Як банки управлятимуть проблемними активами

Національний банк ухвалив Положення про організацію процесу управління проблемними активами в банках України.

За інформацією прес-служби регулятора, схвалення документа стало черговим кроком у спрямуванні роботи банків на зниження рівня непрацюючих кредитів, висока частка яких визначена одним із системних ризиків для фінансової стабільності України.

Положення, зокрема, визначає:

– перелік проблемних активів (потенційно проблемні; непрацюючі активи; стягнуте майно, що перейшло у власність банку на підставі реалізації прав заставодержателя);

– складові процесу управління проблемними активами (система раннього реагування; запровадження інструментів врегулювання заборгованості за непрацюючими активами; управління стягнутим майном);

– вимоги до організаційних аспектів управління проблемними активами (наявність трирічної стратегії та оперативного плану скорочення рівня та обсягу таких активів; створення окремого підрозділу роботи з непрацюючими активами; моніторинг ефективності процесу).

Зазначені вимоги спрямовані на створення комплексного процесу управління проблемними активами, контроль за яким має забезпечуватись радою банку.

Запровадження системи раннього реагування має забезпечити виявлення на ранньому етапі потенційно проблемних активів та управління ними. Основним інструментарієм цієї системи мають стати визначені банком індикатори раннього попередження, спрямовані на завчасне виявлення ознак потенційної проблемності боржників, а також комплекс потенційно прийнятних заходів для упередження перетворення таких активів у непрацюючі.

Положення вимагає від банків розробки та запровадження спеціальних процедур та інструментів врегулювання. Вибір найбільш прийнятних із них, включаючи реструктуризацію, позасудове або судове врегулювання, залежатиме від потенційної платоспроможності боржника, а також його готовності співпрацювати з банком.

Окрему увагу в Положенні приділено процесу управління стягнутим майном. Зокрема, від банків вимагається наявність плану продажу такого майна, внутрішньобанківських процедур щодо його утримання, експлуатації, охорони та страхування від втрати/пошкодження.

Документ також визначає необхідність розробки банками стратегії управління проблемними активами, яка, серед іншого, передбачатиме наявність реалістичних цільових показників скорочення рівня та обсягу як непрацюючих активів, так і стягнутого майна, що знаходиться на балансі банку, а також шляхи досягнення цих показників.

Положення розроблялося у співпраці з міжнародними експертами та банківською спільнотою, а його вимоги відповідають нормам європейського регулювання.

Враховуючи те, що запровадження вимог Положення вимагатиме від банків реалізації комплексу організаційних, операційних та технологічних заходів, Національним банком передбачено 14-місячний строк для поетапної імплементації його вимог, який закінчується восени 2020 року.

Відповідні кроки закріплено Постановою Правління НБУ №97 від 18 липня 2019 року «Про затвердження Положення про організацію процесу управління проблемними активами в банках України», яка набула чинності з 25 липня 2019 року.

Один коментар

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: