з європейськими директивами, перехід на міжнародні стандарти платежів, подальший розвиток Національної платіжної системи «ПРОСТІР», розвиток fintech, вивчення можливостей запровадження електронної гривні (як цифрової фіатної валюти) тощо.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: