Лише 5% українців довіряють фінансистам в Україні

В розвинутих економіках рівень довіри до фінансових установ сягає 60%.

Дефіцит довіри негативно впливає на усіх учасників фінансового ринку і перешкоджає залученню іноземних інвесторів. Найбільше шкодять довірі багаточисленні випадки неетичної поведінки компаній та їх співробітників. У таких умовах в Україні найбільш дієвим шляхом підвищення довіри є запровадження в законодавство вимог дотримання більшості етичних стандартів.

До таких висновків дійшли учасники публічних Дебатів з етики, які були ініційовані Асоціацією інвестиційних професіоналів CFA Society Ukraine та Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, інформує прес-служба регулятора.

Дебати відкрив Тоні ТАН, Співголова підрозділу з етики, стандартів та професійної поведінки в CFA Institute, який зазначив: «Довіра є результатом досвіду. Коли досвід негативний, то довіри немає. Якщо ви запитаєте людей, що вони пам’ятають про останню фінансову кризу, то вони згадають своїх знайомих, які постраждали від неї. Саме цей негативний досвід знижує довіру до фінансового ринку. Але зараз в Європі довіра до ринку зросла, бо етика фахівців з фінансів покращилась. Це сталося завдяки більш жорсткому регулюванню ринку, а також через загальне підвищення культури корпоративного управління», – зауважив Тоні Тан.

З ним погоджується і керівництво українського регулятора. Зокрема, Член НКЦПФР Дмитро ТАРАБАКІН зазначив: «В Європі рівень довіри до фінансового ринку біля 30%, в Америці – 50%, а в Китаї – 60%. В Україні відсоток довіри до ринку – 5%. Як ми можемо збудувати ринок, якщо у нас немає довіри? Чому в Америці довіра до ринку сягає 50%, а в Європі 30%? Гроші ідуть туди, де є регуляція, де є правила і де є правозастосування. Професіонали на ринку повинні розуміти, що будь-яке зловживання матиме наслідки».

Учасники Дебатів погодились, що більшість ситуацій неетичної поведінки у нас в країні залишаються непоміченими, а довіра до фінансової галузі продовжує падати. В рамках дискусії були розглянуті приклади неетичної поведінки учасників банківського та фондового ринку та їх наслідки для ринку.

Ганна МУРІНА, Експерт з фінансів та банків в Проекті USAID «Трансформація фінансового сектору» вважає однією з причин низької довіри – низькі вимоги щодо репутації керівників банків. «Для багатьох людей у банківській сфері стало нормою задоволення інтересів акціонера всупереч інтересам вкладників. І, на жаль, навіть після певних скандалів, люди через три роки повертаються на ринок. Мені здається це неприйнятно. Вимоги до займання високої посади в банку повинні бути вищі», – впевнена Ганна Муріна.

Значною мірою дотримання етичних норм залежить від політики і поведінки самих компаній, від того, яку стратегію роботи на ринку вони мають. «Люди в світі етичні, тому що це вигідно. Люди завжди вибирають те, що їм вигідно. Ось, наприклад, в Великобританії чи Сінгапурі люди обирають бути етичними, бо це їм вигідно. Це довгострокова стратегія. В Україні іноді важко пояснити, чому потрібно бути етичними, оскільки це довгострокова історія. А багато людей мають короткострокову стратегію і тому мало переймаються етикою. Етика винагороджується лише в довгостроковій перспективі. В тім якщо на ринку є хтось неетичний, то це буде шкодити всім», – вважає Сергій ФУРСА, колумніст, Фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital.

Модератор публічних Дебатів Олексій СОБОЛЕВ, Президент CFA Society Ukraine, підсумовуючи, виділив чотири висновки:

– етика сприяє довірі до ринку, а її недотримання може стати каталізатором проблем;

– на фінансовому ринку тільки формується розуміння етики та професійних стандартів;

– регулятори на сьогодні повинні впроваджувати такі регуляції, які унеможливлять зловживання;

– кожен з професіоналів має щодня керуватися етичними нормами і пам’ятати, що той вибір, який він робить, впливає на майбутнє українського ринку.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: