Нове валютне регулювання набуває реальних обрисів

Національний банк оприлюднив три із семи проектів нормативно-правових актів, які стануть основою для нової системи валютного регулювання, передбаченої Законом України «Про валюту і валютні операції».

Як повідомляє прес-служба НБУ, у вересні 2018 року регулятор презентував проект структури валютного регулювання, який буде складатися із семи нових ключових нормативно-правових актів. Серед них:

– №1: структура валютного ринку та правила торгівлі іноземною валютою та банківськими металами;

– №2: порядок розрахунків, операцій з купівлі та переказів іноземної валюти на території України та за кордон;

– №3: транскордонне переміщення готівкової національної та іноземної валюти, банківських металів, а також цінних паперів в документарній формі банками, юридичними та фізичними особами;

– №4: загальний перелік заходів захисту для можливого застосування Національним банком, критерії і порядок їх запровадження, умови їх подовження та дострокового припинення;

– №5: перелік запроваджених заходів захисту та порядок їх застосування (антикризова постанова, що має тимчасовий характер);

– №6: інші інструменти стабілізації грошово-кредитного ринку (резервування за валютними операціями), а також повідомлювальну систему збору інформації про валютні операції;

– №7: порядок дотримання граничних строків розрахунків, встановлених Національним банком.

Три із цих постанов – №1, №2 та №3 – визначають норми валютного регулювання, що застосовуватимуться, коли Україна повністю перейде до свободи проведення валютних операцій за принципом «дозволено все, що прямо не заборонено законом», як це передбачено Законом «Про валюту і валютні операції». Як і Закон, ці документи частково запрацюють із 7 лютого 2019 року, а на повну силу – за сприятливих макроекономічних умов, і після цього будуть діяти постійно. До того часу валютне регулювання також буде частково здійснюватися в рамках тимчасових постанов – №5, №6 та №7.

Крім того, тимчасові акти будуть запроваджуватися для захисту економіки і фінансової системи від кризових явищ у випадках, коли макрофінансова ситуація відповідатиме критеріям, за яких мають бути задіяні заходи захисту (постанова №4). Однак після відновлення макрофінансової стабільності тимчасові акти припинятимуть дію, а валютне регулювання продовжить здійснюватися відповідно до постійних актів.

У цілому, запропоноване нове валютне регулювання містить такі новації:

Дерегуляція інвестицій за кордон.

Бізнес та населення, яке зараз змушене отримувати ліцензії для інвестування за кордон, зможе протягом перехідного періоду здійснювати їх у рамках електронного ліміту, який не вимагатиме отримання будь-яких дозвільних документів, а згодом – взагалі без обмежень.

Спрощення проведення транскордонних операцій населення з валютою.

Зокрема, місце валютного контролю при здійсненні платежів за кордон посяде постфактум нагляд за валютними операціями. Операції на суму до 150 тис. грн. не потребуватимуть документарного супроводу, а нагляд за здійсненням операцій понад цю суму буде спрощений.

Також для фізичних осіб буде підвищено ліміт для здійснення переказів за кордон без відкриття рахунку і документів – з 15 тис. грн. до суми, яка визначається Держфінмоніторингом (зараз це 150 тис. грн.), а для операцій з використанням платіжних карток цей ліміт взагалі буде скасовано.

Крім того, стосовно поштових відправлень фізосіб, замість чинного ліміту в 300 євро почнуть діяти загальні правила переміщення через митний кордон, які наразі встановлюють ліміт в 10 тис. євро.

Розширення переліку валютних операцій, доступних клієнтам банків.

Останні отримають можливість розраховуватися за валютні ОВДП не лише у гривні, а й у валюті, а також проводити операції валютного свопу. В обох випадках – якщо іншою стороною є банк. Крім того, вони зможуть не лише купувати і продавати, а і конвертувати готівкову валюту через термінали та інші програмно-технічні засоби банків.

Спрощення процедури купівлі валюти на міжбанківському ринку для клієнтів банків.

Так, операції на суми до 150 тис. грн. не потребуватимуть від юридичних осіб документарних підтверджень, які вони мають надавати зараз. У перспективі такий підхід буде розповсюджений на всі операції клієнтів банків з купівлі валюти на міжбанківському ринку.

Розширення можливостей для проведення операцій з банківськими металами.

Компанії відповідної спеціалізації зможуть купувати банківські метали без обмежень, а також отримають право її ввозу-вивозу через кордон (зараз таке право мають лише банки).

У свою чергу фізичні особи зможуть проводити операції з банківськими металами в межах ліміту Держфінмоніторингу, що діє для операцій з іноземною валютою (зараз – у межах 150 тис. грн.), але в подальшому обмеження цілком будуть скасовані і для них.

Сьогодні оприлюднено перші три, постійні, нормативно-правові акти, які мають на меті втілити в життя свободу проведення валютних операцій. Зокрема, це:

– №1: проект Постанови Правління НБУ «Положення про структуру валютного ринку України, умови та порядок торгівлі іноземною валютою та банківськими металами на валютному ринку України»;

– №2: проект Постанови Правління НБУ «Положення про здійснення операцій з валютними цінностями»;

– №3: проект Постанови Правління НБУ «Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей».

Проекти тимчасових постанов – №5, №6 та №7 – Національний банк наразі доопрацьовує і планує також оприлюднити для публічного обговорення протягом місяця.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: