Тенденції розвитку банківської системи у ІІІ кварталі

До кінця року збережуться приплив депозитів та розвиток роздрібного кредитування, а банківський сектор залишиться прибутковим. Очікуване відновлення співпраці з МВФ сприятиме стабільності макроекономічного середовища у IV кварталі. Про це йдеться у жовтневому «Огляді банківського сектору», опублікованому Національним банком.

ТЕМПИ КРЕДИТУВАННЯ

Згідно з Оглядом, протягом ІІІ кварталу тривало інтенсивне кредитування населення: за липень-вересень чисті гривневі кредити фізичним особам зросли на 10,6% рівномірно за усіма групами банків. У річному вимірі гривневі кредити населенню зросли на 38% р/р.

Гривневе кредитування бізнесу сезонно прискорилося (+8,3% за квартал) переважно в банках з іноземним капіталом та держбанках.

Завдяки пожвавленню кредитування у ІІІ кварталі частка непрацюючих кредитів скоротилася на 1,4% до 54,3%.

Вкладення фінустанов в ОВДП зросли на 17 млрд. грн.: попит на державні цінні папери забезпечили державні банки. У липні-вересні зростали майже всі складові пасивів банків, зокрема кошти міжнародних фінансових організацій та міжбанківські зобов’язання, а також кошти Національного банку (через отримання трьома банками кредитів рефінансування строком на понад 30 днів).

ВАРТІСТЬ ДЕПОЗИТІВ

У звітному періоді збільшилися обсяги валютних депозитів як населення, так і бізнесу. Обсяг гривневих вкладів населення незначно скоротився, а бізнесу – лишився на рівні попереднього кварталу. Загалом обсяг депозитного портфеля населення у липні-вересні лишився незмінним, а бізнесу – незначно зріс.

Відсоткові ставки за депозитами продовжували зростати внаслідок збереження Національним банком жорсткої монетарної політики з підвищенням облікової ставки до 18% річних у вересні, а також конкуренції між банками за депозити бізнесу.

Середня вартість 12-місячних вкладів фізичних осіб у гривні зросла на 0,9% до 15% річних, у доларах США – на 0,2% до 3,5% річних. При цьому ставки за шести-, дев’яти- та дванадцятимісячними вкладами майже не відрізнялися.

Вартість нових кредитів корпораціям зросла на 0,5% до 17,5% річних, разом із тим, ставки за кредитами населенню знизилися на 0,6% до 29,7% річних.

ПРИБУТОК БАНКІВ

За 9 місяців поточного року банківський сектор отримав прибуток 10,9 млрд. грн., з них 2,7 млрд. грн. – у ІІІ кварталі.

Операційні доходи за січень-вересень зросли на 20,3% р/р, насамперед через приріст чистих процентного та комісійного доходів, а витрати збільшилися на 24,5% р/р. Операційний прибуток банків до формування резервів зріс на 13,5% р/р.

За 9 місяців 2018 року банківський сектор сформував резервів на 19,9 млрд. грн., що на 24,2% менше показника за аналогічний період минулого року.

Слід зазначити, що дані кредитів та депозитів, що публікуються в «Огляді банківського сектору», відрізняються від відповідних даних з підрозділу «Грошово-кредитна статистика», оскільки:

– містять дані про банки, що були платоспроможними на звітну дату, якщо не вказано інше;

– охоплюють дані банків з урахуванням їх філій за межами України;

– містять кошти, розміщені в інших банках-резидентах та нерезидентах;

– скориговані на резерви за активними операціями, якщо не вказано інше;

– містять дані іменних ощадних (депозитних) сертифікатів, якщо не вказано інше;

– містять інформацію про клієнтів-нерезидентів.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: