Банківська система повернулася до докризових показників

Обсяги кредитів та депозитів населення в банках у 2018 році перевищили докризовий рівень.

Торік спостерігався притік вкладів населення у банки. Також тривало активне відновлення кредитування, переважно за рахунок зростання споживчих кредитів. Про це свідчать попередні дані «Грошово-кредитної статистики» за грудень 2018 року, оприлюднені Нацбанком.

Згідно з ними, банки активно кредитували населення та добросовісних корпоративних позичальників. Кредитний портфель банків у національній валюті за рік зріс на 8,1% до 616 млрд. грн. Найактивніше банки розвивали споживче кредитування. Завдяки цьому портфель гривневих кредитів населенню за 2018 рік збільшився на 31,4% до 135,4 млрд. грн., перевищивши обсяг портфелю у докризовий період. Проте у грудні він залишився майже на рівні попереднього місяця.

Портфель гривневих кредитів бізнесу за минулий рік збільшився на 2,7% до 478,5 млрд. грн., хоча у грудні він дещо зменшився (на 1,5%).

Також у 2018 році зросли залишки за кредитами в іноземній валюті (в доларовому еквіваленті) – на 6,7% до $14,4 млрд. (у грудні знизилися на 4,4%).

Українці більш активно заощаджували кошти у гривні. Обсяг депозитного портфелю банків у національній валюті у 2018 році зріс на 10% до 539,7 млрд. грн. При формуванні заощаджень українці надавали перевагу вкладам у національній валюті. Обсяг гривневих депозитів населення у платоспроможних банках за рік збільшився на 14,5% до 268,9 млрд. грн., в той час як в іноземній валюті – на 1,6% до $8,6 млрд. При цьому в грудні зростання становило 4,3% та 1,8% відповідно.

У результаті, обсяг гривневого депозитного портфелю за підсумками року перевищив докризовий рівень, який банківська система мала у 2013 році. Притоку коштів у вклади в національній валюті сприяли високі темпи зростання заробітної плати у 2018 році, більш привабливі процентні ставки за гривневими депозитами, ніж за валютними, а також помірна волатильність курсу гривні протягом року.

Обсяг коштів бізнесу в національній валюті у платоспроможних банках за рік збільшився на 5,9% до 270,1 млрд. грн. Це також найвищий показник з докризового періоду. У грудні гривневий депозитний портфель бізнесу зріс на 16%.

Гривневі процентні ставки банків зростали. Динаміка гривневих ставок банків у 2018 році, насамперед, була результатом поступового підвищення облікової ставки Національного банку, починаючи з жовтня 2017 року. З того часу облікова ставка зросла загалом на 5,5% до поточних 18% річних. Також на зростання ринкових ставок впливали й кон’юнктурні чинники.

Процентні ставки за гривневими депозитами бізнесу за минулий рік підвищилися на 5,9% до 14,5% річних, у тому числі внаслідок посилення конкуренції між банками за корпоративних клієнтів. Натомість дохідність депозитів населення, попри зростання у грудні 2018 року, залишилася майже на рівні грудня 2017 року (11,7% річних). Ставки за вкладами населення та бізнесу в іноземній валюті станом на кінець минулого року дорівнювали 2,7% річних і 2,5% річних відповідно.

Водночас поступово підвищувалися ставки за гривневими кредитами, у тому числі через посилення попиту на них з боку підприємств та населення. Зокрема, вартість кредитів для бізнесу за рік збільшилася на 6,6% до 20,9% річних, а вартість позик для населення – на 3,9% до 33,1% річних. У грудні процентні ставки за кредитами бізнесу зросли на 1,2%, в той час, як для населення вони не змінилися.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: